Zaļā lampa: palīdzēsim deviņgadīgajam Bruno no Kauguriem

Deviņgadīgajam Bruno nepieciešama palīdzība, lai nodrošinātu tik ļoti nepieciešamo terapijas kursu Rigā.

Puisēnam ir autisms. Bruno ir vecākā māsa – 11 gadus vecā Monta. Tētis Jānis strādā par šoferi “ātrajos”, bet māmiņa Egita savu dzīvi ir pilnībā veltījusi dēla ārstēšanai un rehabilitācijai. Apmaksāt dēlam nepieciešamo rehabilitācijas kursu ABA terapijas centrā vecākiem nav pa spēkam.

Kad Bruno piedzima, Egita bija ļoti laimīga. Beidzot viņu ģimene bija ideālā sastāvā – mīloši vecāki, trīsgadīga meitiņa un apburošs mazulis. Tobrīd nekas nevēstīja par to, ka Bruno varētu būt veselības problēmas. Puisēns attīstījās pilnīgi normāli, kā visi bērni.

Taču jau pavisam drīz mātes sirds sāka nojaust ko nelāgu – zēns negulēja, daudz raudāja un kliedza. Aptuveni triju gadu vecumā Bruno pārstāja runāt un reaģēt uz vecākiem, kļuva nevaldāms un agresīvs. Vizītes pie dažādiem speciālistiem skaidrību neviesa. Kad vecāki palūdza iedot Bruno norīkojumu, lai veiktu testu uz autismu, ārsts atrunāja viņus, iesakot vienkārši nogaidīt un apmeklēt maksas psihologa konsultācijas.

Tagad Egita saprot, ka, paklausot toreiz ārstam, viņa ir zaudējusi dārgo laiku. Terapija mazuļiem ar autiskā spektra traucējumiem dod vislabāko efektu, ja tā ir uzsākta līdz piecu gadu vecumam. Diemžēl, Bruno diagnoze tika noteikta ar novēlošanos. Taču vecāki darīja un turpina darīt visu iespējamo, lai palīdzētu savam dēlam.

Egita ir ekonomiste, taču par atgriešanos profesijā nevar būt ne runas. Viņa ir sava dēla asistente, un šobrīd tas ir viņas galvenais darbs, misija un dzīves jēga. Egita ļoti daudz lasa, pēta metodes, kas spētu palīdzēt viņas dēlam ikdienas dzīvē, kā arī meklē iespējas, kas ļautu tikt galā ar viņa histērijām un agresiju. Bērniem ar autismu ļoti palīdz ABA terapija, kuras apmaksai vecākiem nepieciešama mūsu palīdzība.

Ziedojumu tālrunis 9 000 63 84

līdz 15. decembrim darbosies deviņgadīgā Bruno Janovska atbalstam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Bruno speciālu kontu ABA terapijas kursa apmaksai:

Labdarības fond BeOpen

Reģ.nr. 50008218201,

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Bruno Janovskim

Vecākā māsa Monta ir Bruno labākais un tuvākais draugs.

Monta nodarbojas ar zīmēšanu un viņai ļoti patīk rokdarbi.  Uz Ziemassvētkiem Monta ir apsolījusi uzzīmēt brāļa portretu.

 Vēl viņiem ir divi no patversmes izglābti suņi – Grēta un Robis. Sākumā bija plānots adoptēt tikai Grētu, taču izrādījās, ka patversmē viņa mitinās kopā ar savu brāli, tāpēc kucēnus tika nolemts nešķirt.

Protams, Egita bieži domā, kāda būtu bijusi viņas ģimene, ja Bruno nebūtu autisma. Viņai ļoti gribētos dzīvot parastu dzīvi – sarunāties ar dēlu, zināt, kas viņu satrauc, apspriest multfilmu vai izlasīto grāmatu… Pagaidām Bruno spēj izrunāt tikai vienu vārdu – “cepums”. Tas nebūt nenozīmē, ka viņš tajā brīdī grib apēst cepumu. Nez kādēļ ar šo vārdu viņš apzīmē visas savas vēlmes un vajadzības. Egita ir pārliecināta, ka, pastāvīgi nodarbojoties ar Bruno un piemeklējot viņam pareizo pieeju, ir iespējams sasniegt labus rezultātus.

Zēns jau ir apmeklējis nodarbības autisma centrā, soli pa solim gūstot nelielus, taču ļoti svarīgus panākumus. Šīs nodarbības noteikti ir jāturpina, lai progress neapstātos. Uz ABA terapijas centru Bruno būs jāvadā trīs reizes nedēļā. Tētis Jānis pielāgos savu grafiku “ātrajos”, lai varētu aizvest sievu ar dēlu uz Rīgu. Egita viena nespēj tikt ar Bruno galā. Mērojot garo ceļu, zēna uzvedība var kļūt neprognozējama.  Lai viss sanāktu, Jānis lūgs dot viņam nakts maiņas.

Šobrīd ģimene aktīvi gatavojas Ziemassvētkiem. Egita jau ir izdomājusi, ko dāvināt bērniem. Bruno saņems speciālas mīkstas bumbas, kuras var izmantot gan fizioterapijai, gan spēlēm. Spēlēties ar parastu bumbu zēnam neļauj – ņemot vērā viņa hiperaktivitāti, reakcija var būt negaidīta, bet darbības – bīstamas. Savukārt Monta ir pasūtījusi Ziemassvētku vecītim rotaļu stelles un gudrā plastilīna komplektu.

Mēs jautājām Egitai, kādu dāvanu viņa gribētu saņem Ziemassvētkos.

“Man ir sapnis, taču tas ir pavisam utopisks. Es ļoti gribētu, lai mums būtu auto-karavāna, un mēs visi kopā ar suņiem varētu ar to ceļot. Četratā apmesties viesnīcās vai viesu mājās ir ļoti dārgi. Savukārt, nakšņojot auto, mēs varētu parādīt bērniem jaunas interesantas vietas ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā,” smaida Egita.

Šajā pirmssvētku laikā Egitai ar bērniem ir iemīļota izklaide – no dzimtajiem Kauguriem viņi dodas uz tuvējo Tukumu un Jelgavu, lai pastaigātos pa skaisti izrotātajiem laukumiem un ielām.

“Taču mūsu galvenā vēlēšanās ir palīdzēt Bruno pielāgoties šai pasaulei, lai viņš pārstātu no tās baidīties un iemācītos komunicēt ar cilvēkiem. Pacietības un mīlestības mums ar vīru tam pietiks!” teic Egita.

Lai saprastu, kā uz pasauli raugās šī apbrīnojamā sieviete, izlasiet šo nelielo pasaku. Tās filozofija Egitai ir ļoti tuva, būtībā tajā slēpjas šīs ģimenes dzīves princips. Un ļoti gribētos, lai viņu dzīvē viss piepildītos tieši tāpat kā šajā pasakā.

Pasaka par mīlestību

Kādu dienu sieviete izgāja uz lieveņa un ieraudzīja pagalmā ienākam trīs sirmgalvjus. “Jūs droši vien esat izsalkuši. Lūdzu, nāciet iekšā un paēdiet,” aicināja laipnā sieviete.

Mēs nevaram ieiet mājā visi kopā. Tikai pa vienam,” viņi atbildēja.

“Kāpēc tā?” izbrīnījās saimniece.

Viens no sirmgalvjiem ņēmās paskaidrot: “Es esmu Mīlestība, bet manus draugus sauc Bagātība un Veselība,” viņš teica, stādoties priekšā un norādot uz saviem ceļabiedriem.

Pēc tam vecais vīrs piebilda: “Tagad ej atpakaļ istabā un aprunājies ar vīru, kuru no mums jūs gribētu aicināt pie sevis mājās.” Sieviete apmulsusi devās mājās un izstāstīja par pieredzēto vīram.

“Ja jau mums ir jāizvēlas, tad aicināsim Bagātību,” teica vīrs. “Kāpēc gan mums neuzaicināt Veselību,” iebilda sieva.

Dzirdot vecāku sarunu, no savas istabas izskrēja viņu mazā meitiņa: “Aicināsim Mīlestību! Tad mūsu mājā valdīs mīlestība!”

“Ieklausīsimies tajā, ko saka mūsu meita,” teica vīrs. “Ej un lūdz Mīlestību būt par mūsu viesi!”

Sieviete izgāja pagalmā un vērsās pie sirmgalvjiem: “Kurš no jums ir Mīlestība? Nāc iekšā un esi mūsu viesis!”

Vecais vīrs vārdā Mīlestība devās mājas virzienā, bet abi pārējie sekoja viņam. Izbrīnītā sieviete jautāja: “Mēs aicinājām tikai Mīlestību, kāpēc jūs ejat visi kopā?”

Sirmgalvis atbildēja: “Ja jūs būtu aicinājuši Bagātību vai Veselību, abi pārējie paliktu uz ielas. Bet tā kā jūs uzaicinājāt Mīlestību, mēs visur ejam kopā ar viņu. Tur, kur ir Mīlestība, vienmēr ir arī Bagātība un Veselība.”

Lai mazais Bruno visu gadu trīs reizes nedēļā varētu apmeklēt ABA terapijas nodarbības Rīgas autisma centrā, ir nepieciešami 4000 eiro.  Šogad Bruno nodarbības apmeklēja ar nodibinājuma “Palīdzēsim.LV” draugu atbalstu, taču nākamajam gadam, kas jau tepat uz sliekšņa, nepieciešama mūsu papildus palīdzība. Mēs varam palīdzēt šai apbrīnojamajai ģimenei!

“Zaļās lampas” ziedojumu tālrunis 90006384 līdz 15. decembrim darbosies deviņgadīgā Bruno Janovska atbalstam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Bruno speciālu kontu ABA terapijas kursa apmaksai:

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.nr. 50008218201,

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Bruno Janovskim

No ziedojumiem netiek ieturētas nekādas komisijas maksas vai procenti.

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.
Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen.

Pārraidi vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.

Materiālā izmantotas Rolfa Vendiņa fotogrāfijas un no ģimenes arhivā.