Paleontologi atjaunojuši vēsturiskas zivs - helikopriona - izskatu

фото

Zinātne | 2013. gada 27. februārī plkst. 16:24

Zinātniekiem ir izdevies izveidot ļoti pilnīgu senas zivs - helikopriona izskata modeli. Helikoprions ir aizvēsturiska skrimšļzivs ar spirālveida zobu ķēdi, ziņo ārvalstu mediji, atsaucoties uz "BBC News".

270 miljonus gadus senā jūras iemītnieka ārējo izskatu un uzbūvi izdevies atjaunot pateicoties atrastai fosīlijai, kurā bija labi ieraugāms helikopriona augšējais un apakšējais žoklis. Aidaho štatā atrastajā fosīlijā bija labi ieraugāms 23 cm garš žokļa fragments ar 117 atsevišķiem zobiem, turklāt tajā bija ieraugāmas arī skrimšļu struktūras.

Zinātnieki izpētīja paraugu ar rentgena kompjūtrertomogrāfiju un izveidoja tā trīsdimensiju modeli.

Pētījuma autoriem izdevās pierādīt, ka zobu spirāle patiešām atradās zivs apakšējā žoklī un nevis pie spurām vai pat astē, kā to līdz šim uzskatīja daži pētnieki. Zobiem bija smaili gali, turklāt tie, aizverot žokļus, pavērsās uz iekšpusi, tā sagriežot laupījumu. Pēc zobu bojājumiem zinātnieki secināja, ka helikoprions barojās galvenokārt ar mīkstu barību.

Pētītās zivs garums bija apmēram četri metri, taču citi tās sugas brāļi varēja sasniegt arī septiņu metru garumu. Augšējā un apakšējā žokļa pētījumi zinātniekiem lika secināt, ka helikoprions pieder himēru ģintij, atsevišķas šādu zivju sugas ir sastopamas arī mūsdienās.

Ilustrācija: no vietnes hawkdog.net

Komentāri