Profils "Facebook" tīklā atklāj arī garīgās veselības stāvokli, Mixnews.lv

Profils "Facebook" tīklā atklāj arī garīgās veselības stāvokli (1)

фото

Zinātne | 2013. gada 3. februārī plkst. 15:08

Ikvienam no mums "Facebook" tīklā ir kāds jocīgs draugs. Tas nepārtraukti dalās ar visādām saitēm, iegūst jocīgus statusus vai raksta tikai ar lielajiem burtiem, raksta portāls "mashable.com".

Taču, izrādās, šādi smieklīgi ziņojumi vai to trūkums var būt kas vairāk nekā tikai ziņas no drauga. Jauns pētījums rāda, ka "Facebook" profilā publicētā informācija var atklāt arī cilvēka garīgās veselības stāvokli.

Kā secinājuši Misūri universitātes pētnieki, regularitāte, ar kādu jūs publicējat jaunas ziņas, var norādīt uz jūsu psiholoģisko veselību.

Pētnieki novēroja vairāk nekā 200 koledžas studentu aktivitātes šajā sociālajā tīklā. Viņiem tika lūgts izdrukāt savas darbības "Facebook" tīklā. Protams, studentiem bija iespēja nerādīt daļu no ierakstiem.

Tieši tā informācijas daļa, kas tika slēpta, arī atklāja informāciju par studentu psiholoģisko veselību, skaidroja pētniece Elizabete Mārtina.

Atklājās, ka dažiem piemīt t.s. sociālā anhedonija, proti, stāvoklis, kurā cilvēks negūst prieku no komunikācijas vai intereses par citiem cilvēkiem. Simptomi bija dažādi, sākot ar sociālo atstumtību līdz nelielam draugu skaitam, zemai komunikācijas aktivitātei un retai fotogrāfiju publicēšanai.

Citi atklāja īstas paranojas iezīmes, vērtējot to, cik daudz profila informācijas paši noslēpa.

Pētījuma ideja Mārtinai radās, diskutējot ar otru tā autoru Drū Beiliju, kuram nav profila šajā sociālajā tīklā, par to, vai profila saturam ir kāda saistība ar psiholoģiju.

"Internets ir jauns ceļš, kā pētīt cilvēku psiholoģiju, jo tas var likvidēt dažus aizspriedumus, kas asociējas ar klasiskajiem pašnovērtējuma ziņojumiem, kuri tiek rakstīti uz papīra. Patiesās vai iedomātās anonimitātes dēļ internets atklāj unikālu piekļuvi cilvēka psihei. Informācija, kas ir pieejama sociālajos tīklos, var tikt izmantota kā dabīgas uzvedības piemērs," Mārtina skaidroja portālam "Mashable.com".

Kaut arī nav saprotams, vai psihoterapeiti un psihologi var izmantot sociālos tīklos pieejamo informāciju savu pacientu ārstēšanai, Mārtina apgalvo, ka šis pētījums ir pirmais solis, kas ļautu iegūt pilnīgāku klīnisko ainu.

Foto: no vietnēm healthfiend.com, fnurulanwar.blogspot.com

Komentāri 1
priAvaMLbPcpyjHzoMpirms 6 gadiem
April 18, 2012 at 2:04 pmThanks for sharing CJ .part of the issue may be fnidnig what you en-JOY doing in the body of Christ. Our gifts energize and excite us when we are serving in them. Reply