“Zaļā lampa”: sešgadīgajam Adrianam no Tukuma nepieciešama palīdzība

Adrianam ir seši gadi. Kopā ar vecākiem, vecmāmiņu un jaunāko māsiņu viņš dzīvo mazā ciematiņā 20 km attālumā no Tukuma. Zēnam ir diagnosticēts autisms. Ģimenei nepieciešama palīdzība, lai apmaksātu Adrianam ABA terapijas gada kursu specializētajā “Lauvas skolā” Rīgā.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Adriana atbalstam līdz nākamajai otrdienai. Maksa par zvanu ir 1,42 eiro. Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Adrianam arī ziedojumu kontu:

Labdarības fonds BeOpen
Reģ.Nr. 50008218201,
Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Bankas SWIFT kods: CBBRLV22
Mērķis – Zaļā lampa. Atbalsts Adrianam Čepulim

Adrians ir dzimis Anglijā, uz kurieni viņa vecāki bija devušies darba meklējumos. Zēns piedzima pirms laika, ārkārtas ķeizargrieziena rezultātā. Veselības traucējumizēnam parādījās ļoti agri, taču sākumā tos ievēroja tikai vecāki. Puisēns bija ļoti nemierīgs, nerunāja, neskatījās acīs un nekontaktējās. Māmiņa cēla trauksmi, vadāja bērnu pie ārstiem. Taču angļu dakteri viņumierināja: pagaidiet, kamēr bērns paaugsies, tas nav nekas briesmīgs. Pēc tam viena paziņa pateica Irinai, ka tās varot būt autisma pazīmes. Irina pati sāka meklēt informāciju un atrada daudz apstiprinājumu tam, ka viņas dēla attīstības un uzvedības problēmas varētu būt saistītas ar autiskā spektra traucējumiem. Bija nepieciešama rūpīga izmeklēšana.

Pirms trim gadiem ģimene atgriezās Latvijā. Vispirms atbrauca atvaļinājumā, lai parādītu zēnu speciālistiem. Taču nācās aizkavēties. Uz dzirdes pārbaudi specializētājā Dzirdes centrā bija jāgaida pusgads, arī pie citiem speciālistiem pieraksts bija vairākus mēnešus uz priekšu. Savukārt, lai tiktu pie bērnu psihiatra un saņemtu diagnozi, ģimene gaidīja gandrīz gadu. Rezultātā Adriana vecāki nolēma palikt Latvijā, apmetoties vecmāmiņas dzīvoklī Tukuma pusē.

Māja, kurā mitinās ģimene, ir celta pirms 1991. gada, kad šeit vēl bija pazīstams sovhozs. Centrālās apkures ciematiņā nav, aukstā laikā iedzīvotāji apkurina savus mājokļus ar malku. Toties apkārt ir skaista daba un svaigs gaiss. Un blakus bērnudārzs, kuru apmeklē ģimenes jaunākā atvase, četrgadīgā Ariana.

Kad diagnoze “autisms” apstiprinājās, ārsti rekomendēja zēnam rehabilitācijas nodarbības dienas stacionārā Gaiļezerā. Pieraksts uz tām ir gandrīz gadu uz priekšu. Šobrīd pandēmijas dēļ vecāki ar mazuļiem gaida pienākam savu kārtu vēl ilgāk. Irina pusotru mēnesi vadāja Adrianu uz dienas stacionāru. Lai paspētu uz nodarbību, viņiem nācās agri celties, braukt ar reisa autobusu līdz Rīgai, bet pēc tam ar pilsētas sabiedrisko transportu līdz slimnīcai. Tālais ceļš ļoti nogurdināja Adrianu, bet uzlabojumu nebija. “Valsts programmas ietvaros tiek apmaksātas tikai 10 šādas nodarbības. Katra ilgst pusstundu. Tas, protams, ir gaužām maz,”nopūšas Irina.

Mēs satikāmies ar Adrianu un Irinu pa dienu. Irina jau bija paspējusi nedaudz atpūsties pēc nakts maiņas un gatavojās nākamajam nakts darba cēlienam. Viņa strādā Tukuma piena kombinātā, fasē biezpienu vairākas dienas nedēļā. Tā ir vienīgā vieta, kur var strādāt naktīs, jo pa dienu Irina ir pastāvīgi kopā ar dēlu. Atstāt viņu vienu nedrīkst. Adrians visu laiku ir kustībā, nosēdēt mierīgi vienā vietā viņš var ne ilgāk par minūti.

“Mums dzīvoklī nav tādas vietas, kurai Adrians nebūtu ticis klāt,” skumji smaida Irina. “Visi logu rokturi ir noņemti. Viņš var salauzt visu, līdz kam spēj aizsniegties. Arī vannas istabas durvis nākas rūpīgi nofiksēt, jo Adrianam ļoti patīk atvērt krānu un liet ūdeni. Ja viņu neapturēt, tad tas ir uz ilgu laiku.”

Apmeklēt bērnudārzu Adrians nevar, jo viņš nespēj pats sevi apkalpot un nekontaktējas ar citiem bērniem. Viņam pienākas asistents, taču to jau ilgu laiku neizdodasatrast.

Jaunajai ģimenei daudz palīdz vecmāmiņa Skaidrīte, kura strādā par zootehniķi fermā. Dzīvo viņi visi kopā. Tā ir ļoti draudzīga un saliedēta ģimene. Irina ir dzimusi un uzaugusi Līvānos, bet viņas vīrs ir no Tukuma. Jaunie cilvēki iepazinās Anglijā, kur abi strādāja ziedu siltumnīcā. “Pēc kāda laika mēs apprecējāmies,” stāsta Irina. “Turpat Anglijā piedzima vispirms dēls, bet pēc tam arī jaunākā meitiņa. Dzīve pamazām iekārtojās, un, ja nebūtu bērna slimība, mēs nez vai aizbrauktu no turienes. Ārzemēs mums bija sarežģītāk ārstēties, turklāt Latvijā, neraugoties uz garajām rindām, ir ļoti labi speciālisti. Mēs vienkārši visu pametām un nolēmām neatgriezties Anglijā.”

Ļoti labus rezultātus deva ABA terapijas nodarbības, kuras Adrianam rekomendēja ārsti. Irina pagājušajā gadā sāka vadāt dēlu uz “Lauvas skolu” Rīgā. Speciālisti nodarbojās ar Adrianu divas reizes nedēļā pa divām stundām. Ceļš uz turieni arī nav viegls. Vispirms vecmāmiņa ar mašīnu aizved Irinu ar dēlu līdz pieturai Tukumā, no turienes viņi ar autobusu dodas līdz Rīgai un visbeidzot ar tramvaju līdz skolai. Taču nepieciešamības gadījumā skola var elastīgi pielāgot nodarbību laiku. Adrianam tur ļoti patīk, viņš jau ir pieradis un saprot, uz kurieni viņš brauc.

“Pagājušajā gada mums izdevās savākt naudu nodarbībām ar Ziedot.lv palīdzību, tāpēc mēs noīrējām istabu un kādu laiku ar dēlu dzīvojām Rīgā, apmeklējot nodarbības piecas reizes nedēļā. Pēc tam turpinājām braukāt uz “Lauvas skolu” no mājām. ABA terapijas rezultāts ir īsts izrāviens,” uzskata Irina. Adrians labi veic visus uzdevumus, cenšas atkārtot vārdus. Tagad ar viņu ir vieglāk komunicēt, zēns ir iemācījies ar žestu parādīt uz vajadzīgajiem priekšmetiem. Adrians ir sācis biežāk skatīties acīs.

“Nesen Adrians iemācījās izrunāt vārdu “palīdziet”. Kad mēs ejam pa ielu, viņš var pēkšņi sākt skaļi kliegt “palīdziet!”. Pat nezinu, ko tādos brīžos par mums domā garāmgājēji,” smaida māmiņa.

ABA terapijas nodarbības zēnam ir obligāti jāturpina. Lai nostiprinātu sasniegto un dotos tālāk. It īpaši tāpēc, ka nākamgad Adrianam ir jāsāk apmeklēt skolu. Taču finansiāli ģimenei pašai ar šiem izdevumiem galā netikt. Vērsties pie cilvēkiem pēc palīdzības vienmēr ir grūti, taču Adriana vecāki dara to bērna dēļ. Jo vairāk izdosies izdarīt tagad, kamēr Adrians vēl ir mazs, jo labāki būs rezultāti.

ABA terapijas gada kurss Adrianam “Lauvas skolā” maksā 4200 eiro.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Adriana atbalstam līdz nākamajai otrdienai. Maksa par zvanu 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Adrianam arī īpašu ziedojumu kontu:

Labdarības fonds BeOpen

Reģistrācijas nr.: 50008218201

Konta nr.: LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Adrianam  Čepulim

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.
Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen.

Pārraidi vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina