Vai zinātniekiem ir taisnība, un īsziņas ir jauna rakstības forma? , Mixnews.lv

Vai zinātniekiem ir taisnība, un īsziņas ir jauna rakstības forma? (2)

фото

Zinātne | 2013. gada 5. martā plkst. 14:28

Zinātnieki ir pārliecināti, ka patlaban notiekošā digitālā revolūcija liek smadzenēm evolucionēt līdz šim neredzētos tempos, raksta "Komsomolskaja Pravda".

"Parādās jauna rase – digitālie aborigēni, kuru apkārtējo vidi jau kopš dzimšanas apkārt veido dažādas tehnoloģiskās ierīces," grāmatā "Mind Online" apgalvo ASV psihiatrs, Liosandželosas universitātes profesors Garijs Smols. "Iedomājieties vien: lai smadzenes attīstītos līdz mūsdienu līmenim, bija nepieciešami vairāki simti tūkstoši gadu. Bet evolūcijas, kuru ietekmē modernās tehnoloģijas, pietiek ar vienu paaudzi! Tas ir visneparastākais un būtiskākais pavērsiens cilvēces vēsturē," raksta Smols.

Taču, izrādās, mainās ne tikai smadzenes. Mainās arī valoda.

"Mēs bieži dzirdam, ka īsziņas ir nelaime, kuras dēļ jaunieši neattīsta valodu. Taču patiesībā vēstulītes, kuras rakstam datorā vai mobilajā telefonā, ir lingvistisks brīnums," Dienvidkalifornijā notikušā konferencē "TED2013" apgalvojis ASV Kolumbijas universitātes lingvists Džons Makorters.

Protams, teksta īsziņas nav tas rakstības veids, pie kura esam vēsturiski raduši. "Runas valoda radās apmēram pirms 80 000 gadiem, bet rakstīt cilvēki iemācijās tikai pirms 5000-6000 gadu. Tādējādi cilvēce runā ilgāk, nekā raksta. Turklāt rakstīšanas iemaņas nav izplatītas visur, joprojām ir sastopami arī analfabēti. Tādēļ, iespējams, rakstiskā "valoda" vēl tikai attīstās," uzskata lingvists.

To apliecina, piemēram, fakts, ka mūsu runa sastāv no septiņu līdz desmit vārdu lielām "paketēm", savukārt rakstu valoda ir daudz izsmalcinātāka, pilnīgāka. Lingvists secina, ka rakstu valoda atpaliek no ikdienas runas un cilvēki cenšas to kompensēt. Tādēļ arī var pieņemt, ka teksta ziņojumi elektroniskajā vidē ir viena no rakstības formām, kas ir radusies evolūcijas gaitā.

"Ja aplūkojam SMS bez aizspriedumiem, tad redzēsiet, ka tā vienkārši ir jauna rakstības un runas forma. Šodien mēs mācāmies rakstīt tā, kā runājam. Jo vairs nav nepieciešams vilkt uz papīra smukus burtus. Mēs rakstām vārdus. Tā, pateicoties digitālajai videi, ir radusies jauna valodas vide," uzskata zinātnieks.

Tiesa, "pirkstiņu valodai" piemīt arī trūkumi, piemēram, ļoti bieži netiek ievēroti gramatikas likumi. Rakstām tieši tā, kā dzirdam. "Ja mūsdienu jaunieši ar laika mašīnu varētu nokļūt 1973.gadā vai 1993.gadā, tad ar tā laika vienaudžiem varētu saprasties tikai daļēji. Un pavisam cita valoda būs mūsu pēcnācējiem 2033.gadā. divdesmit gados piedzīvosim lingvistisku brīnumu," ir pārliecināts zinātnieks.

Savukārt Oksfordas universitātes profesore Sjūzana Grīnfīlda uzskata, ka aizvien vairāk laika pavadot sociālajos tīklos, piemēram, "Facebook" vai "Twitter", cilvēki it kā atgriežas bērnībā.

"Šodien rodas apsēstu cilvēku paaudze, kurai ir nepieciešama ļoti primitīva saziņa, ko raksturo īsa uzmanības koncentrēša un nemitīga vēlēšanās pievērs sev uzmanību. Šo fenomenu psihologi ir nodēvējuši par "identitātes krīzi", proti, cilvēkam zūd perspektīvas sajūta, pieaug pesimisms, viņš kļūst pasīvs un dažās situācijās – pat agresīvs. Vēl jo vairāk, "Twitter" tīklā izplatītās informācijas banalitāte var kļūt par problēmu saziņā un likt pazaudēt daudzas neverbālās iemaņas, piemēram, spēja skatīties sarunasbiedram acīs," uzskata Grīnfīlda.

Foto: no vietnēm mytechmadesimple.com, insightsabah.gov.my

Komentāri 2
OFVYPsWVdlCDQGpirms 5 gadiem
Sveiki, šis ir kmeontārs.Lai dzēsto kmeontāru, piesakieties administrācijas panelī un apskatiet raksta kmeontārus. Tur jūs redzēsiet iespēju labot vai dzēst šos kmeontārus.
Mārispirms 5 gadiem
Pilnīgi piekrītu! Nākotni nav iespējams vispār iedomāties bez diģitālajām tehnoloģijām