“Zaļā lampa”: jūrmalniecei JeļenaiBaikovai nepieciešama palīdzība, lai saglabātu roku un uzvarētu onkoloģiju

Nelaime nenāk brēkdama. Jaunai, sportiskai sievietei, laimīgai 16-gadīgas meitas māmiņai janvārī tika diagnosticēta nopietna slimība – Jūinga sarkoma. Latvijas mediķi piedāvā kardinālu risinājumu – rokas amputāciju. Savukārt Izraēlas klīnikas “Ichilov” ārsti ir gatavi mēģināt glābt roku un izārstēt Jeļenu. Lai to īstenotu, ir nepieciešami līdzekļi. Izmeklēšana, speciālistu konsultācijas un ārstēšanās kurss (vismaz četri ķīmijterapijas kursi) maksā 42 653 eiro.

Ir svarīga katra diena. Ziedojumu kontu JeļenaiBaikovai ir atvēris labdarības fonds Ziedot.lv. Šobrīd ir izdevies savākt jau aptuveni pusi summas. Taču laiks negaida. “Zaļā lampa” ir pieslēgusies Jeļenas glābšanas akcijai, mūsu tālrunis 90006384 Jeļenas Baikovas atbalstam darbosies līdz 24. maijam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Šodien, 17. maijā, Jeļenai ir dzimšanas diena. Viņa to sagaida ar trauksmi un cerību. Jeļenai ir ļoti vajadzīga mūsu palīdzība.

Jelena ar meitu.

Pirmais “zvaniņš” noskanēja 2020. gada augustā. Taču toreiz nevienam pat prātā nevarēja ienākt, ka viss var būt tik nopietni. Jeļena vienmēr ir bijusi ļoti sportiska, mīlēja braukt ar velosipēdu, nodarbojās ar jogu un varēja kopā ar draudzeni noiet gar jūru pat 20 kilometrus. Kādu dienu, atgriežoties mājās no veloizbrauciena, viņa sajuta spēcīgas sāpes rokā.  Laiks gāja, taču sāpes nerimās. Jeļena vērsās pie ķirurgiem, kā arī veica datortomogrāfijas un ultrasonogrāfijas izmeklējumus, kas uzrādīja izmaiņas locītavā. Jeļenai uztaisīja  blokādi, taču pēc neilga laika sāpes atgriezās un kļuva tik stipras, ka, lai iemigtu, viņai nācās dzert spēcīgus pretsāpju līdzekļus.

Tā pagāja rudens. Situāciju sarežģīja pandēmija un karantīna. Pat maksas konsultācijas Jeļena bija spiesta saņemt pa tālruni. Ap Ziemassvētkiem pretsāpju līdzekļi pārstāja palīdzēt, bet atrast sāpju iemeslu tā arī nebija izdevies. Jeļena ļoti uztraucās, nojaušot, ka tas varētu būt kas nopietns.

Martā ārsts nosūtīja Jeļenu uz fizioterapiju, izrakstot viņai rokas muskuļu masāžas, elektroforēzes, triecienviļņu terapijas un ārstniecisko dēļu kursus. Taču fizioterapija padarīja situāciju vēl sliktāku. Sāpes sāka izstarot uz krūškurvi, bet plaukstas locītava praktiski pārstāja darboties.  Palielinājās limfmezgls. Tikai pēc tam Jeļenaitika nozīmēta pilna diagnostika un izmeklējumi “zaļā koridora” ietvaros (onkoloģiskajiem pacientiem izmeklējumi tiek veikti ārpus rindas).

Biopsijas rezultāti atnāca pēc Jāņiem, šokējot jauno sievieti. Diagnoze skanēja – mīksto audu ļaundabīgs audzējs jeb nehodžkinalimfoma. Jeļena ilgi baidījās pateikt to saviem tuviniekiem. Taču jūlijā pēc pirmā ķīmijterapijas kursa viņai sāka krist ārā mati un slēpt slimību vairāk nebija iespējams.

“Es sapratu, ka man ir jāturas. Tuvinieki mani atbalstīja un ļoti pārdzīvoja. Man bija jābūt stiprākai nekā viņiem,” stāsta Jeļena. “Protams, mani mocīja jautājums – kāpēc es? Ko es esmu tādu izdarījusi, ka man par to tagad ir jāmaksā? Jebkura slimība ir iemesls pārskatīt savas kļūdas un it īpaši aizvainojumus, kaut ko izmainīt sevī. Tas ir iemesls dziļām pārdomām.”

Mamma, meita un vīrs sniedza un turpina sniegt Jeļenai neatsveramu atbalstu. Ar vīru Jeļena iepazinās pirms septiņiem gadiem viņas dzimtajā Daugavpilī, kur Žeņa bija atbraucis komandējumā. Žeņauzreiz viņai iepatikās. Veselu gadu viņi tikās. Jeļena bija vēl precējusies ar pirmo vīru, meita mācījās otrajā klasē, taču laulība jau bija faktiski izjukusi. Pēc tam Žeņa piedāvāja Jeļenai ar meitu pārcelties pie viņa uz Jūrmalu. Kopš tā laika viņi dzīvo kopā, taču oficiāli laulības ostā nolēma iestūrēt tikai pagājušā gada martā. “Žeņa ir ļoti labsirdīgs, sirsnīgs un saticīgs. Un viņš ļoti mani mīl,” smaida Jeļena.

Pēc sešiem ķīmijterapijas kursiem ārsti vēl aizvien šaubījās par diagnozes pareizību. Lai ārstēšana būtu efektīva, ir ļoti svarīgi precīzi noteikt audzēja veidu.Jeļenai audzējs turpināja palielināties, roka pilnībā nekustējās un ļoti sāpēja. Pagājušā gada decembrī ārsti veica Jeļenai atvērto biopsiju, nosūtot vairākus paņemtos paraugus uz Viļņas universitātes slimnīcu Santarosklinikos, jo Latvijā noteikt precīzāku diagnozi nav iespējams. Februārī atnāca atbilde no Lietuvas – Jeļenai tika diagnosticēta Jūinga sarkoma.

“Latvijas ārsti man uzreiz pateica – roka vai dzīvība, piedāvājot amputāciju,” stāsta Jeļena. “Kā dzīvot tālāk pēc amputācijas, neviens nepaskaidroja. Viss organisms taču pārkārtojas. Bet es domāju par to, ka man ir 40 gadi, mana meita vēl mācās skolā. Ko es darīšu bez labās rokas?”

Jeļena sāka meklēt informāciju internetā, vērsās ārzemju klīnikās – Vācijā, Krievijā, Izraēlā. Protams, visur ārstēšana maksā ļoti dārgi. “Vācu ārsti, apskatoties manas analīzes, pateica, ka amputācija ir vandālisms un viņi ir gatavi mani uzņemt,” stāstaJeļena. “Savukārt Izraēlas klīnikā “Ichilov” uzreiz piedāvāja uzsākt ārstēšanu. Es nolēmu, ka ir jāizvēlas nevis vienkārši klīnika, bet gan labs speciālists. Tā ir mana cerība. Izraēlā strādā ļoti labi, pieredzējuši ārsti, kas specializējas tieši man diagnosticētā audzēja ārstēšanā.”

Jeļena jau ir saņēmusi attālināto konsultāciju, samaksājot par to 950 dolārus, un ieguvusi apstiprinājumu, ka viņu gaida klīnikā. Tikko vajadzīgā summa būs savākta, Jeļena uzreiz dosies uz Izraēlu. Turpat netālu no klīnikas dzīvo Jeļenas draudzene, kas nepieciešamības gadījumā palīdzēs viņai noorientēties. Lai apmaksātu dārgo ārstēšanu, Jeļena vērsās pēc līdzcilvēku atbalsta.

Kamēr tiek vākta ārstēšanai nepieciešamā summa, Jeļena kopš aprīļa katru dienu braukā uz staru terapiju. Un cenšas nezaudēt cerību.

Jeļena vienmēr ir bijusi ļoti aktīvs un dzīvespriecīgs cilvēks, radot mājīgumu un skaistumu sev apkārt. Viņa ļoti mīl zīmēt, nodarboties ar floristiku, braukt ar velosipēdu, vadīt auto un doties izjādēs ar zirgiem. Jeļenas meita Alise šobrīd mācās 9. klasē. Mājās pie viņiem dzīvo toiterjersBusja un meinkūnu šķirnes runcis Goldijs. Mazo Busju Ļena ar prieku tērpj pašas adītosmētelīšos. Taču šobrīd Jeļena nevar neko darīt – roka nedarbojas un sāp, tāpēc jaunā sieviete praktiski neiziet no mājām. Neraugoties ne uz ko, viņa smaida un turpina ticēt labajam. Viņa spēs uzvarēt slimību. Taču tagad viņai ir ļoti nepieciešama mūsu palīdzība.

Kā palīdzēt

Svarīga ir katra diena. Labdarības fonds Ziedot.lv ir atvēris Jeļenai speciālu ziedojumu kontu. Šobrīd ir savākta aptuveni puse no nepieciešamās summas. Laiks negaida. Tiklīdz būs savākta visa summa, Jeļena uzreiz dosies uz Izraēlas klīniku, kur viņai ir izredzes saglabāt roku.

“Zaļā lampa” ir pieslēgusies Jeļenas glābšanas akcijai, mūsu tālrunis 90006384 JeļenasBaikovas atbalstam darbosies līdz 24. maijam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 12.00. Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen. Programmas autores un vadītājas – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.