Daugavpilieši un japāņi gatavojas kosmosā sūtīt Latvijas susuri, Mixnews.lv

Daugavpilieši un japāņi gatavojas kosmosā sūtīt Latvijas susuri

фото

Zinātne | 2013. gada 3. martā plkst. 14:08

Daugavpils Universitāti (DU) nesen apmeklējis Japānas Kosmosa izpētes centra JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) zinātnieks Dr.ph.Tamotsu Nakano, lai runātu par universitātes sadarbību ar japāņiem. Kā raksta biznesa portāls "db.lv", starp šīs sadarbības rezultātiem būs Latvijas susura nosūtīšana kosmosā.

Kā pastāstīja DU rektors Arvīds Barševskis, universitātei notikušas pirmās sarunas ar Kosmosa centra pārstāvi un šobrīd tiek gatavots sadarbības līgums. Nākamajā tikšanās reizē ar japāņiem, kas varētu notikt martā, līgumu varētu detalizēti apspriest vai pat jau parakstīt. Līgums paredz gan zinātnisko sadarbību, gan sadarbību lekciju sakarā.

Kā apliecināja Barševskis, japāņu un DU sadarbības rezultātā kosmosā patiešām plānots nosūtīt susuri. Taču Latvijas medijos izplatījusies absolūti nepatiesa informācija par to, ka kosmosā plānots sūtīt lielo susuri, jo šo dzīvnieku kapsulā nemaz neesot iespējams ievietot. Runa esot par mazo susuri. Šādi dzīvnieki esot atrodami arī Japānā, bet arī tie esot pārāk lieli kapsulai, tādēļ susura meklējumi atveduši līdz Latvijai.

фото

Mazais susuris, dodoties kosmosā, gulēšot ziemas miegā. Tieši tas arī esot projekta mērķis - pētīt, kā tas notiek kosmosa apstākļos. Plānots, ka dzīvnieks pēc tam atgriezīsies uz zemes.

Dzīvnieks tikšot ņemts no nebrīves apstākļiem, lai tiktu ievērotas dabas aizsardzības normas.

Barševskim nav informācijas, ka japāņi pirms sarunām ar DU šādu projektu būtu apsprieduši ar kādu citu valsti. Latvija izvēlēta tādēļ, ka šeit ir konkrētie dzīvnieki un šīs dzīvnieku sugas speciālisti.

Tā kā dzīvnieks tiks ņemts no nebrīves, projektā varētu iesaistīties arī Rīgas Zoodārzs, pieļāva DU rektors. Viennozīmīgi susura projekts, pēc viņa teiktā, nestu Latvijas vārdu pasaulē.

Vēl gan esot pāragri runāt par to, kad Latvijas mazais susuris varētu nonākt kosmosā. Vēl esot jāizpēta, piemēram, juridiskās normas, kā arī jāatrod projekta galvenais varonis, proti, dzīvnieks. Taču tas esot tuvākā laika jautājums, varbūt tas notiks vēl šogad.

Arī latviešu loma šajā projektā pagaidām nav īsti skaidra, tāpat kā izmaksu jautājums. Skaidrs, ka kosmosa lietas būšot japāņu rokās. Latvieši varētu nodarboties ar dzīvnieka atrašanu un sagatavošanu, kā arī piedalīties kopīgajās publikācijās. DU vērtējumā susura projekts nav tik nozīmīgs, taču universitāte cer uz plašāku sadarbību ar japāņiem citos projektos nākotnē.

Komentāri