“Zaļā lampa”: sešgadīgajai rīdziniecei Ksenijai vajadzīga mūsu palīdzība, lai sāktu runāt

Šī jaukā meitene ar nepaklausīgajām matu cirtām kautrīgi smaida un ar lielu interesi vēro apkārtējo pasauli. Viņai ļoti gribas piedalīties mūsu sarunā. Taču pagaidām viņa visu dara absolūtā klusumā. Ksenija nekad nav dzirdējusi pasakas, kuras vecāki lasa saviem bērniem. Meitene nedzird un nerunā.

Jekaterīnas ģimenē aug divi brīnišķīgi un ļoti mīlēti bērni – sešgadīgā Ksenija un divgadīgais Viktors. Ksenija kopš dzimšanas ir nedzirdīga, viņai ir vissmagākā, 5. vājdzirdības pakāpe. Ksenijas māmiņa Katja nezina, kāpēc šī nelaime ir piemeklējusi viņas meitiņu. Atbildēt uz šo jautājumu nespēj arī ārsti. Dzirdes traucējumu dēļ Ksenija nerunā.

Vājdzirdības problēmu daļēji ir izdevies atrisināt ar īpašu implantu palīdzību. Tagad meitenei ir nepieciešama palīdzība, lai saņemtu intensīvu runas patoloģijas ārstēšanas kursu Sanktpēterburgas LOR zinātniskās pētniecības institūtā. Speciālisti sola labus rezultātus. Potenciāls ir, un Ksenija var sākt runāt. Lai to panāktu, ir daudz un cītīgi jāstrādā.

Ziedojumu tālrunis 90006384 (1,42 euro – 1 zvans) darbosies Ksenijas atbalstam līdz nākamajai otrdienai. Labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu kontu, lai apmaksātu Ksenijai rehabilitācijas kursu LOR ZPI:

Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas numurs: 50008218201
Konta numurs: LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Ksenijai Zeļenkovai

Ksenija ir apburoša un ļoti gudra meitene. Viņa jau pazīst visus burtus un ciparus, viņai patīk zīmēt unizkrāsot zīmējumus ar princesēm, kā arī šķirstīt grāmatas, pētot košās bildes. Diemžēl māmiņa nevar viņai pirms miedziņa palasīt vakara pasakas. Taču Jekaterīna tic, ka kādreiz viss mainīsies, un neļauj šaubām pārņemt sevi.

Ksenija ir ilgi gaidīts un ļoti gribēts bērns. Dzemdības noritēja normāli, vienīgi mazulītei bija pievērta viena actiņa, taču tā mēdzot gadīties, tāpēc īpašas bažas tas ārstos neraisīja. Jau trešajā dienā jauno māmiņu kopā ar meitiņu izrakstīja mājās. Pēc tam atnāca ģimenes ārsts un nosūtīja viņas uz konsultāciju pie neirologa. Tad arī izrādījās, ka mazajai Ksenijai ir sejas nerva parēze.

To, ka meitene nedzird, vecāki saprata tikai pēc gada. Visu šo laiku viņiem šķita, ka bērns normāli reaģē uz skaņām. Pēc pārbaudes Dzirdes centrā izrādījās, ka Ksenijai vienai ausij ir 5. (vissmagākās) pakāpes vājdzirdība, bet otrai – 4.pakāpes.

Dzirdes aparāts diemžēl nepalīdzēja. Divu gadu vecumā meitenei ievietoja ausī kohleāro implantu – speciālu elektronisku iekārtu, kas pilda bojātās iekšējās auss funkciju, pārraidot skaņas signālus uz smadzenēm. Taču pēc operācijas veiktās pārbaudes parādīja, ka uzlabojumu nav. Ksenija vēl joprojām nedzirdēja.

Vecāki un ārsti sāka meklēt iemeslus. Latvijas mediķiem praktiskinav šādas pieredzes, jo bērnu ar kohleārajiem implantiem ir ļoti maz. Ārsti ieteica Katjaivērsties specializētajā klīnikā Polijā, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus. Tur magnētiskā rezonanse uzrādīja, ka Ksenijai ir hipoplāzija – nepietiekami attīstīts dzirdes nervs, kas neļauj implantam normāli strādāt.

Ārsti rekomendēja veikt operāciju arī otrai ausij. Taču Ksenija slikti pārcieš narkozi, un trīs stundu ilga operācija varēja radīt smagus blakus efektus. Meklējot iespējamos risinājumus, Jekaterīna uzdūrās Sanktpēterburgas LOR ZPI – vienam no vecākajiem institūtiem, kas nodarbojas ar dzirdes problēmām. Veicot padziļinātus izmeklējumus, Sanktpēterburgas institūta speciālisti nonāca pie slēdziena, ka operācija tomēr ir nepieciešama. Četrarpus gadu vecumā Ksenijai tika veikta otra operācija, kas izrādījās veiksmīga. Jau pēc pusgada pārbaude parādīja, ka meitene ar implantu palīdzību spēj sadzirdēt skaļas skaņas.

Pateikt pirmos vārdus

Kurlums nav vienīgā problēma. Nedzirdot skaņas, mazā Ksenija nevar iemācīties runāt. Šobrīd meitenei jau ir seši gadiņi, un māmiņa to ļoti pārdzīvo.

Bērns parasti mācās runāt, klausoties un mēģinotatdarinātapkārtējoteiktosvārdusun intonācijas.Ja mazulis ir piedzimis nedzirdīgs vai zaudējis dzirdi līdz gada vecumam, lai iemācītos runāt, viņam ir nepieciešamas īpašas apmācības metodes. Ksenijas māmiņa dara visu iespējamo, lai palīdzētu savai mīļotajai meitiņai, un viņa negrasās nolaist rokas. Ilgu laiku ar Kseniju individuāli strādāja logopēds, taču šīs nodarbības nevainagojās ar panākumiem. Speciālisti neticēja, ka meitene sāks runāt.

Kādu laikuKsenija apmeklēja specializēto grupiņu Imantas bērnudārzā, kur ar bērniem nodarbojās Jeļena Mora – lieliska pedagoģe ar 30 gadu stāžu. Izmantojot savu izstrādāto metodiku, viņa veiksmīgi trenēja bērnus izrunāt skaņas un vārdus. Pateicoties Jeļenai, Ksenijai ātri izdevās apgūt galvenos vārdus – mamma, tētis. Vecākiem tā bija laime. Taču grupiņu ātri vien likvidēja, jo tajā bija maz bērnu.

Tad sākas problēmas ar bērnudārzu. Sākumā Ksenijai tika piešķirta vieta logopēdiskajā grupiņā, taču neviens ar viņu tur speciāli nenodarbojās. Tā kā meitene pavisam nerunāja, pēc neilga laika tika pieņemts lēmums nosūtīt viņu uz specializēto bērnudārzu, grupiņu, kuru apmeklē pavisam nedzirdīgi bērni.

“Es vienkārši nespēju pieņemt šo situāciju, jo esmu pārliecināta, ka mana meita var iemācīties runāt, ja ar viņu pareizi nodarbotos,” uzskata Jekaterīna. “Mēs cīnīsimies par savu bērnu. Latvijā vispār nav surdopedagogu. Taču man izdevās atrast internetā ļoti labu speciālisti Oļesju Žukovu, kura strādā Sanktpēterburgas LOR ZPI. Viņai ir satriecoši labi rezultāti. Piemēram, internetā ir video ar puisi, kurš piecu gadu vecumā nerunāja, būdams turklāt vēl neredzīgs. Nodarbojoties pēc Žukovas sistēmas, viņš sāka runāt. Tagad šis puisis jau ir pieaudzis un pabeidzis institūtu. Viņš lieliski komunicē un deklamē dzeju.

LOR ZPI ir lielākais ārstniecības un zinātniskās pētniecības institūts Krievijā, kas nodarbojas ar dzirdes problēmām un apvieno 17 pasaules vadošos otolaringoloģijas centrus. LOR ZPI ir slavens ar saviem panākumiem runas patoloģiju pētīšanā un ārstēšanā.

Kad Oļesja Žukova bija Rīgā, Jekaterīna aizveda Kseniju pie viņas uz konsultāciju. Speciāliste apliecināja, ka meitenei ir potenciāls un viņa var iemācīties runāt. Lai to panāktu, ir nepieciešamas nopietnas nodarbības pēc speciālas metodikas. LOR ZPI speciālisti ir izstrādājuši Ksenijai intensīvu trīsnedēļu kursu: katru dienu meitenei ir paredzētas nodarbības ar logopēdu, surdopedagogu un fizioterapeitu, lai veicinātu runas attīstību.

Lai nodrošinātu šādus divus kursus, speciālistu konsultācijas, kā arī ceļa un uzturēšanās izdevumus, nepieciešami 2800 EUR.

Ksenija ir ļoti zinātkāra meitene, viņu interesē absolūti viss. Kā jau visi bērni, Ksenijai patīk multfilmas, īpaši viņai patīk “Maša un lācis” un “Toms un Džerijs”. Viņa ir ļoti draudzīga un dievina spēlēties ar savu mīluli – mopsīti Baksiku. Ksenija ar prieku rotaļājas ar citiem bērniem, tiesa, tas ne vienmēr izdotas, jo bērni bieži vien nesaprot, kāpēc meitene nerunā.

Ksenijai ir jaunākais brālītis Viktors, kuram ir divi gadiņi. Māmiņa Katja visus savus spēkus un laiku velta bērniem. “Protams, sākumā, kad nezināju, ko darīt, man bija stress. Ir bijuši arī izmisuma periodi. Bet, ko lai dara… Dzīvē par visu ir jācīnās. Bērna veselība – tas ir pats galvenais,” saka Katja.

Rudenī Ksenijai paliks 7 gadi un viņai būs jāuzsāk skolas gaitas. Tāpēc ir ļoti svarīgi vasaras laikā, līdz septembrim, iziet vismaz vienu rehabilitācijas kursu Sanktpēterburgas LOR ZPI. Kseniju tur ir gatavi uzņemt uzreiz, tiklīdz atvērsies robežas. Meitene ir tajā vecumā, kad visu vēl var labot, lai normāli attīstītos un iekļautos sabiedrībā, bet pieaugot – iegūtu profesiju un dzīvotu pilnvērtīgu dzīvi. Ģimenei ir ļoti nepieciešama mūsu palīdzība.

Ziedojumu tālrunis 90006384 (1,42 eiro par zvanu)  darbojas sešgadīgās Ksenijas Zeļenkovas   atbalstam līdz nākamajai otrdienai.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu kontu Ksenijai Zeļenkovai. Visi ziedotie līdzekļi tiks novirzīti, lai apmaksātu Ksenijai rehabilitācijas kursu Sanktpēterburgas LOR ZPI.

Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas numurs: 50008218201
Konta numurs: LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Ksenijai Zeļenkovai.

Pārskaitīt jebkuru summu ar karti var ŠEIT

Komisija par ziedojumiem netiek ieturēta. Fondam BeOpen ir sabiedriskā labuma organizācijas statuss, kas ļauj ziedotājiem saņemt nodokļu atvieglojumus.

Olga AVDĒVIČA, Rita TROŠKINA

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.
Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen.