Februārī Zemei nelielā attālumā garām lidos liels asteorīds (VIDEO), Mixnews.lv

Februārī Zemei nelielā attālumā garām lidos liels asteorīds (VIDEO) (1)

фото

Zinātne | 2013. gada 6. februārī plkst. 16:11

15.februārī vien 27,7 tūkstošus kilometru attālumā Zemei garām lidos asteroīds, kura lielums ir salīdzināms ar pusi no futbola laukuma, raksta "bbc.co.uk".

Attālums starp asteorīdu un Zemi būs teju cētrpadsmit reižu mazāks, nekā attālums starp Zemi un Mēnesi (384,4 tūkstoši kilometru), tā ātrums būs 7,8 kilometri sekundē.

"Kopš esam uzsākuši regulārus kosmosa objektu pētījumus 1990.gados, mēs nekad neesam redzējuši, ka tādu izmēru objekts palido garām tik tuvu Zemei," paziņoja NASA Zemei tuvo objektu izpētes programmas vadītājs Dons Jomans. Taču viņš apliecināja, ka, spiežot pēc tā orbītas, asteorīds ar Zemi nesadursies. To rūpīgi novēros arī NASA zinātnieki.

Pēc Jomana teiktā, asteorīds lidos starp orbītu, kurā Zemi apriņo Starptautiskā kosmiskā stacija, un orbītu, kurā atrodas meteoroloģiskie un telekomunikāciju ģeosinhronizācijas satelīti. Viņš arī domā, ka debesu ķermeņa ietekme uz satelītiem būs ļoti neliela.

Asteorīds 2012 DA14 ir tipisks Zemei tuvās kosmosa telpas objekts, kura platums varētu būt apmēram 45 m. Bez īpašām ierīcēm to ieraudzīt nebūs viegli, taču tas būšot redzams teleskopā vai tālskatī. Vislabāk asteorīds būs novērojams Indonēzijā. Astronomi objektu 2012 DA14 atklāja pērnā gada februārī.

Pēc NASA novērtējuma, šāda lieluma debesu ķermeņi garām Zemei palido vidēji reizi 40 gados, savukārt sadursmes ar mūsu planētu notiek vidēji reizi 1200 gados. Šāda lieluma akmens asteorīds nespēj nodarīt nopietnu postu planētai, taču var nogalināt dzīvās būtnes, kurām līdzās nokrīt. Dons Jomans arī pastāstīja, ka pirms 50 tūkstošiem gadu līdzīga izmēra objekts izveidoja Arizonas meteorīta krāteri, kura diametrs ir 1,2 tūkstoši metru un dziļums 180 metru. Taču, pēc Jomana teiktā, smagās sekas radušās tādēļ, ka senais asteorīds sastāvējis no dzelzs.

1908.gadā virs Tunguskas taigas Sibīrijā uzsprāga meteorīts, kurš izmēru ziņā bija līdzīgs 2012 DA14, izgāžot kokus vairāk nekā 2000 kvadrātkilometru lielā teritorijā.

Savukārt debess ķermenis, kurš ietriecās Zemē pirms pirms 65,5 miljoniem gadu un veicināja dinozauru izmiršanu, varēja būt dubultais asteorīds, šādi secinājušo Parīzes ģeofizikas institūta zinātnieki, rakstas "New Scientist". Proti, tie bija divi asteorīdi, kuri gravitācijas spēku iedarbībā rotē ap vienu masas centru. Līdz šim tika uzskatīts, ka aizvēsturisko reptiļu izmiršanu radīja liels asteorīds, kura diametrs varēja būt 7 – 10 km, taču, iespējams, tie varēja būt arī divi dažādi kosmosa objekti.

Foto: no vietnes skymania.com

Komentāri 1
aiTvJYSYGebBfpirms 6 gadiem
Well I guess I am one of them. I bought ASV last week wiohutt knowing that if I waited just a bit longer that I could get a 20% discount. But guess what, I got more than my 20% worth in the last 7 days.Congratulations and no regrets.You are better than the rest and I FULLY support no installer.