Zatlers: mērķis ir Saeimas atlaišana? Jūsu tiesības, tikai pamatojiet

Latvijas pilsoņiem ir tiesības izteikt savu neapmierinātību un vākt parakstus par Saeimas likvidēšanu, taču viņiem ir jāpamato savs lēmums. Šādu viedokli intervijā radio Baltkom pauda bijušais Latvijas prezidents Valdis Zatlers.

Pēc viņa teiktā, politiskā situācija valstī ir stabila, un Saeimas atlaišanai iemeslu nav.

“Parlamentā nav krīzes, viņi spēja vienoties un rast kompromisu. Valdībā arī nav krīzes. Bet fakts, ka pilsoņiem ir tiesības vākt parakstus, un viņi izmanto šīs tiesības. Tas nozīmē, ka krīze ir šajā sabiedrības daļā, viņi uzskata, ka Saeimas likvidēšana var atrisināt viņu problēmas.

Mums jāspriež, balstoties uz faktiem – budžets ir pieņemts, tāpēc krīzes nav. Jā, notika debates, bet nemēdz būt tā, ka visi piekrīt, un mums koalīcijā ir piecas partijas. Objektīvi ir jāsaprot, ka krīzes nav. Protams, dažiem cilvēkiem ir neapmierinātība. Bet viņiem ir jāpamato savs lēmums, mērķis nevar būt vienkārši Saeimas atlaišana, ”viņš sacīja.

Atgādinām, ka 2011. gada maijā, izmantojot Satversmē noteiktās tiesības, Valsts prezidents Valdis Zatlers nolēma atlaist Seimu.

  1. gada 28. maijā Zatlers ierosināja referendumu par Saeimas atlaišanu, un 23. jūlija referendumā 94,3% vēlētāju nobalsoja par tās atlaišanu.

Vēlētāju tiesības atsaukt Saeimu paredz Latvijas Satversme. Referendumu par šo jautājumu var ierosināt vismaz 1/10 vēlētāju jeb 155 224 tūkstoši vēlētāju. Gadu pēc sasaukšanas un gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām nav iespējams ierosināt tautas balsojumu par Saeimas atlaišanu.

Kā ziņots, kopš 15.novembra, kad sākās parakstu vākšana 13.Saeimas atlaišanai, šodien portālā Latvija.lv par šo iniciatīvu nobalsojuši vairāk nekā 28 000 cilvēku.

Lai izmantotu tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu, priekšlikuma autoriem ir jāapkopo un jāiesniedz Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) vismaz desmitās daļas vēlētāju jeb 154 865 cilvēku paraksti 12 mēnešu laikā.

Kā ziņots, CVK pagājušajā nedēļā nolēma reģistrēt divas iniciatīvas grupas, lai savāktu parakstus referendumam par Saeimas atlaišanu.

Cilvēki var pieteikties uz referendumu 12 mēnešu laikā dažādos veidos – portālā www.latvija.lv (noklikšķiniet ŠEIT), ar zvērinātu notāru apliecinātu parakstu, deklarētajā dzīvesvietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kas veic notariālas darbības, pie pagasta vai pilsētas pašvaldības vadītāja.

Foto: Flickr/Academy for Cultural