“Zaļā lampa”: četrgadīgajam Artūram no Daugavpils nepieciešama palīdzība

Māmiņa audzina dēlu viena un viņai ir ļoti vajadzīga mūsu palīdzība, lai apmaksātu viņam nepieciešamo terapiju.

Lai iepazītos ar četrgadīgo Artūru, mēs devāmies uz Daugavpili. Puisēnu un viņa māmiņu mēs satikām bērnu laukumā. Artūru varēja pamanīt no tāluma – smaidīgais un kustīgais mazulis ne mirkli nesēdēja mierā, apložņājot visus kalniņus un šūpoles. Māmiņa nenovērsa no viņa skatienu, periodiski pieskrienot un sakārtojot cepurīti, kuru zēns visu laiku gribēja novilkt, paceļot nokritušo rotaļlietu un sekojot, lai neviens viņam nenodarītu pāri. Artūrs nerunā, tāpēc viņam ir grūti savu vienaudžu lokā.

Tā ir sanācis, ka mazajam Artūram ir invaliditāte un smaga diagnoze – smadzeņu darbības traucējumi. Uzlabot situāciju un atvieglot dzīvi šim simpātiskajam mazulim var tikai ārsti un, protams, mammas bezgalīgā mīlestība. Tāpēc Artūra mamma Karīna lūdz mūsu palīdzību ārstēšanās izdevumu apmaksai. Pavisam četrgadīgā Artūra rehabilitācijai nepieciešams savākt 2900 eiro.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbosies Artūra atbalstam līdz 10 novembrim. Maksa par zvanu 1,42 eiro

Artūra diagnoze ir garīgās attīstības unautiskā spektra traucējumi.  Zēns neskatās acīs, nereaģē uz jautājumiem un slikti kontaktējas. Viņam mēdz būt histērijas lēkmes, kuru laikā viņš var kliegt, raudāt un sisties ar galvu pret gultiņas malu. Viņš var pēkšņi izrauties un aizskriet.Vēl Artūrs baidās no skaļiem trokšņiem, tāpēc viņu nedrīkst atstāt vienu ne uz mirkli.

Taču sasniedzot četru gadu vecumu, zēns ir kļuvis nedaudz patstāvīgāks – viņš ir iemācījies pats noģērbties, cenšas arī apģērbties, taču pagaidām viņam tas īpaši nepadodas.

“Vispār viņš ir mīļš un labsirdīgs zēns” saka mamma. “Visu laiku  cenšas man palīdzēt. Kad ejam uz veikalu, mēģina nest iepirkumu somu. Vēl Artūrs ļoti mīl dzīvniekus, mēs bieži ejam uz Daugavpils zoodārzu. Visvairāk viņam patīk truši. Savukārt zooveikalā viņš var stundām ilgi vērot dažādas zivtiņas. Artūrs tik ļoti mīl zivis, ka pat atsakās ēst, kad es gatavoju kaut ko no zivīm.”

Artūrs ir saņēmis valsts apmaksāto rehabilitāciju Vaivaros un Gaiļezerā, taču papildu nodarbībām Karīnai naudas nav. Karīna dzīvo divatā ar dēlu Daugavpilī. Viņi visu laiku ir kopā, jo zēnu nedrīkst atstāt bez vienu ne uz mirkli – viņa stāvoklis ir jākontrolē katru minūti. Tēva Artūram nav. Dēla audzināšana un ārstēšana pilnībā gulstas uz Karīnas pleciem. Palīdzību nav no kurienes gaidīt.

“Es nevienu nevainoju un neesmu ne uz vienu apvainojusies,” saka Karīna. “Es ļoti mīlu savu dēlu, un mēs vienkārši mēģinām izdzīvot. Gribētos ticēt, ka situācija izmainīsies uz labo pusi. Bez šīs ticības nekādi neiztikt.”

Par sevi viņa runā maz, taču ar prieku stāsta par dēla mazajiem sasniegumiem. Par to, kā viņam patīk zīmēt un spēlēties ar mazām mašīnītēm, kā klausās audiopasakas un ar interesi šķirsta skaņu grāmatiņas. Vēl Artūram ļoti patīk futbols un visdažādākās bumbas un baloni. Viņš ir ļoti aktīvs bērns.

“Es viņu ļoti mīlu. Artūrs ir gaišs, labsirdīgs cilvēks. Un es ļoti ceru, ka viņš sāks runāt. Mums abiem tā būtu īsta laime. Nesen viņš iemācījās pateikt dažus vienkāršus vārdus: “mamma”, “paldies”, “viss” un “zivs”.  Viņš izrunā tos apzināti, tās nozīmē, ka mums ir cerība.”

Karīna ļoti cer, ka nodarbības ABA terapijas centrā Rīgā palīdzēs viņas dēla attīstībai. Tagad, kamēr Artūrs vēl ir mazs, ir ļoti svarīgi izkoriģēt viņa uzvedību, lai viņš varētu komunicēt ar apkārtējiem un sāktu runāt.

Kam nepieciešama palīdzība

ABA terapija.Artūram un viņa māmiņai ir nepieciešama palīdzība, lai novembrī zēns varētu saņemt intensīvu rehabilitācijas kursu ABA terapijas centrā Rīgā “Lauvasskola” bērniem ar autismu un citiem attīstības traucējumiem. Palīdzības organizēšanā, ievērojot nepieciešamību ilgstoši uzturēties Rīgā, iesaistījās arī labdarības organizācija “Palīdzēsim LV”. Intensīvā 20 dienu kursa izmaksas sasniedz 1900eiro. Daļa summas – 1050  eiro – tiks segta no iepriekš saziedotās naudiņas  labdarības fondā Ziedot.lv.  Nepieciešams savākt vēl 850 eiro.

Delfīnu terapijas kurss Klaipēdā. Speciālisti ļoti rekomendē iziet šo kursu. Tādos gadījumos kā Artūram, nodarbības ar delfīniem palīdz uzlabot bērna stāvokli, viņa reakciju un komunikācijas spējas. Bieži vien delfīnu terapija palīdz arī uzlabot runas spējas (mums ir zināmi gadījumi, kad bērni pēc nodarbībām ar delfīniem ir sākuši runāt). Kursa aptuvenā cena – 2000 eiro. Mamma ļoti cer, ka pavasarī situācija uzlabosies un viņa varēs turp ar Artūru doties.

Pavisam četrgadīgā Artūra rehabilitācijai nepieciešams savākt 2900 eiro.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbosies Artūra atbalstam līdz 10 novembrim. Maksa par zvanu 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu ziedojumu kontu:

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.nr 50008218201

Bankas SWIFT kods CBBRLV22

Konts LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Mērķis: Zaļā lampa, palīdzība  Artūram Višarenko

No ziedojumiem netiek ieturētas nekādas komisijas maksas vai procenti, visa saziedotā summa tiks novirzīta Artūra ārstēšanai un rehabilitācijai.

Fotoziedojums: Gints Ivuškāns

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.
Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen.

Pārraidi vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.