“Zaļā lampa”: neredzīgajam 8-gadīgajam Evertam vajadzīga palīdzība ārstēšanai

Evertam ir 8 gadi. Viņš ir neredzīgs kopš dzimšanas. Staigāt puisēns iemācījās pavisam nesen – sešu gadu vecumā.  Ja būtu goda nosaukums “nopelniem bagātie vecāki”, to noteikti vajadzētu piešķirt Aijai un Kasparam. Kad Everts nāca pasaulē, vecāki bija vēl pavisam jauni studenti. Aija un Kaspars ir dzimuši Pļaviņās, mācījās vienā klasē. Pēc skolas devās uz Rīgu studēt,  ar laiku Rīgā uzsāka kopdzīvi un sagaidīja kopīgo pirmdzimto. Everts nāca pasaulē neredzīgs, Evertam augot ir novērojama lēnāka attīstība nekā vienaudžiem.  Šodien Aijai un Kasparam ir 30. Viņi ir ļoti nobrieduši un atbildīgi cilvēki, skaists, draudzīgs un dzīvespriecīgs pāris, kā arī mīloši, strādīgi un pašaizliedzīgi vecāki ar neaprakstāmu pienākumu sajūtu ne tikai pret dēlu, bet arī vienam pret otru. Taču mēdz būt brīži, kad atbalsts ir nepieciešams pat visspēcīgākajiem cilvēkiem. Šobrīd šai ģimenei vajadzīga palīdzība,  lai nodrošinātu ilgstošu terapiju Everta attīstības veicināšanai.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris ziedojumu kontu astoņgadīgajam Evertam Zaltānam. Ziedojumu konta rekvizīti – publikācijas beigās.

Ziedojumu tālrunis 9 000 63 84 

līdz 29. decembrim darbosies astoņgadīgā  Everta Zaltāna atbalstam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Pirms trim gadiem par Evertu daudz rakstīja kā par vienu no pirmajiem labdarības fonda BeOpen atbalstītā projekta “Draugs īpašam bērnam” dalībniekiem. Projekta ietvaros bērniem ar īpašām vajadzībām tika gatavoti suņi-asistenti vai suņi-pavadoņi, piemeklējot katram bērniņam, atkarībā no viņa vajadzībām un diagnozes, kucēnu ar atbilstošām rakstura īpašībām. Tā Zaltānu ģimenē nonāca Šveices ganu suņa kucēns, kuru nosauca par Ori – kā gudro rūķi no rakstnieka Dž. R. R. Tolkīna grāmatas “Hobits jeb Turp un atpakaļ”.  “Vārds sunim speciāli ir izvēlēts īss, lai Evertam būtu vieglāk to izrunāt. Tolkīna pasaulē par rūķiem saka tā: ja viņi ir draugi, tad uz mūžu,” atklāj Everta tētis Kaspars.

Māmiņa ar smaidu atceras, ka savu iepazīšanos ar Ori Everts esot sācis no astes, ilgi un ar izbrīnu taustot viņam nepazīstamo objektu, bet kucēns esot tam pacietīgi ļāvies un nepretojies. Šodien Oris ir izaudzis par lielu solīdu suni, kļūstot Evertam par neaizvietojamu palīgu. Visu šo laiku ar Ori un Evertu programmas “Draugs īpašam bērnam” ietvaros nodarbojusies kinoloģe Vladislava Akimova.  Lai arī Everta pamata diagnoze ir neredzīgums, ikdienā nākas saskarties arī ar citiem izaicinājumiem, kas saistīti ar Everta nedrošību un lēnāku attīstību. Lielākā uzvara šobrīd ir tā, ka puisēns ir sācis staigāt, lai gan viņam arvien var gadīties pazaudēt līdzsvaru, un pastaigā vecāki pietur viņu pie rokas. Turklāt Everts ir iemācījies izrunāt pa zilbēm dažus vārdus. Gadu laikā Everts ir kļuvis arī daudz drošāks un labprāt izzina pasauli.

Kad Ori parādījās ģimenē, Everts tikko bija iemācījies pārvietoties ar atbalsta palīdzību.  Ori klātbūtne mājās ieviesa dinamiskāku atmosfēru, kas ļoti palīdzēja Evertam kļūt drošākam arī ārpus mājām, saskaroties ar citām jaunām situācijām un cilvēkiem. Viņš kļuva daudz drošāks arī pārvietojoties un nu jau var kādu brīdi doties uz priekšu  arī pastāvīgi, nepieturoties kādam pie rokas.

Neraugoties uz to, ka Evertam ir problēmas ar runu, un viņš nevar dot sunim vārdiskas komandas, puisēns un suns lieliski saprotas un jūt viens otru.

Vecāki ļoti priecājas par to, ka viņiem ir izdevies atrast bērnudārzu, kura vadība un pedagogi ne tikai piekrita uzņemt  Evertu, bet arī ir pielāgojuši viņam vidi, lai zēns augtu  tipisku bērnu lokā. Bērnudārzs atrodas Vaivaros, turpat ir arī skola, kurā Everts,  iespējams, varētu turpināt mācības. Šobrīd dārziņā Evertam visvairāk patīk nodarbības, kurās audzinātājas kopā ar bērniem rīko mazas izrādes pēc pasaku vai dzejoļu motīviem. Notiekošo uz skatuves Everts neredz, taču ļoti uzmanīgi klausās un emocionāli reaģē.

Pasauli Everts iepazīst caur tausti un skaņām. Viņam ļoti patīk klausīties Renāra Kaupera balsī, kā arī bērnu dzejoļus un pasakas par Vinniju Pūku un sīpoliņu Čipolīno. Vēl viņam patīk spaidīt pogas skanošajām rotaļlietām, bet pastaigās ar interesi aptausta zarus, čiekurus un zīles. Evertam patīk arī ripināt no plastilīna dažādas bumbiņas un stienīšus, savukārt pirms Ziemassvētkiem viņš ir gatavs kaut katru dienu veidot  piparkūkas. Un vecāki ar prieku atbalsta viņu šajā  nodarbē.

Pirms Ziemassvētkiem Everts ir gatavs kaut katru dienu veidot  piparkūkas. 

Evertam ir ļoti paveicies ar vecākiem. Tētis Kaspars pēc izglītības ir vēsturnieks. Būdams īsts sava darba entuziasts, Kaspars pirms pandēmijas organizēja un vadīja tūristiem ekskursijas pa Rīgu, piedāvājot interesantus un neparastus maršrutus. Everta mamma Aija šogad absolvēja Rīgas Stradiņa universitāti, iegūstot bakalaura grādu komunikācijā. Savu dēlu viņi dievina. “Es nemīlu filozofēt, taču ticu, ka bērni izvēlas savus vecākus dvēseļu līmenī, vēl būdami debesīs.  Man patīk domāt, ka Everts izvēlējās tieši mūs, jo zināja, ka spēsim saskatīt viņa unikalitāti un būsim gana pacietīgi ceļā uz viņa pilna potenciāla sasniegšanu.  Mēs ļoti cenšamies un ļoti viņu mīlam,” saka Aija.

Uz jautājumu, par ko viņa sapņo Ziemassvētku priekšvakarā, Aija atbild: “Neko materiālu man šogad nevajag. Galvenais, lai beigtos šis koronavīruss un mēs varētu aizbraukt uz Pļaviņām apciemot vecākus. Mana mamma ir riska grupā,  tāpēc mums jābūt ļoti piesardzīgiem. Agrāk  Everta vecmāmiņa brauca pie mums divreiz mēnesī. Tagad mēs ļoti ilgojamies. Nekādi videozvani nevar aizvietot mazbērnam vecmāmiņas apskāvienus un bučas.” Savukārt Kaspars piebilst, ka galvenais viņu dzīves sapnis, protams, ir palīdzēt dēlam kļūt patstāvīgākam un pēc iespējas atvieglot un padarīt drošāku viņa dzīvi.

Tāpēc ir svarīgi ilgtermiņā nodrošināt zēnam izglītojošas un gan garīgi, gan fiziski stimulējošas nodarbības. Viena nodarbība izmaksā vidēji 25€ un būtu vēlamas 2 nodarbības nedēļā. Tas nozīmē, ka viena gada periodam Evertam ļoti nozīmīgs būtu atbalsts 2600 EUR apmērā.

Ziedojumu tālrunis 9 000 63 84

līdz 29. decembrim darbosies astoņgadīgā  Everta Zaltāna atbalstam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu kontu  Everta atbalstam:

Labdarības fond BeOpen

Reģ.nr. 50008218201,

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Evertam Zaltānam

Foto no ģimenes arhīva un Marendas Zapoļskas foto

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.
Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen.

Pārraidi vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina