“Zaļā lampa”: divgadīgajam Artemijam no Daugavpils vajadzīga palīdzība autisma ārstēšanā

Mazajam Artemijam ir divi gadi un deviņi mēneši. Viņš dzīvo Daugavpilī kopā ar vecākiem un deviņgadīgo māsiņu Katju.Vairāk nekā pirms gada mazulis pilnībā pārstāja runāt un kontaktēties ar pieaugušajiem. 2021. gada vasarā ārsti noteica Artemijam diagnozi – bērnu autisms uz attīstības aiztures fona.

Palīdzība vajadzīga, lai apmaksātu ārstnieciskās terapijas kursu Tallinas specializētajā medicīnas centrā “Impulss”. Ziedojumu tālrunis 90006384 (1,42 euro par zvanu) darbojas divgadīgā Artemija atbalstam līdz 26. aprīlim. Lai savāktu līdzekļus puisēna ārstēšanai, labdarības fonds “BeOpen” ir atvēris ziedojumu kontu. Labdarības fonds BeOpen neietur no ziedojumiem nekādu komisijas maksu.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.Nr. 50008218201,

Konta  Nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Artemijam Vasiļjevam

Artemijs ir gaidīts un ļoti mīlēts bērns. Viņš piedzima, kad ģimenes vecākajai atvasei bija seši gadiņi. “Uzreiz pēc dzemdībām dēliņš attīstījās normāli. Pirmos īsos vārdus viņš sāka izrunāt jau septiņu mēnešu vecumā, vispirms iemācījās pateikt “mamama”, pēc tam – “papapa”, – stāsta Artemija māmiņa Darja. Taču gada vecumā bērns pēkšņi pārstāja kontaktēties, runāt un interesēties par rotaļlietām. Turklāt viņš visu laiku žņaudza pirkstiņus dūrītē,varēja stundām ilgi kratīt rokas un kliegt.”

Mamma nekādi nevarēja saprast, kas ar viņas mazuli notiek. Tad viņa vēl nezināja, ka tās ir tipiskas autiskā spektra traucējumu izpausmes. Ārsts, pie kura Darja vērsās, centās mierināt viņu: puisēns paaugsies un viss pāries. Gada un divu mēnešu vecumā Artemijs sāka iet bērnudārzā. Audzinātājas laiku pa laikam atzīmēja, ka viņš kaut ko neprot, atpaliek no pārējiem. Tā vietā, lai spēlētos ar bērniem, Artemijs visu laiku monotonigrozījamašīnītes riteņus. Māmiņai ieteica parādīt bērnu neirologam.

Pagājušā gada martā ārsti izteica pieļāvumu, ka Artemijam varētu būt autisms. Darja atzīstas, ka, izdzirdot to, viņa noraudājusi vairākas stundas pēc kārtas. Kad pirmais šoks pārgāja, viņa sāka aktīvi meklēt informāciju par autiskā spektra traucējumiem. Darja ar Artemiju izgāja visas nepieciešamās pārbaudes un izmeklējumus. Diagnoze, diemžēl, apstiprinājās.

Vecākiem tas bija trieciens. “Es katru dienu raudāju un nesapratu, kāpēc tā ir noticis,” atceras Darja. Taču vajadzēja saņemt sevi rokās un pielikt visas pūles bērna ārstēšanai. Kopš rudens Artemijs iet specializētā bērnudārzā, apmeklē ABA-terapijas nodarbības Latgales autisma centrā “Valensia”, nodarbojas ar logopēdu un fizioterapeitu, kā arī ir apmeklējis sensoro istabu pēc psihiatra norīkojuma un izgājis rehabilitāciju “Vaivaros”.

Metodika “Tomatis un centrs “Impulss”

Nodarbības deva rezultātus – nelielus, taču pozitīvus. “Artemijspamazām sāka mainīties,” stāsta māmiņa. “Viņš sāka pievērst uzmanību apkārtējiem priekšmetiem, centās izrunāt atsevišķus īsus vārdus. Taču janvārī viņš saaukstējās un vairākas dienas nogulēja ar augstu temperatūru. Pēc slimības dēliņš burtiski atkrita atpakaļ, atkal pārstājot runāt.”

Izstudējot visu pieejamo informāciju par bērnu autismu, Darja uzzināja par Pēterburgas klīniku “Doktrīna”, kas specializējas bērnu ar BCT un autiskā spektra traucējumiem ārstēšanā. Kompleksās nodarbības, tostarp, izmantojot metodi “Tomatis”, spēj dot lieliskus rezultātus un grūdienu attīstībai.

Diemžēl, karadarbības dēļ brauciens uz Pēterburgu kļuva neiespējams. Tad ģimene vērsās bērnu korekcijas un attīstības centrā “Impulss” Tallinā, kurš arī izmanto šīs metodes.

Medicīnas centrā “Impulss” mazajam Artemijam izstrādāja individuālu nodarbību plānu, un aprīlī puisēns ar māmiņu devās uz Tallinu. “Izmeklējumi parādīja, ka epilepsijas dēlam nav. Taču ir traucējumi smadzenīšu darbībā, kas netiek pietiekami apasiņotas saspiesto kakla asinsvadu dēļ. Šī paša iemesla dēļ Artemijam ir arī dzirdes traucējumi,” skaidro Darja.

Ģimene atgriezās Daugavpilī burtiski pirms pāris dienām, pavadot klīnikā 16 dienas. Speciālisti strādāja ar Artemiju ļoti intensīvi, 6 reizes dienā:  “Tomatis”, neirodinamiskā vingrošana, KEKA (kustības, emocijas, komunikācija, apmācība – runas “izsaukšanas” metode), mikropolarizācija, kakla asinsvadu masāža u.c.

“Dēla uzvedība pakāpeniski mainās. Viņš ir sācis atsaukties uz savu vārdu, nāk klāt, kad es viņu saucu, cenšas izrunāt dažādas zilbes un vārdu daļas,” stāsta māmiņa. “Ja agrāk Artemijs varēja stundām ilgi klusējot grozīt mašīnītēmriteņus, tad tagad viņš ir sācis interesēties arī par citām rotaļlietām. Dēliņam ļoti patīk multfilma par sivēntiņu Pepu, viņš interesējas par dinozauriem, dievina šūpoles.”

Nākamais kurss obligāti ir jāiziet pēc diviem mēnešiem. Artemiju gaida Tallinā 6. jūnijā. Pēc tam – vēl vairāki kursi ik pēc pusgada.

Viena šāda intensīvā kursa cena ir 2100 eiro. Plus ceļa un dzīvošanas izdevumi. Ģimenei šādas naudas nav. Māmiņa pastāvīgi ir kopā ar dēlu un meitu, kurai arī ir veselības problēmas. Savākt līdzekļus pirmā kursa apmaksai ģimenei izdevās ar paziņu un sociālo tīklu starpniecību.  Ģimene visiem viņiem ir ļoti pateicīga.

Speciālisti novēro pozitīvu dinamiku, vecāki tic, ka viņiem viss izdosies, un negrasās apstāties. Šim jaukajam divgadīgajam puisēnam ir ļoti nepieciešama mūsu palīdzība.

Kā palīdzēt?

Lūgt palīdzību vienmēr ir grūti. Taču Artemija māmiņa ir spiesta to darīt, jo galvenais ģimenē ir dēla veselība. Kamēr viņš vēl ir mazs, ir iespēja maksimāli viņam palīdzēt. Galvenais ir nezaudēt tik ļoti dārgo laiku.

Otrajam un trešajam ārstēšanās kursam medicīnas centrā “Impulss” un uzturēšanas izdevumiem ir nepieciešami 5600 eiro.

Ziedojumu tālrunis 90006384 Artemija Vasiļjeva atbalstam darbojas līdz 26. aprīlim. Maksa par zvanu – 1,42 eiro. Labdarības fonds BeOpen ir atvēris puisēnam ziedojumu kontu. No pārskaitītajiem līdzekļiem netiek ieturētas nekādas komisijas maksas vai procenti.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ. nr. 50008218201,

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Artemijam Vasiļjevam

Negadījums ar Katju

Kamēr Artemijs ar māmiņu ārstējās Tallinā, ar viņa deviņgadīgo māsu Katju notika traģēdija. “Kad mūsu Katja mēģināja izkāpt no tramvaja Daugavpilī, viņai iespieda durvīs kāju un mugursomu. Tramvaja vadītājs to nepamanīja, un tramvajs uzsāka kustību, velkot meiteni pa zemi, tai skaitā ar galvu… Rezultātā Katja guva galvas smadzeņu traumu, viņai ir lauzta roka, daudzas dziļas brūces, bojāta auss gliemežnīca. Dziļās brūces galvā nācās šūt,” stāsta meitenes mamma.

Grūti pat iedomāties māmiņas stāvokli tajā mirklī – šoks un bezpalīdzība. Šobrīd meitene atrodas Daugavpils slimnīcā. Pēc mammas vārdiem, viņai ir grūti pat pakustināt galvu. Meitenei ir spēcīgs stress. Par laimi, pēc ārstu teiktā, iekšējie orgāni nav bojāti. Taču pagaidām nav zināms, cik ilgi viņai vēl nāksies ārstēties. Kāpēc šī situācija notika un kā sanāca, ka tramvaja vadītājs nepamanīja durvīs iespiesto bērnu un neapturēja tramvaju, tagad būs jānoskaidro izmeklētājiem.

Par centru “Impulss”

Tallinas bērnu korekcijas un attīstības centrs “Impulss” ir pirmā medicīnas iestāde Igaunijā, kur tiek izmantotas un attīstītas neirologopēdijas metodikas. Centra speciālisti strādā ar bērniem, kuriem ir problēmas ar runu, sensoro integrāciju, kustību koordināciju, uzvedības traucējumiem. Centra arsenālā ir 10 metodikas – sākot ar logopēdijas nodarbībām  un masāžām un beidzot ar smadzeņu treniņiem, izmantojot speciālus aparātus un programmas. Tajā skaitā centrā tiek izmantota metode “Tomatis”, kas ir pierādījusi savu efektivitāti, palīdzot bērniem ar attīstības traucējumiem. Metodes autors ir franču ārsts Alfrēds Tomatis, tā tiek nozīmēta bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 12.00. Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen. Programmas autores un vadītājas – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.