Lietuvieši izstrādājuši ierīci kustīga cilvēka atpazīšanai pēc acs varavīksnenes, Mixnews.lv

Lietuvieši izstrādājuši ierīci kustīga cilvēka atpazīšanai pēc acs varavīksnenes

фото

Zinātne | 2013. gada 29. janvārī plkst. 07:16

Lietuviešu zinātnieki izstrādājuši ierīci, kas spēj noteikt kustībā esoša cilvēka identitāti pēc acs varavīksnenes, vēsta LETA, atsaucoties uz Lietuvas Radio un televīzijas ziņu portālu "Lrt.lt".

Paredzams, ka šādu ierīci varēs sekmīgi izmantot vietās, kur ir svarīgi garantēt īpašu drošību, un citos gadījumos, kad jāatpazīst cilvēki lielā ļaužu plūsmā.

Kā pastāstījis projekta koordinators Toms Grigalis, ierīcei ir ļoti plašas izmantošanas iespējas - sākot no robežkontroles punktiem un beidzot ar komerciālām telpām vai biznesa centriem. "Vēl vairāk - to var izmantot lielu auditoriju pētījumos, analizējot cilvēku reakcijas, vai jebkādā citā situācijā, kad lielā cilvēku pūlī jāatpazīst viens vai vairāki cilvēki, piemēram, terora draudu novēršanai," viņš piebildis.

Cilvēka biometriskie dati - pirkstu nospiedumi, plaukstas attēls un citi - jau tiek plaši izmantoti personu identifikācijai. Par drošāko biometriskās identifikācijas veidu tiek uzskatīta atpazīšana pēc acs radzenes, jo tās zīmējums katram cilvēkam ir īpašs.

Kaut arī tāda iespēja tiek plaši analizēta teorētiskā līmenī, tomēr praksē šo ideju īstenot nav viegli - lai kvalitatīvi atpazītu cilvēku pēc varavīksnenes, viņa sejai aptuveni trīs sekundes jāatrodas piecus līdz desmit centimetrus no kameras. Tātad vietās, kur cilvēku plūsma ir ļoti liela, nepieciešams liels skaits kontrolpunktu, kuru ierīkošana izmaksā dārgi.

Viļņas Ģedimina tehniskās universitātes fundamentālo zinātņu fakultātes informācijas tehnoloģiju drošības laboratorijas zinātnieki izanalizējuši uz biometrijas principiem balstītās tehnoloģijas un teorētiskos modeļus, noteikuši to fiziskās pielietojamības iespējas un radījuši ierīci, kas acs radzenes zīmējumu spēj nolasīt no aptuveni piecu metru attāluma, tātad cilvēkam, ienākot pa durvīm, pat nevajadzēs apstāties.

Turklāt ierīces radīšanā izmantoti viegli pieejami un plaši lietoti tehniskie līdzekļi, kas būtiski samazinās tās izmaksas un komplektēšanas laiku.

Par jaunās ierīces praktiskā pielietojuma iespējām nešaubās arī šai projektā iesaistītais firmas "Nsoft" direktors Luks Radvilavičs.

"Lietuvā šāda cilvēku atpazīšanas metode faktiski nav izmantota divu iemeslu dēļ. Viens ir lielās iekārtu izmaksas, otrs - regulējums attiecībā uz personas datiem, tikmēr Eiropas Savienībā situācija ir citāda, un var atrast pietiekami daudz pielietojuma iespēju - no sporta klubiem līdz lidostām," viņš sacījis.

Foto: no vietnes indiastudychannel.com

Komentāri