Zinātnieki: Interneta troļļi ir līdzīgi sadistiem, Mixnews.lv

Zinātnieki: Interneta troļļi ir līdzīgi sadistiem

фото

Zinātne | 2014. gada 16. februārī plkst. 09:37

Trīs Kanādas universitāšu psihologi veica aptauju un secināja, ka interneta troļļi vairāk nekā citi ir tendentēti uz sadismu, psihopātiju, sabiedriskās morāles noliegumu un manipulēšanu ar cilvēkiem, raksta bbc.co.uk.

"Visu personības īpašību vidū visprecīzāk ar interneta troļļošanu saistās sadisms. Saikne ar sadismu ir tik spēcīga, ka var apgalvot, ka interneta troļļi ir sadzīves sadistu prototipi," teikts rakstā, kuru kanādiešu psihologi publicējuši žurnālā "Personality and Individual Differences".

Sadisms, atgādina zinātnieki, ir tieksme gūt baudu no citu cilvēku ciešanām. "Un internets ir viņu spēļu laukums," raksta pētnieki.

Interneta troļļošanu pētījuma autori definējā kā "destruktīvu viltus uzvedību interneta saziņas vietās bez acīmredzama lietderīga mērķa". Tādā veidā viņi nodalīja troļļošanu no "kiberbullinga", kad cilvēki tīklā lieto rupjus izteicienus, izsaka normālā saziņā nepieņemamus apagalvojumus, taču dara to patiesi, proti, raksta to, ko domā.

"Troļļi aizskar lietotāju vājās vietas, liekot tiem zaudēt savaldīšanos un izskatīties muļķīgi. Ja kāds nelaimīgais iepinas šajos tīklos, nežēlīga troļļošana tikai pastiprinās, tā sagādājot troļļiem prieku. Tādēļ iesācējus internetā parasti brīdina: nebaro troļļus," teikts rakstā.

Manitobas, Vinipegas un Britu Kolumbijas universitāšu psiholofu pētījums nebalstās uz reprezentatīvu gadījuma izlasi. Zinātnieki aptaujāja 188 Kanādas psiholoģijas studentus un 609 ASV iedzīvotājus, turklāt studenti par piedalīšanos saņēma papildus balles, bet amerikāņi tika atrasti vietnē, kura piedāvā par nelielu samaksu - 50 centiem - piedalīties aptaujās.

Pētnieki noskaidroja to, cik daudz laika respondenti pavada internetā un vai raksta komentārus ziņu vietnēs, YouTube un citās līdzīgās vietās. Pēc tam "komentētāji" izpildīja testu par psiholoģijā pazīstamo "melno četrinieku": narcismu, makiavellismu, psihopātiju un sadismu.

Komentētāji, kuri atzina, ka visvairāk internetā mīl troļļot citus, stabili demonstrēja daudz augstāku personības atbilstību "melnajam četriniekam".

Jāpiebilst, ka pētījumā tika secināts, ka tikai 5,6% respondentu gūst prieku no "troļļošanas", raksta vietne "slate.com". Savukārt 41,3% internetā vispār neko nekomentēja. Tādējādi, ir skaidrs, ka troļļi ir tikai neliela interneta komentētāju daļa un pavisam neliela kopa kopējā interneta kopienā.

Interneta eksperts Antons Nosiks stāsta, ka interneta krieviskajā segmentā ir divas līdzvērtīgas trolļu kategorijas: "parastie" un "maksas", raksta bbc.co.uk krievu redakcija.

"Diemžēl Krievijā ir samērā plašs loks cilvēku, kuri par troļļošanu saņem naudu. Proti, cilvēkam no rīta tiek dots uzdevums uzrakstīt desmitus vai simtus komentāru. Dienas beigās viņš saņem, piemēram, 1180 rubļus," pastāstīja Nosiks intervijā BBC krievu redakcijas pārstāvim Sevam Novgorodcevam.

"Viņiem ir ļoti precīzs sadalījums, atslēgvārdi, pēc kuriem tiek atlasīti ieraksti troļļošanai, vai arī ir autoru saraksts, pie kuriem tiem ir jāiet un kuri jātroļļo, piemēram, atbildot uz katru šī autora apgalvojumu, rakstīt "tu es pārdevies", "tevi kontrolē valsts departaments" vai "tevi kontrolē oligarhi", proti, vienveidīgus "atkritumus", kurus dienas laikā trollis paspēj pierakstīt vairākiem desmitiem viena autora ziņu," stāsta Nosiks.

Pēc eksperta rīcībā esošās informācijas, šie "maksas" troļļi saņem naudu no dažādām polittehnologu firmām, kuras savukārt saņem naudu no varas iestādēm - cīņai ar "sabiedrības ienaidniekiem".

Parastie interneta troļļi radās uzreiz pēc tam, kā tīklā radās saziņas vietnes, proti, jau 90.gadu pirmajā pusē.

"Izrādījās, ka ikvienā aktīvā sarunā, kurā piedalās daudz cilvēku, ir daži, kuriem sarunas temats nav interesants, viņiem nav ko teikt, taču viņi ir ieradušies speciāli, lai troļļotu, proti, nokaitinātu kādu diskusijas dalībnieku, izprovocētu neadekvātu reakciju, histēriju," pastāstīja Nosiks.

Komentāri