Latvijā uzieta deviņpadsmitā gadsimta ķērpju suga, Mixnews.lv

Latvijā uzieta deviņpadsmitā gadsimta ķērpju suga

фото

Zinātne | 2014. gada 15. aprīlī plkst. 20:56

Šī gada 16. martā biologs, dabas vērotājs Didzis Jurciņš, pētot dzeņus Ziemieļvidzemes biosfēras rezervātā - Puikules pusē, uzgāja interesantu atradumu. Uz oša kritalas, daļēji klāts ar sniegu, apmēram 20x50cm platībā konstatēts spilgti zaļš, līdz šim neredzēts ķērpis, raksta "dabasdati.lv".

Ķērpis tika nofotografēts, kā arī tika ievākts tā paraug identifikācijai. Pētot ķērpja fotogrāfiju, konstatēts, ka pirmā līdzīgā ir Latvijas sarkanās grāmatas "0" kategorijas suga Lobaria amplissima.

Lai apstiprinātu sākotnējo identifikāciju, paraugs tika nogādāts ķērpju speciālistam Alfonam Piterānam. 24. martā sekoja apstiprinoša atbilde - atrastais ķērpis patiešām ir Lobaria amplissima, kurš Latvijā nav ticis atrasts kopš 1870. gada.

Līdzīgi, apsekojot mežu Vitrupes krastos, 2013. gada 25. decembrī tika uzieta Latvijā jauna sēņu suga Cordyceps stylophora. Aplūkojot tuvāk ūdenī guļošas apšu kritalas, uz tām tika pamanītas no sūnām ārā izspraukušās vicas.

Ievācot paraugu, izrādījās, ka zem vicām sūnās atrodas kāpura paliekas. Pēc sākotnējās identifikācijas interneta resursos izskatījās, ka sēne varētu būt Cordyceps stylophora. Arī toreiz paraugs tika nogādāts speciālistam - sēņu ekspertam Edgaram Vimbam, kurš sākotnējo identifikāciju apstiprināja.

Foto: dabasdati.lv

Komentāri