“Zaļā lampa”: palīdzēsim Jakovam Burļajevam ieraudzīt pasauli caur skaņām!

Jakovs jeb Jaša, kā viņu sauc vecāki un draugi, ir unikāla personība. Brīnumbērns un liels romantiķis. Viņš pēc skaņasspēj noteikt automašīnas defektus, kolekcionē vinila plates un vecus mehāniskos pulksteņus, ir absolvējis mūzikas skolu un lieliski spēlē klavieres… Jašam ir 16 gadi. Viņš ir neredzīgs, spēj saredzēt tikai gaismu.

Līdz 29. oktobrim Jašas Burļajeva atbalstam darbosies ziedojumu tālrunis 90006384. Maksa par zvanu 1,42 eiro.
Labdarības fonds BeOpen ir atvēris kontu Jakovam Burļajevam.

Nelaime notika ārstu nolaidības dēļ. Jaša piedzima pirms laika un mediķi nolēma ievietot viņu skābekļa kamerā, nepabrīdinot māmiņu par to, ka skābeklis var izraisīt acs tīklenes atslāņošanos. Ja Jašu nekavējoties nosūtītu pie speciālista (okulists pārbauda redzi, izmantojot speciālu lampu), pietiktu ar vienkāršiem acu pilieniem…

To, ka kaut kas nav kārtībā, vecāki pamanīja, kad Jašam bija četri mēneši. Taču bija jau par vēlu. Ārsts konstatēja, ka mazulim ir totāla tīklenes atslāņošanās, tas nozīmē, ka viņš būs neredzīgs. Mediķi ieteica vecākiem gatavoties ļaunākajam – ar laiku acis atrofēsies pilnībā, jo bērns augs, bet acis nē.

16 gadu laikā Jaša ir pārcietis 16 operācijas. Ārstiem ir izdevies saglabāt acis kā orgānu. Kādus upurus tas prasīja no vecākiem, zina tikai viņi paši. Braucieni uz klīnikām, konsultācijas ar ārstiem, neskaitāmas operācijas…Galvenais, caur acīm iet gaismas signāls uz to smadzeņu daļu, kas atbild par redzi. Organismam augot, hormonālo izmaiņu dēļ kreisā acs ir sākusi asiņot, un sekundārā glaukoma pamazām “apēd” pēdējās redzes funkcijas, kas saglabājušās Jašam.

Tieši tāpēc Jašam ir ļoti nepieciešama kārtējā operācija, kuru var veikt Sanktpēterburgas klīnikā. Jašam ir ļoti augsts acs iekšējais spiediens, tāpēc operācija ir ļoti sarežģīta, un vairākas klīnikas ir atteikušāsto veikt. Cerību stariņu vecākiem sniedza ķirurgs Oļegs Diskaļenko, Sanktpēterburgas klīnikasacu mikroķirurģijas nodaļas vadītājs.

Līdz 29. oktobrim Jašas Burļajeva atbalstam darbosies ziedojumu tālrunis 90006384. Maksa par zvanu 1,42 eiro.
Labdarības fonds BeOpen ir atvēris specialo kontu  Jakovam Burļajevam.

Vēl Jašam ir ļoti nepieciešams iziet īpašu apmācības kursu, lai iemācītos redzēt. Šovasar Jašas vecākiem izdevās iegādāties viņam jaunāko zinātnieku izgudrojumu – inovatīvas skaņu brilles. Savākt naudu modernās ierīcesiegādei Jašas māmiņai palīdzēja draugi un paziņas. Tas ir sarežģīts aparāts, kas ļaus Jašam reāli ieraudzīt pasauli. Lai to izmantotu, ir nepieciešamas speciālas iemaņas un īpaša uzmanība, jo skaņu signāli tiek nonāk tieši smadzenēs.

Pagaidām jaunās brilles stāv plauktā, jo Jaša vēl nav iemācījies tās lietot. Par apmācībām ir jāmaksā, taču visi ģimenes līdzekļi ir iztērēti briļļu iegādei un braucienam uz konsultāciju Sanktpēterburgas klīnikā. Bez līdzcilvēku palīdzības neiztikt…

Pavisam operācijai un apmācību kursam ir nepieciešami 2800 eiro.

Māmiņa

Jašas mamma Tatjana ir apbrīnojama sieviete – viņa nekad nesūdzas un nenokar degunu. Kopš brīža, kad ārsti paziņoja viņai spriedumu: “Jums neviens nepalīdzēs. Jūsu bērns būs akls!”, Tatjana dara visu iespējamo, lai viņas dēls saglabātu acis un integrētos sabiedrībā.

“Šī liktenīgā kļūda lika mūsu ģimenei mainīt savu attieksmi pret dzīvi, cilvēkiem,” saka Jašas mamma. “Tagad mums ir nerakstīts likums – grūtos mirkļos nemeklēt vainīgos, bet gan jautāt – kā es varu tev palīdzēt? Meklēt risinājumus jebkurā situācijā!”

Skaņu brillēs.

Redzēt caur skaņām

Pasaule mainās, tiek izstrādātas arvien jaunas datortehnoloģijas, kas spēj palīdzēt cilvēkam redzēt. Tas ir īsts brīnums, par kuru vēl pirms desmit gadiem mēs nevarējām pat sapņot. Skaņas redze – tā ir iespēja iemācīties redzēt caur skaņām. Princips ir tas pats, kuru izmantoja Bēthovens, kad, būdams kurls, radīja savus skaņdarbus. Zināms, ka komponists, turot zobos savu spieķi, atbalstīja to pret klavierēm un spēlēja, tādā veidā sajūtot skaņas viļņus.

Runājot par skaņu brillēm, skaņu vibrācijas tiek pārvērstas īpašos signālos, kurus vienkārši ir jāmāk izlasīt un saprast. Kamera skanē priekšmetus, nosūtot uz austiņām vibrācijas. Apmācību laikā Jaša un viņa māmiņa kā asistente pieredzējuša pasniedzēja vadībā apgūs nepieciešamās iemaņas, kas ļaus pārvērst skaņau valodu redzē.

Plāni

Jašam ļoti patīk mācīties. Brīvdienās viņš koledžā ir apguvis automehāniķa specialitāti, spīdoši nokārtojot visus eksāmenus.Jaša mašīnām “diagnozi” nosaka pēc skaņas. Viņam atsūta audioierakstu, un, noklausoties to, puisis nosaka, kurā dzinēja daļā ir problēma. Pēc Jašas vārdiem, “katram strādājošam mehānismam ir sava skaņa, bet bojāts mehānisms skan nepareizi!”

Tagad Jaša ir apņēmies nokārtot 8. un 9. klases eksāmenus kā eksternis viena gada laikā. Šobrīd Jaša mācās Juglā, Strazdumuižasskolā vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem, bet nākamgad sapņo pāriet uz mūsdienīgu liceju apdāvinātiem bērniem, lai mācītos kopā ar saviem vienaudžiem un iegūtu pieredzi turpmākajai patstāvīgajai dzīvei.

Bet brilles pagaidām stāv plauktā un gaida savu stundu – kad Jašas ģimenei izdosies savākt nepieciešamo summu mācību apmaksai. Tad Jašam vairs nebūs vajadzīgs pavadonis.

Jašu uzņēma dzelzceļa depo brigādē kā virtuālo biedru

Draugi

Jaša ir ļoti labsirdīgs un atsaucīgs jaunietis, tāpēc viņam ir daudz draugu. Nesen Jaša sadraudzējās ar pulksteņmeistaru Dmitriju Nazarovu, kurš, izlasot māmiņas publikāciju Facebook par Jašas aizraušanos ar mehāniskiem pulksteņiem, uzdāvināja viņam vairākus interesantus eksponātus.
Jašam ļoti patīk demonstrēt savu kolekciju. Katram eksponātam ir savs stāsts, sākot ar vectēva pulksteni “Raketa” un beidzot ar speciālo Braila pulksteni neredzīgiem cilvēkiem.

Vēl Jašam draugos ir vesela Tallinas dzelzceļa depo komanda. Jaša jau sen interesējas par vilcienu dzinējiem. Pirms kāda laika puisis atrada Youtube kanālu, kas publicē sižetus par dzelzceļa tehniku, un uzrakstīja viņiem vēstuli. Jašu uzaicināja uz Tallinu, parādīja viņam īstu dzelzceļa depo un uzņēma brigādē kā virtuālo biedru. Tagad dzelzceļa depo regulāri sūta Jašam audiofailus, lai viņš noteiktu, kurš no cilindriem nav darba kārtībā.

Sapņi

Jašas lielākais sapnis ir kļūt par ērģelnieku. Vēl viņš grib iemācīties vadīt dīzeļlokomotīvi. Un pats galvenais – apgūt jaunās skaņas brilles. Tās ļaus viņam ar skaņas signālu palīdzību “saredzēt” pat autobusa numuru un izkārtnes. Mēs visi varam palīdzēt Jašam piepildīt viņa sapņus.

Operācijai Ļeņingradas apgabala bērnu klīniskās slimnīcas acu mikroķirurģijas nodaļā un ārstnieciskās apmācības kursam “skaņu briļļu” lietošanā ir nepieciešami 2800 eiro.

Bankas rekvizīti ziedojumiem:

Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas nr. 50008218201
Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Jakovam Burļajevam.

No ziedojumiem netiek ieturēti nekādi komisijas maksājumi, visa ziedotā summa pilnā apmērā tiks pārskaitīta ārstniecības iestādei.

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.
Radioraidījumu atbalsta banka BlueOrange.
Raidījumu vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.