Zinātnieki: Placentas ēšanai pēc dzemdībām nav jēgas, Mixnews.lv

Zinātnieki: Placentas ēšanai pēc dzemdībām nav jēgas

фото

Zinātne | 2015. gada 18. decembrī plkst. 18:42

Nav nekādu pierādījumu par placentas ēšanas pozitīvo ietekmi uz sievietes veselību, liecina ASV veikta pētījuma rezultāti, ziņo LETA-AFP.

Placentas apēšana pēc mazuļa laišanas pasaulē aizvadītajos gados ir kļuvusi par modes lietu, daļai sieviešu uzskatot, ka placentas ēšana pasargās viņas no pēcdzemdību depresijas, mazinās sāpes, dos papildu enerģijas lādiņu, veicinās piena rašanos, uzlabos ādas elastību, stiprinās pieķeršanos bērnam un palielinās dzelzs līmeni asinīs.

Placentas ēšanas atbalstītāji atsaucas uz dzīvnieku pasauli, jo mātītes pēc mazuļu nākšanas pasaulē apēd placentu, mudinot līdzīgi rīkoties arī sievietes. Placenta tiek ēsta jēlā formā, pagatavota vai izkaltēta, sasmalcināta un ielikta kapsulās.

Ziemeļrietumu universitātes Freinberga medicīnas skolas zinātnieku veiktajā pētījumu apskatā secināts, ka nav nekādu pierādījumu par placentas ēšanas ieguvumiem, kā arī nav veikti nekādi pētījumi par iespējamo kaitīgo ietekmi.

"Izplatīti daudzi sieviešu subjektīvi vēstījumi, kuros pausts pieņēmums par ieguvumiem, bet nav neviena sistemātiska pētījuma, kurā izvērtēti placentas ēšanas ieguvumi vai potenciālie riski. Ar pelēm veiktie pētījumi nav attiecināmi uz cilvēku veselību," sacīja pētījuma līdzautore, Ziemeļrietumu universitātes Freinberga medicīnas skolas psihiatrijas un uzvedības zinātnes profesore Kristela Klārka.

Pētījumā atklāts, ka pirmie dokumentētie placentas ēšanas gadījumi Ziemeļamerikā reģistrēti septiņdesmitajos gados. Apskatā izvērtēti desmit pētījumi par placentas ēšanu.

"Pēdējos gados strauji pieaugusi [placentas ēšanas] popularitāte. Mēs uzskatām, ka cilvēki šos lēmumus nepieņem, balstoties uz zinātni vai pēc sarunas ar ārstu. Dažas sievietes šādu lēmumu pieņem pēc medijos ziņotā un blogos un vietnēs rakstītā," sacīja Klārka.

Apskatītie pētījumi liecina, ka placentu ēšanu izvēlas sievietes, kas grūtniecības un mazuļa zīdīšanas laikā ir bijušas ļoti piesardzīgas attiecībā uz uzņemto uzturu, taču ar placentas ēšanu "ir gatavas uzņemt kaut ko, kam nav nekādu pierādījumu par ieguvumiem un, kas ir daudz svarīgāk, par potenciālajiem riskiem pašai un zīdainim".

"Nav nekādu noteikumu par placentas uzglabāšanu un sagatavošanu, un dati par dozām ir ļoti atšķirīgi. Sievietes patiešām nezin, ko apēd," brīdina pētnieki.

Komentāri