Labi saglabājies "Caurais dolārs" pārdots par teju pusmiljonu ASV dolāru, Mixnews.lv

Labi saglabājies "Caurais dolārs" pārdots par teju pusmiljonu ASV dolāru

фото

Zinātne | 2013. gada 10. martā plkst. 18:07

Privāts kolekcionārs samaksājis rekordlielu summu – 508 tūkstošus ASV dolāru par vienu no pirmajām Austrālijas monētām, t.s., "Cauro dolāru", ziņo ārvalstu prese, atsaucoties uz izsoles organizētājiem.

Pasaulē ir saglabājušās vien 300 šādas monētas, un pēc Melnburnā bāzētā dīlera "Coinworks" pārstāves Belindas Dovnijas teiktā, viens labā stāvoklī esošs eksemplārs arī tika pārdots.

"Šis Caurais Dolārs tika izveidots 1813.gadā, izmantojot spāņu sudraba dolāru, tas ir kalts Limas monētu kaltuvē 1808.gadā. Tikai divdesmit monētām, no diviem simtiem, kas ir privātajās kolekcijās, ir saistība ar Limas monētu kaltuvi," viņa pastāstīja, piebilstot, ka izsolītais dolārs ir līdz šim vislabāk saglabājies eksemplārs.

Monēta ir viena no 40 000 spāņu sudraba dolāru, kurus gubernators Lohlans Makvirijs iegādājās 1812.gadā, lai atrisinātu Jaundienvidveslas kolonijas finanšu problēmas.

Makvirijs lūdza pazīstama naudas viltotāja Viljama Henšala palīdzību, lai tas katra dolāra vidū izveidotu caurumu, tādējādi novēršot naudas aizplūšanu no kolonijas darījumos par ievestajām precēm.

Iegūtais "virtulis", kas tika apzīmogots ar vārdiem "Jaundienvidvelsa", vērtību pieci šiliņi un 1813.gadu, faktiski kļuva par pirmo Austrālijas naudu.

Pēc izņemšanas no apgrozības 1829.gadā caurie dolāri tika nosūtīti uz Londonu, pārkausēti sudraba stieņos un pārdoti.

Patlaban zināms, ka no pārkausēšanas tika paglābtas aptuveni 300 monētu, no kurām 200 atrodas privātās kolekcijās.

Foto: no vietnes coinworks.com.au

Komentāri