Bizoni pamet Jeloustonas supervulkānu - gaidāma apokalipse (VIDEO), Mixnews.lv

Bizoni pamet Jeloustonas supervulkānu - gaidāma apokalipse (VIDEO) (5)

фото

Zinātne | 2014. gada 3. aprīlī plkst. 15:06

Eksperti brīdina, ka pasaulē vislielākais zināmais supervulkāns, kas atrodas ASV, Jeloustounas Nacionālā parka teritorijā, var pamosties. Saskaņā ar jaunākajiem seismiskajiem rādījumiem, dažos geizeru ezeros ūdens temperatūra pacēlusies līdz 20 grādiem pēc celsija, bet bizonu bari strauji dodas prom no Jeloustounas Nacionālā parka, raksta ārzemju mediji.

Papildus satraucošajām ziņām par ūdens uzkaršanu un masveida dzīvnieku bēgšanu, zinātnieki kopš 2014.gada sākuma jau fiksējuši vairāk nekā 60 pazemes grūdienus. Pats spēcīgākais pazemes grūdiens, 4,8 balles, fiksēts 30.martā. Speciālisti, kas rūpīgi vēro seismiskās aktivitātes Jeloustounas Nacionālais parka apkārtnē, brīdina, - ja vulkāns pamodīsies, iestāsies apokalipse.

Vulkāns ir milzīgs pazemes magmas rezervuārs, kas aizņem 3825 km2 lielu teritoriju, kas atbilst divām Luksemburgām. Jeloustounas supervulkāns ir tik liels, ka zinātniekiem to bija ļoti grūti atrast. Parks ir slavens ar saviem mežiem, grizli lāčiem, greizeriem un karstājiem avotiem.

Pirmie ģeodēziskie mērījumi Jeloustounā veikti 1923.gadā. Kopš tā laika ģeologu satraukums ir tikai audzis. Iemesls: pa šo laiku zeme Jeloustounā pacēlusies par 174 cm. Tas ir biedējošs fakts, jo liecina par to, ka vulkāna pazemes rezervuārs ar magmu piepildās draudoši ātri.

Seismologi kopā ar pieaicinātajiem matemātiķiem, balstoties uz informāciju par iepriekšējiem Jeloustounas vulkāna izvirdumiem, aprēķināja supervulkāna darbības algoritmu.

Pavisam bijuši trīs Jeloustounas vulkāna izvirdumi. Pirmais notika pirms 2,1 miljoniem gadu, otrais - pirms 1,3 miljoniem gadu un trešais - pirms 630 000 gadu. Visi trīs izvirdumi notikuši ar 600-700 000 gadu intervāliem. Spriežot pēc šī aprēķinātā algoritma, vulkānam pienācis laiks no jauna uzsprāgt. Sākotnēji Amerikas vulkanologi prognozēja vulkāna atmošanos pēc 20 000 gadiem.

Prognozes, kas mūs sagaida neko labu nesola. Lūk, kas notiks, ja vulkāns pamodīsies:

Sprādziena spēks pārspēs visjaudīgāko atombumbu. Milzīgais spiediens izrausies ārpusē un magma tiks izsviesta atmosfērā 50 km augstumā. 1000 kilometru rādiusā no lavas un pelniem ies bojā praktiski viss dzīvais. Milzīgais pelnu mākonis, pakāpeniski izplezdamies, diennakts laikā aptvers lielāko daļu ASV un Kanādas teritorijas. Pelni biezā slānī pārklās pat tik tālus no Jeloustonas rajonus kā Florida un Meksikas līcis.

Ir aprēķināts, ka sākoties izvirdumam, pirmajās minūtēs ietu bojā ap 200 000 cilvēku. Sprādziena izraisītās zemestrīces un cunami paņems jau desmitiem miljoniem cilvēku dzīvības. Cilvēki ies bojā no saindēšanās, jo nosēdumi būs indīgi. Pelnu mākoņi trīs nedēļu laikā šķērsos Atlantijas un Kluso okeānu. Mēneša laikā pelni aizsegs Sauli jau uz visas Zemes.

Vēl pēc divām nedēļām iestāsies kaut kas līdzīgs kodolziemai. Gaisa temperatūra dažādos Zemeslodes reģionos pazemināsies līdz mīnus 15-50 grādiem vai pat zemāk. Vidējā gaisa temperatūra būs -25 grādi. Plašas teritorijas pārklāsies ar ledu. Ziema ilgs vismaz pusotru gadu. Liels skaits dzīvnieku un augu ies bojā dēļ skābajiem lietiem, ilgā sala un tumsas. Pirmā cietīs Ziemeļamerika, bet arī pārējie kontinenti izjutīs smagas sekas.

Foto: yellowstone.net

Komentāri 5
wuutpirms 2 gadiem
Nu, ko lai saka autoram, nice copy any paste no citas adreses!!!
Tieši vārds vārda lasīju šo rakstu no cita autora!!!
"good job men!!!"
whatapirms 4 gadiem
nu vspar jau ir tada lieta iespejama bet bik shoks par to ,ka 3 nedelu laika parnems atlantijas un kluso okeaanu! :(
Uldispirms 5 gadiem
Pilnīgi piekrītu komon. Palasiet parka zinātnieku pretrunas