Pētījums: Futbola bumbas atsišana ar galvu var izraisīt smadzeņu bojājumus, Mixnews.lv

Pētījums: Futbola bumbas atsišana ar galvu var izraisīt smadzeņu bojājumus

фото

Zinātne | 2013. gada 13. martā plkst. 16:50

ASV veikta pētījuma rezultāti liecina, ka bumbas atsišana ar galvu futbolistiem var izraisīt smadzeņu bojājumus, ziņo AFP-LETA.

Pētījumā tika vērtētas skolas vecuma futbolistes, kurām atklātas garīgu traucējumu pazīmes, kas tiek saistītas ar regulāru futbola bumbas atsišanu ar galvu. Pēc zinātnieku novērtējuma, bumbas sišana ar galvu izraisa smadzeņu pieres daivu vieglus traumatiskus bojājumus.

ASV zinātnieki uzsver, ka nepieciešams veikt papildus pētījumus, lai noskaidrotu, vai izmaiņas ir paliekošas vai īslaicīgas.

Pētījumā salīdzinātas divas meiteņu grupas - divpadsmit pusaugu futbolistes un grupa ar meitenēm, kas ar futbolu nenodarbojas. Abām grupām tika veikts tests, lai ar reakcijas ātruma testu pārbaudītu meiteņu smadzeņu darbību.

Meitenēm, kas spēlē futbolu, pirms testa bija jāpiedalās treniņā, vairākas reizes izspēlējot bumbu ar galvu. Rezultāti pierādīja, ka futbolistēm pēc treniņa reakcija bija lēnāka nekā pārējām meitenēm.

Turklāt jo vairāk stundu tiek spēlēts futbols, jo atbildes reakcijas ir lēnāka, atklāja pētnieki.

Sporta aktivitāšu iespējama kaitīgā iedarbība uz smadzenēm iepriekš pētīta boksā, kur sitieni pa galvu var izraisīt bezsamaņas un paliekošas veselības problēmas.

Tomēr iepriekšējie pētījumi par futbola bumbas atsišanu ar galvu ir bijuši pretrunīgi.

Jaunā pētījuma autore Teksasas Universitātes zinātniece Anna Sereno norāda, ka pat neliels trieciens var izraisīt smadzeņu pieres daivu vieglus traumatiskus bojājumus.

Savā ziņojumā pētnieki piebilda, ka turpmākajos pētījumos plānots futbolistus pētīt ilgāku laiku, lai pārbaudītu, vai šīs pārmaiņas ir pārejošas vai tomēr paliekošas. Tāpat plānots pētīt, kā smadzenes ietekmē vairāki atkārtoti sitieni ar galvu, un vai līdzīgas problēmas konstatējamas vīriešu dzimuma futbolistiem.

"Mūsu pētījuma rezultāti ir pirmais pierādījums, ka šāda veida bumbas spēle ar galvu var radīt jauno futbola spēlētāju smadzeņu darbības izmaiņas," norāda Sereno.

Foto: no vietnes columbiamissourian.com

Komentāri