“Zaļā lampa”: četrgadīgajam Jegoram nepieciešams atbalsts autisma ārstēšanā

Jegoram ir četri gadiņi. Viņš ir ļoti simpātisks un jauks zēns ar gaišām actiņām. Jegoram ir septiņus gadus vecs brālis Vova un māsa Nastja, kurai ir 12 gadi. Jegors ir visu mājinieku mīlulis, taču vecāki ļoti satraucas par viņu, jo zēnam ir autisms. Jegorsdzīvo savā pasaulē, kurā citiem ieeja ir liegta. Ir nepieciešams daudz pūļu un līdzekļu, lai izvilktu viņu no tās. Kamēr Jegors vēl ir mazs, vēl daudz ko var paspēt.

Ģimene vēršas pēc palīdzības pirmo reizi. Līdz šim ārstēšanās izdevumus vecāki centās apmaksāt paši, taču tagad ar to ir palicis grūti. Ģimenē strādā tikai tētis, bet palīdzība zēnam nepieciešama pēc iespējas ātrāk.

Ziedojumu tālrunis – 90006384 darbojas Georgija (Jegora) Lukjanska atbalstam līdz 23. novembrim. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Jegoram ziedojumu kontu:

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.Nr. 50008218201,

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Georgijam Lukjanskim

 

Jegors piedzima absolūti vesels, un līdz gada vecumam viss bija labi. Taču tad puisēns saslima ar smagu angīnu. Vairākas dienas ārsti slimnīcā nekādi nevarēja pazeminātJegoram augsto temperatūru. “Pēc tam viss normalizējās, taču Jegors it kā “nodzisa”,” atceras māmiņa. “Kad mēs atgriezāmies mājās no slimnīcas, viņš pārstāja reaģēt uz apkārtējo pasauli.” Zēns nekādi negribēja sākt runāt. Svetlanai, kurai bija pieredze ar diviem vecākajiem bērniem, kļuva skaidrs, ka ar dēlu kaut kas nav kārtībā. Jegors neskatījās acīs, neatsaucās uz savu vārdu, bet visas savas rotaļlietas kārtoja rindās, kā to mēdz darītbērni ar autiskā spektra traucējumiem. Māmiņa vērsās pie speciālistiem, pabija kopā ar dēlu autisma kabinetā, taču atbilde visur bija viena: viņš vēl ir pārāk mazs, pagaidiet līdz trim gadiņiem, varbūt viss nokārtosies.

Kad Jegoram palika trīs gadi, bija skaidrs, ka problēma nekur nav pazudusi. Zēns nerunāja un izvairījās no kontakta ar apkārtējiem. Svetlanai ieteica vērsties ABA terapijas centrā, kur viņai rekomendēja pēc iespējas ātrāk uzsākt nodarbības pēc īpašas metodikas.

Vesela gada garumā Jegors apmeklēja intensīvo ABA terapijas kursu RīgāLauvas skolā, kur katru dienu divas stundas ar mazuli strādāja dažādi speciālisti. Naudu šīm nodarbībām ģimene savāca saviem spēkiem ar radu palīdzību. Nodarbības ļoti daudz deva mazuļa attīstībai.

“Pirms tam Jegors dzīvoja savā pasaulē, vispār ne uz vienu un ne uz ko nereaģēja. Tagad viņš ir sācis kontaktēties – rāda ar pirkstiņu uz vajadzīgajiem priekšmetiem, skatās acīs un pat cenšas runāt. Viņš ir sācis skatīties multfilmas. Īpaši dēliņam patīk “Zilais traktors” un viss, kas saistīts ar mašīnītēm. Jegora mīļākās rotaļlietas ir lokomotīve, traktors, gotiņas, kaziņas, citiem vārdiem, viss, ko viņš ir redzējis savā iemīļotajā multenē,” stāsta māmiņa.

Līdztekus nodarbībām Svetlana ar dēlu ir apstaigājusi neskaitāmus ārstus, lai saņemtu speciālistu slēdzienus, kas nepieciešami diagnozes noteikšanai. Garo rindu dēļ tas prasīja viņai ļoti daudz laika.

ABA terapijas nodarbības ir jāturpina, taču ģimenei nav līdzekļu, lai tās apmaksātu. Cenšoties kaut nedaudz vairāk nopelnīt, tētis speciāli iekārtojās darbā nakts maiņās no septiņiem vakarā līdz septiņiem rītā. Mēnesī viņam iznāk tikai četras brīvdienas, bet gulēt nākas pa dienu, tāpēc sieva un bērni viņu praktiski neredz. “Gandrīz visa nauda aiziet Jegora ārstēšanai, es pastāvīgi jūtos vainīga savu vecāko bērnu priekšā, kuriem arī daudz kas ir vajadzīgs, bet es nevaru viņiem to sniegt,” skumji nopūšas Svetlana.

 

Ģimene dzīvo nelielā īrētā dzīvoklītī Pārdaugavā. Īpaši smagi bija mājsēdes laikā, kad nedarbojās skolas un visi pastāvīgi bija mājās. Vecākā meita un pirmklasnieksmācījās attālināti, bet mazajam visu laiku ir nepieciešama uzmanība.

Svetlana nevar stādāt, jo Jegoru ne ar vienu nevar atstāt. Bez mammas viņš visu laiku raud un nervozē. Retu reizi Svetlanai izdodas pierunāt viņu palikt uz īsu brīdi ar vecmāmiņu, lai aizskrietu līdz veikalam. Nesen Jegoru pieņēma bērnudārzā, kur viņš iet speciālā grupiņā. Svetlana vadā viņu uz turieni no rītiem tikai uz stundu. Ilgāk palikt dārziņā  Jegors pagaidām nevar, un ar citiem bērniem viņš nekomunicē.

Pastaigājoties Svetlana ar Jegoru cenšas turēties nostāk no citiem cilvēkiem. Arī ieiet veikalā kopā ar viņu ir problemātiski.Autistiem jebkura sveša skaņa var izraisīt trauksmi un galvassāpes. Izdzirdot mūziku, Jegors spiež ciet ausis, bet veikalā guļas uz grīdas un kliedz. Apkārtējie nereti izsaka māmiņai aizrādījumus, pārmetot “nepareizu bērna audzināšanu”. Neiesi taču katram stāstīt par bērna diagnozi.

“Šobrīd mēs gaidām rindā uz dienas stacionāru Gaiļezerā. Valsts programmas ietvaros tiek apmaksāti divi kursi pa 10 dienām gadā. Taču rindas ir milzīgas, un nav zināms, kad mēs tur vispār tiksim. Turklāt ar to ir gauži par maz, lai kaut kas virzītos uz priekšu,” stāsta Svetlana. “Tāpēc mums ir ļoti svarīgi turpināt apmeklēt ABA terapijas nodarbības. Pateicoties tām, Jegors jau ir sācis izrunāt dažus vārdus, cenšas sasaistīt vārdus teikumā un mēģina zīmēt.”

Visi šie mazie solīši, kas citiem bērniem ir pilnīgi dabiski, Jegora māmiņai ir neiedomājama uzvara un milzīgs prieks visai ģimenei.

Šobrīd Svetlana ir iesniegusi dokumentus, lai Jegoram piešķirtu invaliditāti. Milzīgo rindu dēļbija vajadzīgs gandrīz gads, lai savāktu visus nepieciešamos slēdzienus. “Bija ļoti grūti pieņemt to faktu, ka dēlam ir autisms,” stāsta Svetlana. “Taču tad mēs sapratām, ka vienkārši ir jādara viss, kas ir vajadzīgs.”

Pārvarēt sevi un vērsties pie svešiem cilvēkiem pēc palīdzības ir ļoti grūti. Taču bērna dēļ veselības un nākotnes vārdā ģimene ir gatava spert šo soli. Svetlana cenšas dzīt prom smagās domas. Viņa vienkārši mīl savus bērnus un mācās priecāties par katru sīkumu. Brīva brīža sev viņai nav vispār – Svetlana visu laiku ir aizņemta ar bērniem un mājas soli. Viņas galvenais mērķis ir izvilkt četrgadīgo Jegoru no viņa “aizspogulijas”. Kamēr viņš vēl ir mazs, viss ir iespējams.

Kā palīdzēt?

ABA terapijas gada kurss maksā 4200 eiro. Ziedojumu tālrunis – 90006384 darbojas Georgija (Jegora) Lukjanska atbalstam līdz 23. novembrim. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Jegoram ziedojumu kontu:

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.Nr. 50008218201,

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Georgijam Lukjanskim

No kontā ienākošajiem maksājumiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas.

Labdarības autorprogramma “Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 12.00. Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen.