Dānijas zoodārzs nogalina žirafi un izbaro lauvām, Mixnews.lv

Dānijas zoodārzs nogalina žirafi un izbaro lauvām

фото

Zinātne | 2014. gada 10. februārī plkst. 12:51

Neskatoties uz tūkstošiem aktīvistu parakstītu petīciju, Kopenhāgenas zoodārzs svētdien nogalināja pilnīgi veselu žirafes tēviņu, tā gaļa izbarota zooloģiskā dārza plēsējiem, ziņo LETA-AFP/BBC.

18 mēnešus vecais Mariuss svētdienas rītā nogalināts ar lopu kautuvēs izmantotas triecienpistoles šāvienu galvā.

Pēc tam dzīvnieks vairāku simtu apmeklētāju publiskā apskatē nodīrāts un sadalīts gabalos, un daļa gaļas izbarota lauvām. Žirafes ķermeņa dīrāšana un sadalīšana arī tiešraidē pārraidīta internetā.

Dzīvnieka ķermeņa sadalīšanu klātienē vēroja vairāki simti skatītāju, kuru vidū bija arī bērni.

Dzīvnieka eitanāzijā nav izmantota medikamentoza injekcija, lai tā gaļu varētu izbarot citiem zoodārza iemītniekiem.

Mariusa liktenis satriecis tūkstošiem dzīvnieku mīļotāju visā pasaulē, kas pēdējās dienās izvērta aktīvu kampaņu, mēģinot glābt jauno žirafes tēviņu. Izteikti arī vairāki nopietni piedāvājumi ņemt žirafi savā aprūpē.

Tomēr Kopenhāgenas zoodārzs pavēstīja, ka Mariusa liktenis izšķirts, lai nepieļautu tuvas radniecības dzīvnieku krustošanos Eiropas zoodārzos. Kopenhāgenas zoodārza pārstāvis Tobiass Stenbeks Bro sacīja, ka žirafes nogalināšana noritējusi, kā plānots.

"Cilvēkiem ir tiesības protestēt. Bet mēs, protams, esam pārsteigti," sacīja Bro.

Viņš atklāja, ka vairāki zoodārza darbinieki saņēmuši nāves draudus.

Zoodārzs skaidro, ka tam nav citas izvēles, jo Eiropas zoodārzu un akvāriju asociācijas (EAZA) noteikumi liek izvairīties no tuvas radniecības žirafu krustošanas.

Kaut arī Mariuss ir veselīgs savas sugas pārstāvis, viņa gēni jau ir plaši pārstāvēti Eiropā, tādēļ neviens no EAZA 300 zoodārziem viņu nevar uzņemt.

"Lai notiku veiksmīga pavairošana, dažkārt ir nepieciešams veikt eitanāziju. Mēs to vērtējam kā pozitīvu soli un apliecinājumu, ka nākotnē Eiropas zoodārzos būs veselīga žirafu populācija," teikts zoodārza paziņojumā.

Pēc zoodārza sacītā, žirafes kastrācija būtu nežēlīga rīcība.

Tūkstošiem cilvēku visā pasaulē iesaistījās kampaņā, mēģinot glābt Mariusa dzīvību. Sociālo komunikāciju vietnē "Facebook" petīciju Mariusa glābšanai parakstīja vairāk nekā 5000 cilvēku. Līdzīgā kampaņā dāņu valodā internetā parakstījās vairāk nekā 3000 cilvēku, bet angļu valodas versiju parakstīja aptuveni 24 000 cilvēku.

Kopenhāgenas zoodārzam izteikti arī vairāki piedāvājumi pieņemt jauno žirafes tēviņu.

Dzīvnieku bija gatavs pieņemt kāds Zviedrijas zoodārzs, kas neietilpst EAZE, kā arī piedāvājumu izteikusi kāda Losandželosā dzīvojoša dāņu miljardiere.

Zoodārzs atzina, ka tam piedāvāts par 270 000 eiro atpirkt žirafi, taču tā vadība uzstājusi, ka parka dzīvnieki netiek pārdoti.

Arī Jorkšīras Savvaļas parks vēl sestdien piedāvājis Kopenhāgenas zoodārzam adoptēt Mariusu.

"Parkā ir 2012.gadā uzbūvēta augstākā līmeņa žirafu māja, kurā dzīvo četri tēviņi. [Mēs varam] uzņemt vēl vienu tēviņu, kas būtu atbilstoši Eiropas standartiem dzīvnieku turēšanai," skaidroja Jorkšīras Savvaļas parka pārstāvji.

Jorkšīras parks 2012.gada septembrī uzņēma žirafes tēviņu Palli no Kopenhāgenas zoodārza.

Kopenhāgenas zoodārza pārstāvji attiecībā uz Jorkšīras parka piedāvājumu izteicās, ka brīvo vietu šajā zoodārzā vajadzētu pietaupīt ģenētiski labākam sugas īpatnim.

Zviedrijas Zoodārzu asociācijas pārstāvis Junass Vālstrems sacīja, ka saprot iemeslus, kāpēc dzīvnieks nogalināts, taču pauda izbrīnu par apiešanos ar žirafes ķermeni.

"Ja mēs par kaut ko tādu paziņotu kādā Zviedrijas zoodārzā, es domāju, ka darbinieki būtu šokēti," sacīja Vālstrems.

Komentāri