“Zaļā lampa”: palīdzība piecgadīgajai Gabrielai

Mazā Gabriela ir līdzīga vienlaicīgi gan eņģelītim, gan pasaku princesei – garas skropstas, zilas acis, zeltainas matu cirtas. 19. februārī Gabrielai palika pieci gadiņi. Viņa mīl pucēties, dejot un fotografēties. Neticas, ka janvārī meitenei tika piešķirta invaliditāte.

Gabrielas diagnoze ir autiskā spektra traucējumi. Ārstiem ir aizdomas arī uz alāliju (runas attīstības aizture vai traucējumi), taču tā pagaidām nav apstiprinājusies.

Savos piecos gados Gabriela vēl joprojām normāli nerunā, pārsvarā sazinoties ar žestiem vai atsevišķām frāzēm.

Ir problēmas arī ar sociālo uzvedību. Kā stāsta vecmāmiņa, meitenei bieži mēdz būt neadekvātas reakcijas, kas izpaužas kliegšanā un histērijās. Ar izsaucieniem un žestiem Gabriela mēģina kaut ko paskaidrot, taču viņai nesanāk, attiecīgi izraisot dusmu lēkmes. Meitenei nav baiļu sajūtas, meitene varuz ielas izrauties un aizskriet. Pieaugušie ir spiesti skriet viņai pakaļ, lai panāktu. Kad tas izdodas, meitene cenšas atbrīvoties un, biedējot garāmgājējus, skaļā balsī kliedz “Palīgā!”.

Lai koriģētu Gabrielas uzvedību, palīdzētu viņai socializēties un stimulētu runas attīstību, meitenei nepieciešams veikt izmeklēšanu Sankt-pēterburgas V.M. Behterevas vārdā nosauktajā cilvēka smadzeņu institūtā. Tur ārsti noteiks attīstības traucējumu iemeslu un piemeklēs piemērotu ārstēšanas metodiku. Institūta ārstiem ir milzīga ilggadēja pieredze līdzīgu problēmu  ārstēšanā.

Gabriela ar vecmāmiņu Irinu.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Gabrielas atbalstam līdz 14. martam. Izmeklēšanas izmaksas, ieskaitot ceļa izdevumus, un rehabilitācijas kursa izmaksas tepat Latvijā, veido 5900 EUR. Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Gabrielai Vasiļiņenko speciālu ziedojumu kontu. No ziedojumiem, kas ieskaitīti BeOpen kontā, netiek ņemti nekādi procenti vai komisijas maksas.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ. nr. 50008218201

Konta nr. LV25 CBBR 1123 2155 0004 0

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOrBank AS)

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Gabrielai Vasiļiņenko

Gabriela dzīvo Rīgā ar vecmāmiņu Irinu. Gabriela nāca pasaulē, kad viņas māmiņai Kristīnei bija tikai 18 gadi. Augstā spiediena dēļ ārstiem nācās veikt jaunajai sievietei ķeizargriezienu. Meitenīte kādu laiku bija skābekļa badā. Iespējams, tieši šis iemesls ir visu Gabrielas veselības problēmu pamatā. Pirms kāda laika meitenes māmiņa devās peļņā uz Nīderlandi. Gabrielas ārstēšanai ir vajadzīga nauda, bet Rīgā Kristīnei atrast darbu bija grūti. Tāpēc ģimenes padomē tika nolemts, ka vecmāmiņa paliek ar Gabrielu, bet mamma brauc pelnīt naudu uz ārzemēm.

Gabriela ar mammu.

Vecmāmiņa un mamma  ļoti cer, ka Pēterburgas ārsti spēs palīdzēt mazajai Gabrielai. Savulaik Irinai izdevās “izvilkt” savu dēlu, kuram bija problēmas ar kājām – ārsti toreiz izrakstīja viņam kruķus un noteica invaliditāti. Speciālisti no Pēterburgas uzņēmās veikt operāciju un izstrādāja ārstēšanas plānu. Šodien puisim jau ir 20 gadi, un viņam nav nekādu problēmu ar veselību.

Pirmos divus dzīves gadus Gabriela attīstījās normāli, agri iegaumēja krievu un angļu alfabēta burtus, iemācījās skaitīt līdz desmit divās valodās, prata atšķirt krāsas un ģeometriskās figūras. Taču 3 gadu vecumā vecmāmiņa sacēla trauksmi. Gabrielu nekādi neizdevās atradināt no pamperiem, turklāt meitenes uzvedība krasi pasliktinājās – viņa bieži kliedza un kāvās. Pieaugušo lūgumus un teikto viņa nesaprata.

Vecmāmiņa saprata, ka Gabrielai ir nepieciešama pamatīga izmeklēšana – viņa vadāja Gabrielu pie dažādu jomu speciālistiem, veica elektroencefalogrammu un galvas smadzeņu magnētiskās rezonanses izmeklējumu, pierakstīja meiteni uz nodarbībām pie logopēda.Gabriela izgāja rehabilitācijas kursu Svētās Sofijas centrā Rīgā, pēc kura sākās nelieli uzlabojumi – meitene iemācījās veidot jaunas frāzes.

Tikt uz valsts apmaksāto rehabilitāciju, diemžēl, ir ļoti grūti. Nozīmētās 10 nodarbības ar logopēdu Gabriela gaidīja gandrīz divus gadus. Savukārt maksas nodarbības ar speciālistiem maksā 30-40 eiro. Ģimenei tādi izdevumi šobrīd nav pa kabatai. Turklāt diagnoze, un līdz ar to arī ārstēšanas metodika, vēl līdz šim nav skaidra un ir jāprecizē.

Šodien Gabriela apmeklē bērnudārzu, taču meitene ļoti atšķiras no citiem bērniem un audzinātāji regulāri sūdzas par viņas uzvedību. Meitene ir pierakstīta rindā uz specializēto dārziņu, un vecmāmiņa ļoti cer, ka rudenī tā pienāks.

Neparedzamās uzvedības dēļ Gabriela nevar apmeklēt bērnu svētkus, taču meitene ļoti mīl fotografēties. Viņa patīk uzlaikot dažādus tērpus, grozīties pie spoguļa un ķemmēt matus. Pirms Jaunā gada viņas fotogrāfija rotāja fonda “Ticība. Cerība. Mīlestība” labdarības akcijas plakātu.

Sestdienās vecmāmiņa vadā Gabrielu uz Svētās Sofijas centru, kur mācītājs Sergijs Nazarovs organizē slimajiem bērniņiem speciālus dievkalpojumus.

Spēlēties ar lellēm Gabrielai nepatīk, viņa dod priekšroku mašīnītēm un klucīšiem. Vēl meitene ļoti mīl šķirstīt grāmatas un skatīties bildes. Mājās viņai ir draudziņš – pūkains runcis Zevs. Savulaik šo kaķēnu izglāba un atnesa mājās Gabrielas mamma Kristīne. Gabriela sauc viņu par Siksu. Gudrais un labsirdīgais runcis dievina meiteni un bieži guļ viņai cieši blakus uz spilvena.

Gabriela savā dzimšanas dienā.

Kā palīdzēt?

Palīdzēt šai jaukajai mazulītei iziet izmeklēšanu Сilvēka smadzeņu institūtā un turpmāko rehabilitāciju Rīgas Sv.Sofijas centrā var, zvanot pa ziedojumu tālruni 90006384, kurš darbojas Gabrielas atbalstam līdz 14. martam. Maksa par zvanu – 1,42 EUR. Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Gabrielai arī speciālu ziedojumu kontu. No ziedojumiem, kas ieskaitīti šajā kontā, netiek ņemti nekādi procenti vai komisijas maksas.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ. nr. 50008218201

Konta nr. LV25 CBBR 1123 2155 0004 0

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOrBank AS)

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Gabrielai Vasiļiņenko

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 12.00. Programma top sadarbībā ar labdarības fondu  BeOpen un interneta-veikalu  JOOM. Programmas autores un vadītājas – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.