Regulāriem "multitāskotājiem" neveicas ar vairāku darbu darīšanu vienlaikus, Mixnews.lv

Regulāriem "multitāskotājiem" neveicas ar vairāku darbu darīšanu vienlaikus

фото

Zinātne | 2013. gada 24. janvārī plkst. 20:30

Cilvēki, kuri regulāri vienlaicīgi veic vairākus darbus, nespēj labi padarīt divus darbus vienlaikus, uzskata jauna pētījuma autori, ziņo "LiveScience.com"

Izpētot 275 studentu darbu un pašvērtējumu, secināts, ka vairāki darbi vienlaikus tiek darīti ne vien tādēļ, lai ietaupītu laiku, bet gan tādēļ, ka cilvēki nespēj koncentrēt uzmanību vienai lietai. Pētnieki uzskata, ka šādi cilvēki nespēj kvalitatīvi veikt vairākus pienākumus vienlaikus.

“No sabiedrības drošības viedokļa tas ir mazliet satraucoši, ka cilvēki, kuri atzīst, ka mēdz runāt pa telefonu, braucot pie mašīnas stūres, bieži vien nespēj vienlaikus koncentrēties vairākiem darbiem,” atzīst Jūtas Universitātes psihologs, viens no pētījuma autoriem Deivids Sanbonmacu.

Tiek atzīts, ka vienlaicīga dažādu darbu veikšana, sarunvalodā dēvēta arī par „multitāskingu”, pēdējās desmitgadēs ir būtiski pieaugusi. Taču šāds darba stils var samazināt kopējo produktivitāti. Tiesa, iepriekš veiktie pētījumi ir atklājuši, ka vienlaicīga dažādu darbu veikšana mazina efektivitāti, taču ļauj cilvēkiem justies laimīgiem.

Sanbonmacu studentiem lika aizpildīt neskaitāmus testus un pēc tam lūdza atbildēt, cik bieži viņi ir vienlaicīgi veikuši dažādus uzdevumus, cik veiksmīgi tie ir padarīti un cik liela nozīme bijusi impulsīvām darbībām.

Pēc tam studentiem bijis jāpilda sarežģītāks uzdevums, proti, jāveic vienkāršas matemātiskas darbības vienlaikus atceroties burtu kārtību.

Nebija pārsteigums, ka lielākā daļa studentu sevi uzskatīja par veiksmīgiem „multitāskotājiem”, turklāt tie, kuri sevi vērtēja augstāk nekā reālie rezultāti, patiešām mēdz biežāk runāt pa telefonu mašīnā vai vienlaikus skatīties neskaitāmus interneta resursus.

Taču tie, kuriem vienlaicīga vairāku pienākumu veikšana ir ikdiena, šajos testos uzrādīja sliktākus rezultātus, turklāt viņiem bija raksturīga asu izjūtu un sensāciju meklēšana, kas, pēc pētnieku teiktā, labi korelē ar to, cik viegli cilvēkiem kļūst garlaicīgi.

Sanbonmacu uzskata, ka šie pētījumi apstiprina, ka vairāku darbu vienlaicīga veikšana nepalielina cilvēku efektivitāti.

„Cilvēki tā dara ne jau tāpēc, ka gribētu sasniegt labāku produktivitāti, bet gan tāpēc, ka viņi aizraujas ar nebūtiskām lietām,” viņš pastāstīja portālam „LiveScience”.

Foto: no vietnes theridernews.com

Komentāri