Fiziķi "sasien" ūdeni mezglā (VIDEO), Mixnews.lv

Fiziķi "sasien" ūdeni mezglā (VIDEO) (2)

фото

Zinātne | 2013. gada 4. martā plkst. 14:51

Čikāgas universitātes fiziķiem pirmo reizi laboratorijā izdevies izveidot "trīslapiņu" ūdens mezglu, novērojot tā izveidošanos un sabrukumu, ziņo ārvalstu prese, atsaucoties uz publikāciju žurnālā "Nature Physics".

Lai izveidotu ūdens mezglu, zinātnieki ar 3D printeri izveidoja īpašu ventilatoru. Ventilatora radīto ūdens kustību fiziķiem palīdzēja novērot sīki gaisa burbulīši. Eksperimenta laikā tie peldēja līdzi ūdens kustībām. Burbulīšus izgaismoja lāzera stars (76 tūkstošus reižu sekundē) un to kustību fiksēja iekārta, kas līdzīga datortomogrāfam.

Tā zinātniekiem izdevās izpētīt, kā rodas, kustas un izjūk mezgli, kurus veido šķidruma kustība. Šādu mezglu esamība teorētiski bija zināma, taču līdz šim nevienam nebija izdevies tos radīt laboratorijas apstākļos.

Jāpiebilst, ka šķidrumu mezglu izpēte ir būtiska ne tikai hidrodinamikā, bet arī, piemēram, Saules izpētē. Nesen zinātnieki atklāja, ka enerģijas pārnesi no Saules virsmas līdz kronim var aprakstīt kā īpašus tornado, kas savijas pīnēs.

Ilustrācija: publicitātes attēls, Dustin Kleckner / William T. M. Irvine

Komentāri 2
aktadspirms 6 gadiem
ak tad tādas tās lietas....
zinātniekspirms 6 gadiem
Super, patiešām forši un skaisti))) To es saprotu, ar šādam lietām mūsu zinātniekiem ir vērts nodarboties)))