Vandālisma akts pie pieminekļa Atbrīvotājiem Rīgā: “mākslinieks” tiks apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni?

Vandālisma akts, kas izdarīts pagājušās nedēļas beigās pie pieminekļa Rīgas atbrīvošanai Pārdaugavā , kad nezināmi cilvēki  ar baltu krāsu uzrakstīja vārdu “okupanti” latviešu valodā, izraisīja neviennozīmīgu Latvijas sabiedrības reakciju.

Daži uzskata, ka tas ir vandālisma akts un šādas darbības ir nepieņemamas un nav nekas cits kā provokācija. Citi, gluži pretēji, atzinīgi novērtēja uzrakstu, uzskatot, ka tas atspoguļo realitāti.

Krievijas vēstniecība bargi nosodīja vandālisma aktu, uzskatot to par mēģinājuma pārrakstīt Otrā pasaules kara vēstures sekām.

Kā politiķe, Saimas deputāte no partijas “Saskaņa” Regīna Ločmele-Luņeva rakstīja savā Facebook kontā, šis vandālisma akts tika izdarīts civilizētā valstī. Aktīvistu grupa pieminekli notīrīja.

“Beidzot. Policijai vajadzētu atrast, kurš uz okupantu pieminekļa ir uzrakstījis patiesību, ka tie ir okupanti. Un apbalvot šo cilvēku ar I šķiras Triju zvaigžņu ordeni. Ar ķēdi”, – rakstīja lietotāja ar  lietotājvārdu “Vēsturniece”.

Latviešu tēlnieks Ainārs Zelčs norādīja, ka pieminekļi tika iznīcināti arī padomju laikos. “Padomju laikā Brīvības pieminekļi tika iznīcināti”, – rakstīja Zelčs.

“Kultūras izaugsme PSRS okupācijas laikā bija tik liela, ka praktiski nebija muzikālās gaumes, netika uzcelta neviena koncertzāle, bija trīsdesmit oficiālu padomju rakstnieku, vairākums cilvēki neprata dziedāt daudzbalsīgi un grāmatu mājās praktiski nebija”, – raksta “Vēsturniece”.

“Gan Brīvības piemineklis, gan Uzvaras piemineklis, katrs no tiem ir svēts simbols ievērojamai Latvijas sabiedrības daļai. Un arī otrajā daļā ir daudz latviešu. Nevajag aiztikt svētos simbolus”, – raksta Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieks Ingars Ribners.

Viens no lietotājiem situāciju sauca par vandālismu, taču ne visi tam piekrita.

“Vandāļi!? Vandālisms ir šī komunistu uzslietā objekta atrašanās Uzvaras parkā!”, – uzskata Elgars Krafts

“Ak, tad vandāļi? Kā var Rīgas domi nosaukt par vandāļiem? Domnieki taču beidzot uzlika paskaidrojošo uzrakstu!”, – raksta žurnāliste Elita Veidemane.

Un kāda Santa uzskata, ka piemineklis patiesībā tā būtu jāsauc. “Šis uzraksts ir tur un visprecīzāk raksturo šī betona gabala patieso vērtību Latvijai. Es atbalstu tikai šādas darbības – saukt (rakstīt) lietas to īstajos vārdos”, – raksta meitene.

Uz pieminekļa Rīgas karavīriem-atbrīvotājiem no nacistu iebrucējiem Pārdaugavā parādījās uzraksts “okupanti” latviešu valodā.

Uzraksts tika uzsmidzināts ar baltu krāsu no baloniņa.

Rīgas pašvaldības policijā tika ziņots, ka svešu cilvēku īpašuma bojāšanas lietās iesaistās Valsts policija. Tikmēr Valsts policija sacīja, ka likumsargiem nav informācijas par konkrēto pārkāpumu, taču viņi ņems vērā saņemto signālu un nodarbosies ar apstākļu noskaidrošanu.

Atgādināsim, ka septembrī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija. apsprieda turpmāko pieminekļa Atbrīvotājiem likteni.  Pēc debatēm un pieaicināto ekspertu runām tika nolemts atteikties no pieminekļa nojaukšanas, iespējams, tas tiks pārdēvēts.

Iniciatīva demontēt pieminekli tika iesniegta parlamentā šogad pēc tam, kad to parakstīja vairāk nekā 10 tūkstoši Latvijas pilsoņu. Pēc parlamenta balsojuma iniciatīva tika nodota komisijai atbilstoša likumprojekta izstrādei.

Фото: Flickr/ (krungadoren)

Pievieno komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *