“Zaļā lampa”: Klārai no Olaines vajadzīga palīdzība skābekļa aparāta iegādei

Šobrīd Klāra ir “piesieta” masīvam stacionāram skābekļa aparātam pamatīga čemodāna lielumā. Lai varētu iziet ārā, viņai ir nepieciešams portatīvais pārnēsājamais skābekļa koncentrators. Klāra dzīvo Olainē un viena audzina 10-gadīgu dēlu. Viņiem nav neviena, uz ko varētu paļauties. Klārai ir reta plaušu slimība, šobrīd viņas stāvoklis ir pasliktinājies. Septembrī Klārai nācās pamest darbu, nespējot izturēt slodzi. Klāra nevar patstāvīgi elpot bez aparāta. Plaušu hipertensija negatīvi ietekmē arī sirds darbību. Portatīvais pārnēsājamais skābekļa koncentrators (kopā ar akumulatoru) maksā 4482 eiro. Vajadzīga mūsu palīdzība.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Klāras atbalstam līdz 26. oktobrim. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Klāra ļoti kautrējās un ilgi nevarēja saņemties, lai vērstos pēc palīdzības. Sieviete uzskatīja, ka citiem ir daudz nopietnākas un akūtākas problēmas. Viņa strādāja par apkopēju un cerēja, ka tiks galā pati saviem spēkiem. Klāra ir pieradusi paļauties tikai uz sevi, taču vasarā viņas stāvoklis krasi pasliktinājās, un bez mūsu palīdzības viņai neiztikt.

Sekojot ārsta rekomendācijai, 2019. gada vasarā Klāra paņēma nomā stacionāro skābekļa koncentratoru. Savam mājas stacionārajam skābekļa aparātam sieviete krāja gandrīz gadu, katru mēnesi atlicinot no algas nelielu summu, kā arī plānoja paņemt kredītu. Portālā ss.lv viņai paveicās atrast lietotu aparātu par 600 eiro. Klārai tā ir milzīga summa, ar uzkrāto naudiņu bija par maz, taču toreiz apmaksāt aparātu Klārai palīdzēja māsīca un vecmāmiņa no savas nelielās pensijas. Šobrīd aparātam ir nepieciešama tehniskā apkope, taču meistara darbs maksā 30 eiro dienā, turklāt Klāra ļoti baidās, ka aparātam var būt vajadzīgs remonts, un tad viņa paliks vispār bez nekā. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc viņai šobrīd tik ļoti ir nepieciešams pārnēsājamais koncentrators.

Klāras dvēseles sāpes

Par to, ka Klārai pēc iespējas ilgāk ir jābūt pieslēgtai pie skābekļa, ārsts daudzina jau sen. Taču viņa turējās līdz pēdējam, lai nekļūtu simtprocentīgi atkarīga no skābekļa. Šobrīd viņas atkarība no skābekļa ir aptuveni 80%, taču Klāra vienalga cenšas konrolēt aparāta lietošanu.

Jau pirms vairākiem gadiem ārsti rekomendēja Klārai padomāt par plaušu transplantāciju. 2016. gadā Klāras ārstējošais pulmonologs organizēja viņai tikšanos ar ārstu no Igaunijas, lai izskaidrotu viņai transplantācijas norisi, perspektīvas un riskus. Klāra ļoti nobijās un veikt operāciju tā arī nesaņēmās. Viens no iemesliem ir viņas mazais dēlēns. Viņa baidījās, ka gadījumā, ja operācija būs neveiksmīga, bērns paliks bez mātes. Šodien Maratam jau ir 10 gadi. Ļaunā slimība turpina progresēt, atstājot Klārai arvien mazāk izredžu uz pilnvērtīgu dzīvi. Vienīgā iespēja ir plaušu transplantācija. Taču Latvijā šādas operācijas neveic.

Tuvākā vieta, kur tiek veikta plaušu transplantācija, ir Igaunija. Šodien Klāra arvien biežāk domā par to, cik viņai ir atlicis dzīvot un kam uzticēt rūpes par Maratu, ja ar viņu kas notiks. Slimība “plaušu limfangioleiomiomatoze” (LAM) ir tik ļoti reta, ka zāles tās ārstēšanai vēl nav izgudrotas. Ir pieejama tikai terapija, kas ļauj uzturēt plaušu funkciju. Latvijā šāda diagnoze ir tikai dažiem cilvēkiem. Taču Klāra nezaudē cerības, jo viņa ir vajadzīga savam dēlam.

Viss aizsākās 2009. gadā. Tajā laikā Klāra strādāja veikalā. Pēc darba viņa sajutās ļoti slikti, bija grūti elpot. Klāra izsauca “ātros”, kas aizveda viņu uz slimnīcu. Izrādījās, ka ir noticis spontānais pneimotorakss, kas ir viens no šīs retās slimības simptomiem. Taču toreiz diagnoze neapstiprinājās, jo LAM ir iespējams diagnosticēt, tikai veicot datortomogrāfiju.

Grūtniecības laikā problēmas ar plaušām saasinājās. 2012. gadā pēc kārtējā pneimotoraksa ārsti apstiprināja diagnozi – plaušu limfangioleiomiomatoze. Pavisam pa šo laiku Klāra ir pārcietusi sešus pneimotoraksus un vairākas operācijas abām plaušām. 2015. gadā Klāras ārstējošajam ārstam izdevās piemeklēt pareizu ārstēšanu, un pneimotoraksi mitējās. Klāras veselības stāvolis stabilizējās, viņa turpināja dzīvot ierastajā režīmā, daudz strādāja, audzināja dēlu. Taču šogad slimība sāka strauji progresēt.

Kāpēc tas šobrīd ir tik svarīgi

Šobrīd Klārai ir ļoti nepieciešams portatīvais skābekļa aparāts. Kamēr bija darbs, viņa varēja pamazītēm sakrāt gan ledusskapim, gan planšetei, lai Marats varētu mācīties attālināti.  Taču tagad situācija ir kļuvusi kritiska. Klāru šokē arī jaunie elektrības rēķini pēc tarifu paaugstināšanas, jo skābekļa aparāts darbojas ar elektrību.

“Es vienmēr esmu uzskatījusi, kas man viss ir kārtībā. Staigāju, elpoju, redzu, dzirdu, ir darbs, jumts virs galvas. Pie aparāta pieslēdzos tikai naktī. Dienā dzīvoju kā visi cilvēki. Nedomāju, ka kļūs tik slikti. Tagad saprotu, ka saviem spēkiem man galā vairs netikt.”

Māmiņas lepnums

Viņu vienistabas dzīvoklītī valda kārtība un mājīgums. Sienas rotā Klāras darinātās gleznas no pērlītēm, galvenokārt svētbildes. Goda vietā – diplomi un pateicības raksti, kurus Marats ir saņēmis skolā. Klāra ļoti lepojas ar dēlu. Marats mācās 4. klasē. Viņš ļoti mīl grāmatas un ir viens no labākajiem klasē lasītprasmes ziņā. Klāra cenšas pirkt viņam gudras un labestīgas grāmatas. Marats ir ļoti audzināts un prātīgs zēns. Viņš kolekcionē magnētiņus no dažādām valstīm un ļoti mīl vērot dabas skaistumu. Atgriežoties no pastaigām, viņš rāda māmiņai fotogrāfijas – ledus rakstus aizsalušā peļķē, spožu kastaņa sānu uz dzeltenas rudens lapas… Klāra ļoti cer, ka tad, kad viņai būs portatīvais skābekļa koncentrators, viņa varēs doties kopā ar Maratu pastaigās un, iespējams, pat aizbraukt pastaigāties gar jūras krastu Jūrmalā.

“Es ļoti pārdzīvoju par to, ka veselības stāvokļa dēļ nespēju pilnā apjomā dot savam dēlam to, ko gribētu,” saka Klāra. “Un es esmu ļoti pateicīga saviem draugiem, kas man palīdz.”

Arī mēs varam palīdzēt šai jaukajai ģimenei atvieglot viņu dzīvi.

Kam nepieciešama nauda

Pārnēsājamais portatīvais skābekļa koncentrators SimplyGo ar bateriju, ražotājs Philips Respironics.Tas paredzēts ārsta nozīmētai lietošanai pacientiem, kam nepieciešama augstas koncentrācijas skābekļa papildu pievadīšana. Tā ir neliela, pārnēsājama ierīce, derīga nepārtrauktai izmantošanai, tostarp, transportlīdzekļos.

Koncentratora cena (kopā ar batereju) ir 4482 eiro.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Klāras atbalstam līdz 26. oktobrim. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen projekta “Zaļā lampa” ietvaros ir atvēris speciālu ziedojumu kontu Klārai Zabalujevai. Nekādi procenti vai komisijas maksas no šīs naudas netiek ņemtas, visa summa, kas ieskaitīta kontā, tiek pilnībā novirzīta skābekļa aparātu iegādei.

Labdarības fonds BeOpen

Reģistrācijas nr.: 50008218201

Konta nr.:LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Klārai Zabalujevai

Labdarības autorprogramma “Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93,9 FM sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen.