“Zaļā lampa”: dzīvību glābjošās zāles Konstantīnam Prutikam

24 gados dzīve tikai sākas. Konstantīns Prutiks strādāja par automehāniķi un gatavojās studēt juridiskajā fakultātē. Baudīja dzīvi un kala nākotnes plānus. Viņam ir liela un mīloša ģimene – jauki vecāki, 12 gadus veca māsa un piecgadīgs brālītis. Taču negaidīti piezagusies smagā slimība izjauca visus plānus un noteica visam savu cenu.

Ir rūgti un netaisnīgi, kad dzīvības un veselības cena tiek mērīta naudā. Konstantīns ir pavisam jauns cilvēks ar ļoti smagu diagnozi. Taču, par laimi, ir zāles, kas reāli viņam palīdz. Taču šis medikaments ir neiedomājami dārgs – katru mēnesi tas izmaksā vairāk nekā 6000 eiro. Un šīs zāles Konstantīnam ir jālieto veselu gadu. Ģimenei nav tādas naudas, tāpēc Konstantīnam ir nepieciešama mūsu palīdzība.

Ziedojumu tālrunis 90006384 visu nedēļu darbosies Konstantīna Prutika atbalstam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro. Pārskaitīt jebkuru summu no kartes var šeit, vienkārši nospiežot pogu “Ziedot”:

Dzīve ritēja savu ierasto gaitu līdz brīdim, kad pagājušā gada rudenī Konstantīnam pēkšņi pacēlās temperatūra, kuru nekādi neizdevās pazemināt. Konstantīns sāka staigāt pa ārstiem, Stradiņa slimnīcā viņam tika veikta pilna izmeklēšana. Sākotnēji ārsti neko neatrada. Taču pēc kāda laika jaunietim padusē parādījās bumbulis. Diagnoze bija šokējoša – histiocitāra sarkoma, 4. stadija.

“Ārstu nozīmētā ārstēšana nepalīdzēja,” stāsta Konstantīna mamma Jūlija. “Rudenī viņam tika veikta ķīmijterapija. Bija ļoti slikti. Dēls gandrīz visu laiku gulēja. Pēc tam, paklausot mūsu ārsta ieteikumam, mēs aizsūtījām analīzes uz Amerikas klīniku, kur tika veikta ģenētiskā pārbaude. Tās rezultāti parādīja, ka ir notikusi gēna mutācija, un mūsu gadījumā var palīdzēt divi medikamenti – Zelboraf un Cotellic.”

Abi preparāti ir jaunākās paaudzes medikamenti. Ļoti jaudīgi un neiedomājami dārgi – ap 12 tūkstošiem eiro mēnesī. Zelboraf bieži tiek izmantots arī melanomas ārstēšanai.

“Situācija ir ļoti neskaidra. Ārstējot melanomu, šo preparātu daļēji kompensē valsts. Taču mūsu diagnozei kompensācija nav paredzēta,” stāsta izmisusī Jūlija. “Mums ir jāmaksā pilna cena. Tas ir neloģiski un netaisnīgi. Mēs jau esam vērsušiem vairākās instancēs, taču atbildes pagaidām nav.”

Konstantīna vecāki vērsās arī pie zāļu ražotāja, kurš piešķīra viņiem atlaidi. Tagad par zālēm katru mēnesi ir jāmaksā 6793,98 eiro. Un tas jau ir ar atlaidi. Gadā sanāk 81 527,76 eiro.

Milzīga nauda, taču tā ir dzīvības cena

Naudu pirmajiem diviem ārstēšanās kursiem vecākiem izdevās savākt. Konstantīns sāka lietot zāles februāra beigās, un jau pēc divām nedēļām viņa stāvoklis pamazām sāka uzlaboties. Pēc otrā kursa martā audzējs praktiski izzuda. Nākamā zāļu porcija ir nepieciešama aprīļa beigās.

“Zāles mums ļoti palīdzēja. Tas ir vienkārši brīnums. Dēls jūtas daudz labāk. Ja ziemā viņš vienkārši gulēja, tad tagad jau ir sācis staigāt, sarunājas, arī izskatās labāk. Arī analīzes ir uzlabojušas. Mēs ceram uz labāko,” saka mamma.

Tagad viss ir atkarīgs no tā, vai ģimenei izdosies savākt naudu, lai apmaksātu zāles. Galvenais uzdevums ir nezaudēt cerību un turpināt meklēt naudu zālēm. Lai cīnītos ar nelaimi, ģimene ir saliedējusies kā nekad. “Arī mūsu vecmāmiņa cenšas atlikt kādu naudiņu no savas mazās pensijas. Pat 12 gadus vecā meitiņa par uzmeistarotajām sīklietiņāmnopelnītos 30 eiro atnesa man ar vārdiem – ieliec kopējā krājkasītē,” skumji smaida Jūlija.

Ģimenei ir nepieciešama palīdzība. Lai savāktu naudu ārstēšanai, labdarības fonds Ziedot.lv ir atvēris speciālu ziedojumu kontu.

Pārskaitīt jebkuru summu no kartes var  šeit, vienkārši nospiežot pogu “Ziedot”:

Pārskaitīt naudu var arī uz ziedojumu kontu:
Fonds “Ziedot.lv”
Reģistrācijas numurs: 40008078226

SWEDBANK
Bankas kods HABALV22
Konta numurs LV95HABA0551006150241
Mērķis: Palīdzība Konstantīnam Prutikam

Konstantīnam Prutikam ir mīloša ģimene, visas grūtības visi pārdzīvo kopā un ļoti rūpējas viens par otru. Mājās vienmēr valda silta un omulīga atmosfēra. Tētis nodarbojas ar automobiļu remontu, bet mamma modelē un šuj apģērbu. Viņai ir zelta rokas. Vecāki ir izaudzinājuši Konstantīnu par ļoti atbildīgu cilvēku, uz kuru vienmēr var paļauties.

“Mūsu Kostja kopš bērnības ir ļoti līdzsvarots un apdomīgs. Kad viņš bija pavisam mazs, mani draugi sauca viņu par “ērto bērnu”. Mēs visur ņēmām viņu līdzi. Arī skolā viņš bija teicamnieks, īpaši viņam patika matemātika. Kostja aktīvi darbojās teātra studijā, gāja uz karatē treniņiem un brauca uz sporta nometnēm. 13 gadu vecumā Kostja aizrāvās ar automobiļiem, līdz pat slimībai viņš strādāja par automehāniķi. Dēls vienmēr man ir ļoti palīdzējis ar jaunākajiem bērniem, es jebkurā brīdī ar mierīgu sirdi varēju atstāt mazos ar viņu. Kostja praktiski ir izaudzinājis mazo māsu, kura piedzima, kad viņam bija 12 gadi,” atceras Jūlija. “Viņš ļoti cenšas turēties un nekrist panikā. Pats ir sācis lasīt dažādus psiholoģijas rakstus internetā, lai palīdzētu sev un citiem,” stāsta māmiņa.

Kad notika nelaime, Jūlija pašai nācās vērsties pie psihologa. “Es saprotu, ka pēc būtības šādas situācijas notiek, lai sniegtu mums svarīgudzīves mācību. Taču tikt galā ar emocijām un rast spēkus ir ļoti smagi,” atzīstas Jūlija.

Dēla pēkšņā slimība kļuva par smagu pārbaudījumu, taču tajā pat laikā atklāja daudzas ļoti svarīgas lietas.Kostjam ir labi draugi. Un viņam ir meitene, kas ļoti viņu atbalsta šajā brīdī.

“Izrādās mums apkārt ir tik daudz labu cilvēku,” saka Jūlija. “Viņi it kā pievelkas, neļaujot nolaist rokas. Mums ir noveicies ar ārstu. Un man ir lieliskas draudzenes, kas grūtos brīžos sniedz man palīdzību un atbalstu. Tas ir ļoti aizkustinoši. Mums palīdz ne tikai draugi, bet arī pavisam nepazīstami cilvēki. Redzot to visu, sāc saprast, ka, laikam, ne velti mēs dzīvojam šajā pasaulē. Es vienmēr esmu mīlējusi cilvēkus, taču tagad es saprotu, ka pati gribu nodarboties ar labdarību, palīdzēt citiem.”

Lēmums vērsties pēc palīdzības pie nepazīstamiem cilvēkiem nedevās Jūlijai viegli. Nācās pārkāpt pāri sev. Taču, lai glābtu savu dēlu, ir jādara viss iespējamais un pat neiespējamais. It īpaši tādēļ, ka dārgās jaunākās paaudzes zāles reāli palīdz pat tik smagos gadījumos, kā šis. Jūlija atzīstas, ka vēl pirms mēneša viņai bija tik smagi ap sirdi, ka pat runāt bijis grūti. Taču tagad ir parādījusies cerība. Un šī cerība balstās uz cilvēkiem, mātes mīlestību un ticību tam, ka viss būs labi.

Lai palīdzētu 24 gadus vecajam Konstantīnam apmaksāt dzīvībai svarīgās zāles, ir atvērts speciāls konts. Pārskaitīt jebkuru summu var, noklikšķinot uz saites un nospiežot pogu “Ziedot”. No ziedojumiem netiek ieturēta komisijas maksa.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbosies Konstantīna Prutika atbalstam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labdarības programma “Zaļā lampa” skan raidio “Baltkom 93.9 FM” ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.
Pārraidi vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.