Trīsgadīgajam Jelisejam no Rīgas vajadzīga palīdzība, lai apmaksātu ārstēšanos

Trīsgadīgo Jeliseju gaida neiroloģijas klīnikā “Doktrīna”, kur viņam ir nozīmēts ārstēšanās kurss. No tā ir atkarīga zēna nākotne, lai viņš varētu kopā ar vienaudžiem apmeklēt parasto skolu. Speciālisti uzskata, ka tas ir iespējams. Taču, lai to īstenotu, ir nepieciešama regulāra kompleksa terapija. Ģimenē ir trīs bērni, segt visus ārstēšanās izdevumus vecākiem  nav pa spēkam. Nepieciešama mūsu palīdzība!

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Jeliseja Vasiļenko atbalstam līdz 17. janvārim. Maksa par zvanu ir 1,42 eiro. Labdarības fondā BeOpen projekta “Zaļā lampa” un “Labo darbu diena radio Baltkom” ietvaros Jelisejam ir atvērts ziedojumu konts (rekvizīti pārskaitījumiem publikācijas beigās).

Lai apmaksātu Jelisijam kompleksās terapijas kursu bērnu neiroloģijas klīnikā “Doktrīna” Pēterburgā, ir nepieciešami 4 800 eiro.

Jelisejs ir jaunākais bērniņš triju bērnu ģimenē, viņam ir divi vecākie brāļi – Miša un Saša.

Jeliseja diagnoze ir alālija – runas attīstības traucējumi, saglabājoties normālai dzirdei un intelektam. Alālijas gadījumā bērniem runas funkcija neveidojas vispār vai veidojas ar lielu novēlošanos. Pirms gada programma “Zaļā lampa” palīdzēja ģimenei savākt līdzekļus Jeliseja diagnostikai un terapijas kursam specializētajā bērnu neiroloģijas centrā “Doktrīna”. Pagājušā gada maijā ģimenē bija svētki – Jelisejs pirmo reizi skaidri un apzināti izrunāja vārdu “mamma”. Zēna māmiņa no prieka nespēja valdīt asaras. Tas nozīmē, ka ārstēšana dod rezultātus. Taču šāda terapija zēnam ir nepieciešama regulāri. Lai to apmaksātu, ģimenei ir vajadzīga palīdzība. Intensīvi strādājot, ir izredzes, ka Jelisejs, sasniedzot piecu gadu vecumu, sāks runāt. Lai ārstēšana būtu efektīva, terapijas kurss ir jāiziet reizi sešos mēnešos.

Māmiņa

Jeliseja māmiņa Svetlana sauc savu jaunāko dēliņu par “mūsu dārgo laimīti” un velta visas pūles un laiku tam, lai Jelisejs sāktu runāt.

To, ka ar Jeliseju kaut kas nav kārtībā, Svetlana sāka ievērot, kad mazulim bija nedaudz pāri  gadiņam. Zēns nereaģēja uz savu vārdu, nemācēja izrunāt pat zilbes, nesaprata elementārus vārdus. Sākumā vecākiem bija aizdomas, ka Jelisejam ir problēmas ar dzirdi. Taču pārbaude dzirdes centrā parādīja, ka ar dzirdi tas nav saistīts.

Svetlana pierakstījās pie visiem iespējamiem speciālistiem – neirologa, psihiatra, psihologa logopēda… Situāciju sarežģīja tas, ka pie ārstiem ir milzīgas rindas un uz pieņemšanu ir jāgaida mēnešiem ilgi. Savukārt maksas konsultāciju cenas no 20 līdz 70 eiro. Jeliseja problēmu ārsti vispārējos vilcienos raksturoja kā aizdomas par autismu, nepiedāvājot nekādus sistēmiskus risinājumus.

Svetlana sāka pati meklēt iespējas, lai palīdzētu dēlam. Paziņas ieteica viņai vērsties bērnu neiroloģijas klīnikā “Doktrīna” Pēterburgā, kas nodarbojas ar bērnu vispusīgu neiroloģisko diagnostisku, izmantojot pašu modernāko specializēto aparatūru.

Savākt līdzekļus klīnikas pakalpojumu apmaksai Svetlanai palīdzēja “Zaļā lampa”, un Jelisejs devās uz Pēterburgu, kur viņam tika veikta diagnostika un izstrādāta individuāla terapija. Ārstēšanās kurss ir jāatkārto katrus sešus mēnešus.

Lai palīdzētu Jelisejam, Svetlana iestājās logopēdu kursos. Valsts apmaksā no piecām līdz 10 logopēda nodarbībām gadā, taču bērnam ar diagnozi “runas attīstības aizture” tas ir piliens jūrā. Lai saņemtu norīkojumu, ir jāgaida pieņemšana pie speciālista, pēc tam jāstājas rindā pie logopēda. Savukārt, kad beidzot pienāk ilgi gaidītā vizīte, izrādās, ka norīkojuma derīguma termiņš jau ir beidzies..

Vienīgā izeja ir maksas logopēds. Tie ir apmēram 500 eiro mēnesī. Ģimenei ar trim bērniem tā ir nereāla summa. Tāpēc Svetlana nolēma izmācīties par logopēdu, lai varētu pati nodarboties ar Jeliseju. Viņa apgūst logopēdijas metodes saistībā ar neiroloģiju, vienlaikus apmācot vīru un bērnus pareizi komunicēt ar Jeliseju, lai aktivizētu viņa runas iemaņas.

Tētis

Visi pieci ģimenes locekļi dzīvo nelielā vienistabas dzīvoklī Pļavniekos. Tētis strādā divos darbos – ugunsdzēsības dienestā un par medbrāli neatliekamajā ātrajā palīdzībā, uzņemoties abos darbos diennakts maiņas. Strādāt sanāk katru otro diennakti. Šogad dežūra iekrita jaungada naktī. Savukārt Svetlana visu laiku ir kopā ar Jeliseju un strādāt algotu darbu nevar.

Saša un Miša

Pēdējos trīs gadus gandrīz visa nopelnītā nauda aiziet Jeliseja ārstēšanai. Vecāko zēnu pieticīgās vēlmes tiek atliktas un šobrīd, diemžēl, ir nepiepildāmas. Saša un Miša uztver to ar sapratni.

Vecākajam Mišam ir 15 gadi. Viņš ir galvenais māmiņas atbalsts, sarunu biedrs un dažreiz arī padomdevējs. Šogad Miša iestājās tehnikumā, izvēloties specialitāti “Automobiļu apkope un remonts”. Viņš grib ātrāk iegūt profesiju, lai varētu sākt palīdzēt vecākiem.

Saša mācās sestajā klasē, viņam ir 12 gadi. Saša ar prieku nodarbojas ar jaunāko brālīti un palīdz māmiņai, kad viņa strādā ar Jeliseju. Saša priecājas par katru brāļa jauno iemaņu un katru vārdu, ko viņam ir izdevies izrunāt. Šogad Ziemassvētkos Saša no savas iekrātās naudiņas uzdāvināja brālim košu rotaļu mašīnīti.

Jelisejs

 

Jelisejs ir šīs ģimenes centrs un dvēsele. Visas pūles, sapņi un lūgšanas ir vērstas tikai uz to, lai Jelisejs izveseļotos. Nelielajā istabā tētis ir ierīkojis speciālus plauktus, kuros stāv visdažādākie attīstošie klucīši, piramīdas un konstruktori. Savukārt no rotaļlietām Jelisejam vismīļākās, protams, ir mašīnītes. Apbrīnojami, bet automobiļu markas viņš zina pat labāk nekā 12-gadīgais Saša!

Nesen Jelisejs iemācījās veidot frāzes no diviem vārdiem. Tas ir milzīgs panākums! Savukārt krāsas un toņus viņš pazīst un atšķir labāk par citiem bērniem viņa vecumā. Vēl Jelisejs ir iemācījies alfabētu – savos trīs gados zēns jau zina visus burtus.

Uz Jauno gadu Jelisejs saņēma dāvanā rotaļu daudzstāvu autostāvvietu-garāžu, kuru vecākiem vēl rudenī izdevās “noķert” lielveikalā ar lielu atlaidi. Tagad viņš aizrautīgi izvieto garāžā savu autoparku. Pati galvenā un mīļākā no visām mašīnītēm ir koši sarkans ugunsdzēsēju auto, tāds pats kā tētim darbā, tikai mazs.

Kāpēc tas ir ļoti svarīgi

“Pie diagnozes “alālija” ir ļoti svarīgi paspēt izsaukt runas reakciju līdz piecu gadu vecumam”, saka māmiņa. “Pēc tam palīdzēt bērnam, diemžēl, praktiski nav iespējams, traucējumi kļūst neatgriezeniski. Bērniem ar alāliju visi vārdi skan kā viens vienīgs troksnis. Viņi nespēj atšķirt vārdus teikumā, nesaprot, kur vārds sākas un kur beidzas, nespēj to atkārtot. Viņi nevar paskaidrot, ko viņi grib, kas viņus satrauc un kas viņiem sāp. Vilcinoties ar ārstēšanu, šie bērni bez sistēmiskas terapijas nekad nesāks runāt – viņi bauros un kliegs, viņu dzīvē parādīsies arvien jaunas diagnozes, rezultējoties ar invaliditāti. Jelisejam ar intelektu viss ir pilnīgā kārtībā un viņam ir lieliskas izredzes.

Lai bērns 7 gadu vecumā neatšķirtos no citiem bērniem un varētu mācīties kopā ar saviem vienaudžiem parastā skolā, ar viņu ir ļoti nopietni un intensīvi jāstrādā. Klīnikā mēs redzējām bērnus, kuriem, pateicoties rehabilitācijai, ir izvedies pilnībā atbrīvoties no traucējumiem”.

Ārstēšanas kurss tiek izstrādāts individuāli, un, bērnam augot, programma tiek koriģēta.

Lai apmaksātu Jelisejam speciālo kompleksās terapijas kursu Pēterburgā (ieskaitot ceļa izdevumus), ir nepieciešami 4 800  eiro.

Kā palīdzēt

– Zvanot pa ziedojumu tālruni 90006384 (maksa par zvanu 1,42 eiro)

– Pārskaitot ziedojumu ārstēšanās apmaksai

Ziedojumu konts: (no ziedojumiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas).

Labdarības fonds BeOpen

Reģ. nr. 50008218201,

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Jelisejam Vasiļenko

Ziedojumu tālrunis 9 000 63 84 darbojas Paulas atbalstam līdz 27.12. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Aicinām pievienoties FB lapai >>>Zaļā lampa>>>

Ja jums nepieciešama palīdzība, lūdzu, sazinieties ar mumszala.lampa@gmail.cominfo@beopen.lv

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 12.00. Programma top sadarbībā ar labdarības fondu BeOpen. Programmas autores un vadītājas – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.