"Monster Truck" simulēs zemestrīci , Mixnews.lv

"Monster Truck" simulēs zemestrīci

фото

Zinātne | 2013. gada 3. februārī plkst. 13:53

Lai saprastu, kādi procesi zemestrīču laikā notiek dažādos augsnes slāņos, inženieri pētījumiem plāno izmantot arī gigantisku izmēru kravas auto „T-Rex”, kas atgādina īstu dinozauru, raksta portāls „mashable.com”.

ASV Zemestrīču simulēšanas procesu tīkls šo „monstriņu” ir nosūtījis uz Jaunzēlandes dienvidu salu, lai veiktu izmēģinājumus Kraistčērčas tuvumā. Šajā reģionā 2011.gadā notika vairākas zemestrīces, kas nopostīja teju 7 500 ēkas.

Kā uzskata pētnieki, viens no postījumu iemesliem ir saistāms ar izmaiņām augsnes slāņos zemestrīču laikā, proti, mitras, pārpurvotas augsnes pazemes grūdienu laikā īslaicīgi pārvēršas šķidrā stāvoklī. Tieši šādas izmaiņas arī radīja milzīgos postījumus Kraistčērčā.

Seismiskie dati, kurus ievāks „T-Rex” mašīna, palīdzēt inženieriem piedāvāt Kraistčērčas pārbūvi tā, lai nākotnē mazinātu zemestrīču ietekmi. Proti, tiks pētīts, kāda veida augsnes seismiskie viļņi ietekmē vairāk un kādas augsnes ir stabilākas. Tas ļaus projektēt ēkas, kas ir izturīgākas pret zemestrīcēm, taču šim nolūkam ir jāzina augšņu struktūra katrā reģionā, teikts inženieru tīkla paziņojumā.

"Zemestrīču izturīgu ēku projektāšana sākas ar augšņu izpēti. Augšņu cietība un struktūra būtiski ietekmē to, kā tiek izjusta zemestrīce un kādas tam var būt sekas," paziņojis Teksasas universitātes profesors Bredijs Kokss,

29 tonnas smagais kravas auto galamērķī, Kraistčērčā nonāks martā.

Foto: no vietnes mashable.com

Komentāri