Zinātnieki: Krievijā vīriešus nogalina degvīns, Mixnews.lv

Zinātnieki: Krievijā vīriešus nogalina degvīns (1)

фото

Zinātne | 2014. gada 2. februārī plkst. 09:05

Ietekmīgajā britu medicīnas žurnālā "The Lancet" publicēts vairāku valstu, tostarp Krievijas epidemiologu raksts, kurā apskatīta saistība starp stiprā alkohola lietošanu un augstu priekšlaicīgas nāves līmeni Krievijā, vīriešu vidū, ziņo bbc.co.uk

Šis nav pirmais pētījums, ko veikusi liela pētnieku grupa Krievijas pretvēža biedrības prezidenta Dāvida Zaridzes vadībā. Zinātnieki daudzus gadus veica retrospektīvus pētījumus trīs Krievijas pilsētās - Tomskā, Barnaulā un Bijskā, meklējot saistību starp nāves iemesliem un dzīves veidu, ieradumiem, tostarp alkohola lietošanu.

Konkrētais pētījums tika iesākts pirms piecpadsmit gadiem un turpinās vēl joprojām. To finansē Britu medicīnisko pētījumu padome, Britu kardioloģijas fonds, Vēža pētījumu fonds, ES, u.c.

Kā BBC Krievu redakcijai paziņoja profesors Zaridze, pētījums tika sākts 1999.gadā un aptver 200 000 iedzīvotāju lielu popolāciju trijās Rietumsibīrijas pilsētās. Tika aptaujāti to vīriešu radinieki, kuri mira vecumā no 35 līdz 69 gadiem, turklāt pētījumus veica ģimenes ārsti, kuri aizpildīja anketas pēc radinieku stāstījuma.

Jau toreiz vīriešu vidū bija manāma korelācija starp stiprā alkohola lietošanu un mirstības līmeni.

"Mēs izveidojām grupu no 50 000 mirušajiem Tomskā un Barnaulā un sākām uzdot jautājumus viņu tuviniekiem, kāds bija vīriešu nāves iemesls, cik daudz un ko viņi dzēra, vai smēķēja, slimoja? Un, balstoties uz šiem datiem, mēs jau toreiz secinājām, ka degvīna lietošana ir pamatiemesls neparasti augstajai mirstībai Krievijā,"stāsta profesors Zaridze.

Tagadējie rezultāti, kas publicēti žurnālā "The Lancet", balstās uz 151 000 cilvēku prospektīviem pētījumiem tajās pat pilsētās. Kopumā tie apstiprina iepriekš iegūtos rezultātus.

Šoreiz tika izpētītas dzīvu cilvēku slimības vēstures, izpētītas ziņas par alkohola lietošanu un dzīves veidu. Šīs grupas dalībnieki tika pētīti desmit gadus, to laikā 8000 no tiem nomira.

фото

Abi pētījumi atklāja augstāku nāves risku to vīriešu vidū, kuri nedēļā izdzēra trīs vai vairāk pudeles degvīna, nekā to vīriešu vidū, kuri nedēļā izdzēra mazāk nekā vienu pudeli degvīna.

Mirstības risks vecuma grupā 35-54 gadi bija 35% vīriešiem, kuri nedēļā izdzēra trīs vai vairāk puslitra pudeles degvīna. Vecuma grupā 55-74 gadu risks pieauga līdz 64%.

Izrādās, pārmērīga degvīna lietošana rada augstu mirstības palielināšanos ārējo iemeslu dēļ: slepkavību, pašnāvību, nelaimes gadījumu dēļ, kā arī astoņu saslimšanu grupu rezultātā, tostarp kakla vēža, aknu vēža, tuberkulozes, pneimonijas, pankreatīta, aknu cirozes, sirds un asinsvadu slimībām.

Šobrīd 25% Krievijas vīriešu mirst, nenodzīvojot līdz 55 gadiem, savukārt, piemēram, Lielbritānijā līdz šim vecumam nenodzīvo vien 7% vīriešu. Pētnieki pieļauj, ka atšķirības ir skaidrojamas ar stipro spirtoto dzērienu lietošanu un smēķēšanu.

"Krievijas mirstības rādītāji pēdējos 30 gados ir neparasti nestabili, tajos atklājas alkoholisko dzērienu lietošanas ierobežojumi, kurus ieviesa Mihails Gorbačovs, sociālās nestabilitātes periods 90.gados Jeļcina laikā un Putina pieņemtie jaunie alkohola lietošanas ierobežojumi. Līdz šim mēs to redzējām retrospektīvos pētījumos, tagad esam ieguvuši apstiprinājumu šajā prospektīvajā pētījumā," skaidro Oksfordaa universitātes profesors, sers Ričards Pito.

фото

Piemēram, 1986.gadā sāktās pretalkohola kampaņas, ko saista ar Mihailu Gorbačovu, iespaidā divu gadu laikā alkohola lietošana samazinājās par 25% un tādā pat mērā samazinājās arī mirstība. Savukārt pēc PSRS sabrukuma alkohola lietošana strauji palielinājās, palielinoties arī mirstībai vīriešu vidū. Savukārt pēc 2006.gada, kad tika ieviesti alkoholisko dzērienu pārdošanas ierobežojumi, degvīna lietošana samazinājās par trešdaļu, samazinoties arī pēkšņas nāves riskam vecuma grupā līdz 55 gadiem.

Būtiskā mirstības samazināšanās liecina par to, ka cilvēki, kas pārmērīgi daudz lieto alkoholu, var samazināt priekšlaicīgas nāves riskus, atsakoties no degvīna, uzskata profesors Zaridze. Zaridze arī citē sava līdzautora, sera Pito teikto: "Es nesaprotu, kādēļ Krievijas iedzīvotāji sevi tā neciena, kādēļ viņi sevi tā nemīl?"

"Alkohola lietošanas līmenis Krievijā, kaut arī ir augsts, tomēr pilnībā neizskaidro augsto mirstības risku, kas ir saistīts ar degvīna lietošanu, runa ir par pārmērīgu dzeršanu kopā ar sociālajiem faktoriem, piemēram, smēķēšanu un ilgstošu dzeršanu," skaidro Toronto adikcijas un psihiskās veselības centra pārstāvis Jurgens Rems.

фото

Pēc profesora Zaridzes teiktā, daudzi alkohola lietošanas ierobežojumi ir visnotaļ efektīvi, piemēram, stipro alkoholisko dzērienu tirdzniecības aizliegums naktīs, kas jau vairākus gadus ir spēkā Maskavā.

Komentāri 1
nu...bet..pirms 5 gadiem
Nesmu zinatnieks ,bet sito zina visi .....