“Zaļā lampa”: trīsgadīgajam Maksimam nepieciešama palīdzība ārstēšanās izdevumu apmaksai

Februārī Maksims svinēja savu trešo dzimšanas dienu. Mazodzīvoklīti Pārdaugavā, kurā Maksims mitinās kopā ar saviem vecākiem, vēl joprojām rotā krāsainu balonu pušķi. Maksims ir apburošs, simpātisks un kustīgs mazulis. Pēc māmiņas vārdiem, viņš nepalaidīs garām nevienu peļķi uz ielas. Līdz gada vecumam Maksims labi ēda, gulēja un normāli attīstījās. Taču pēc pirmās dzimšanas dienas bērnam negaidīti sāka parādīties nopietni veselības traucējumi. Attīstība palēninājās, bērns nerunāja, praktiski nereaģēja uz pieaugušo jautājumiem, nespēja koncentrēties un neprata komunicēt ar citiem mazuļiem rotaļu laukumā.

Pusotra gada vecumā Maksims sāka apmeklēt privāto dārziņu, lai viņš mācītos komunicēt ar citiem bērniem. Taču kontakts neveidojās. Zēns varēja stundām šūpoties uz krēsla, bezgalīgi grozīt rokās kādu ritentiņu, bet mašīnītes kārtoja vienā garā rindā, pat necenšoties ripināt tās pa grīdu. Audzinātāji piesardzīgi rekomendēja vecākiem vērsties pie ārsta.

Pamanot dēlam tipiskus autiskā spektra traucējumus, vecāki arī paši cēla trauksmi un aizveda Maksimu pie neirologa, kurš nozīmēja mazulim visas nepieciešamās izmeklēšanas. Pēc tam vecāki kopā ar Maksimuapmeklēja Autisma kabinetu Gaiļezerā, – speciālisti, apskatot zēnu, pateica, ka viss esot skaidrs.

Taču diagnoze Maksimam vēl joprojām nav noteikta. Šobrīd ārsti gaida encefalogrammas rezultātus, taču garo rindu dēļ pierakstīties uz to ir izdevies tikai uz marta beigām. Tad arī kļūs zināms ārstu slēdziens.

Vecāki gaida ārstu lēmumu ar lielu satraukumu un cenšas darīt visu iespējamo, lai palīdzētu dēlam. Jo ātrāk tiks uzsākta ārstēšana, jo labāki būs tās rezultāti.

Ziedojumu tālrunis 90006384 Maksima atbalstam darbojas līdz 16. martam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro. Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Maksimam Lapurinam speciālu ziedojumu kontu.

Labdarības fonds BeOpen

Reģistrācijas nr. 50008218201

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Ziedojuma mērķis – Zaļā lampa. Palīdzība Maksimam Lapurinam

Kā viss sākās

Maksims ir ļoti mīlēts un gaidīts bērns. Māmiņa Olga mīlestība vadīta pārcēlās pie vīra uz Rīgu no Maskavas. Ar Vitāliju viņa iepazinās atpūtas laikā Turcijā, un pirms sešiem gadiem pāris nosvinēja kāzas. Tā ir ļoti saliedēta un draudzīga ģimene. Ar Maksimu viņi nodarbojas kopā un tic, ka viņu mazuļa veselība uzlabosies. Tagad abi vecāki daudz strādā, lai spētu apmaksāt ārstēšanu un samaksāt par īrēto dzīvokli. Taču rehabilitācijai, kas tik ļoti ir nepieciešama Maksimam, naudas vienalga nepietiek. Bet no tās ir atkarīga viņu dēla nākotne.

Tagad ir grūti pateikt, kāpēc tā ir noticis. Lai atrastu iemeslu, iespējams, ir jāatgriežas trīs gadu tālā pagātnē. Dzemdības Olgai bija ļoti smagas. Tas bija ļoti negaidīti, jo visu grūtniecības laiku viņa jutās lieliski. Maksims nāca pasaulē Jūrmalas slimnīcā. Ārsti uzskatīja, ka mazulis ir pārnēsāts, tāpēc nolēma veikt stimulāciju. Taču dzemdības ievilkās, un nācās veikt ķeizargriezienu.

Maksimu uzreiz pēc piedzimšanas aizveda uz Bērnu klīnikas slimnīcas reanimāciju. Trīs dienas mazulis gulēja inkubatorā ar caurulītēm, pieslēgts pie skābekļa aparāta. Pirmās divas dienas Olga, pamazām atjēdzoties pēc smagajām dzemdībām, centās atslaukt pienu, un vīrs vairākas reizes dienā veda to uz Rīgu, lai pabarotu mazuli. Trešajā dienā uz Bērnu slimnīcu pārveda arī Olgu. Tajās trauksmainajās dienās Maksima vecāki piedzīvoja gan stresu, gan asaras, gan negulētas naktis un smagas domas…

Taču pēc tam viss puslīdz normalizējās, un jau pavisam drīz mazuli izrakstīja mājās. Iespējams, vēlāk atklājušos veselības problēmu iemesls ir skābekļa bads ieilgušo dzemdību laikā. Tāpat nevar izslēgt to, ka  bērna smadzenēs bija iekļuvusi infekcija, negatīvi ietekmējot bērna attīstību. Lai kā arī nebūtu, šobrīd vecākiem ir pilnībā jākoncentrējas bērna ārstēšanai. Un jāpaspēj izdarīt pēc iespējas vairāk, kamēr viņš vēl ir mazs.

Pagājušajā vasarā bērnu neirologs sastādīja speciālistu un nodarbību sarakstu, kas ieteicami Maksimam – ABA terapija, nodarbības ar ergoterapeitu, audiologopēdu, psihologu, kā arī socializācijas nodarbības. Tas viss prasa lielu naudu.

Nodarbības palīdz. Ir jāturpina

Kopš janvāra Maksims apmeklē intensīvosautisko slimību ārstēšanas kursus “Lauvas skolā”. Sākumā vecāki veda viņu uz turieni pat piecas reizes nedēļā, un rezultāti nelika sevi gaidīt. Taču tas ir ļoti dārgi – katra nodarbība maksā 30-35 eiro, ģimene saviem spēkiem “pavilkt” to nespēj. Tāpēc pagaidām Maksims apmeklē nodarbības divas reizes nedēļā.

“Mēs uzreiz pamanījām lieliskus rezultātus. Maksims mācās komunicēt. Skatās uz lūpām, cenšas atkārtot skaņas un zilbes. Mēģina atdarināt multfilmu varoņu teikto. Beidzot mēs izdzirdējām arī viņa pirmos vārdus. Nez kādēļ, pirmais, ko viņš pateica, bija “traktors” un “helikopters”, – smaida Olga. – Tās ir Maksima mīļākās mantiņas. Dēlam ļoti patīk dažādas mašīnītes, vēl viņam patīk skatīties Youtube attīstošās bērnu pārraides un spēles mazuļiem – īpaši tās, kas saistītas ar ģeometriskām figūrām, cipariem un burtiem. Maksims jau prot ar pirkstiņiem salikt planšetē krāsainus apļus, bet pavisam nesen viņam izdevās salikt purniņu no detaļām. Maksims jau zina daudzus burtus, tostarp arī angļu valodā. Mēs saprotam, ka nodarbības ir jāturpina.”

Pēc janvāra nodarbībām Maksims ir sācis citādāk, jēgpilnāk spēlēties ar mašīnītēm, vizinot tās pa apli. Pirms tam viņš pat bērnu dzelzceļu lika vienā līnijā. Savādāk spēlēties viņš nemācēja.

Vēl Maksimam patīk klausīties jautru mūziku un dejot tas pavadībā. Zēnam patīk ceļot pa Latviju kopā ar mammu un tēti. Vasarā visa ģimene devās uz Cēsīm, kur apskatījās ūdenskritumus un apmeklēja kontakta zooloģisko dārzu. Īpašu sajūsmu Maksimā izraisīja vistas, taču no kaziņām viņš ļoti sabijās.

Maksima īpašā mīlestība ir vilcieni un tramvaji. Kopā ar vecmāmiņu viņi bieži dodas vērot vilcienus. Šobrīd Olgas mamma dzīvo kopā ar viņiem un ļoti palīdz, taču jau pavisam drīz viņai ir jāatgriežas mājās Maskavā. Citu palīgu Rīgā ģimenei nav.

Dzīvot apzinoties, ka tava bērna dzīvība šobrīd lielā mērā ir atkarīga no naudas, ir ļoti smagi. Olga un Vitālijs ļoti pārdzīvo, ar satraukumu gaida diagnozi un dara visu, kas ir viņu spēkos. Tas, ka pirmās nodarbības “Lauvas skolā’ ir devušas labus rezultātus, vieš cerību. Arī mēs varam palīdzēt šim jaukajam mazulim pārvarēt problēmas un spert nākamos solīšus uz izveseļošanos.

Kā palīdzēt?

Lai pārvarētu aizturi attīstībā, trīsgadīgajam Maksimam ir nepieciešamas speciālas nodarbības – ar ABA terapijas speciālistiem, ergoterapeitu un audiologopēdu, kā arī sociālās adaptācijas nodarbības. Jo ātrāk tiks uzsākta ārstēšana, jo labāki būs tās rezultāti.

Rehabilitācijas nodarbību izmaksas gadam –4100 eiro.

Ziedojumu tālrunis 90006384 Maksima atbalstam darbojas līdz 16. martam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.  Svarīgs ir katrs zvans. Paldies visiem, kuriem nav vienaldzīgs Maksima liktenis!

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu ziedojumu kontu Maksimam Lapurinam.

Labdarības fonds BeOpen

Reģistrācijas nr. 50008218201

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Ziedojuma mērķis – Zaļā lampa. Palīdzība Maksimam Lapurinam

No ziedojumiem netiek ieturēta nekāda komisijas maksa un visa summa pilnā apmērā tiks novirzīta speciālo nodarbību apmaksai.

*”Lauvas skola” ir Rīgas ABA terapijas centrs bērniem ar autismu un citiem attīstības traucējumiem. Centrs nodarbojas ar korekcijas, runas un komunikācijas spēju attīstības programmām.

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.
Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen.

Pārraidi vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina