“Zaļā lampa”: palīdzēsim 8-gadīgajam Markam Čopsam

Astoņgadīgais Marks, viņa mamma Karīna un kaķenīte Nora mitinās mazā dzīvoklītī Pārdaugavā. Šeit ir daudz rotaļlietu, grāmatu un zīmuļu. Marks ir ļoti simpātisks un jauks puisēns. Mamma ļoti mīl savu dēlu, bet viņš  burtiski nespēj dzīvot bez viņas – māmiņai vienmēr ir jābūt blakus.

Markam ir autisms un runas traucējumi. Piecu gadu vecumā viņam tika piešķirta invaliditāte. Zēns visu saprot, taču pavisam nerunā. Neraugoties uz to, Marks mācās pirmajā klasē (mācības notiek pēc speciālas programmas), prot lasīt pa zilbēm, salikt skaitļus, kā arī dievina skatīties multenes un dejot. Vēl viņš ļoti garšo čipši, patīk zīmēt un spēlēt “dakteros” – viņam ir rotaļu ārsta piederumi, ar kuriem viņš “ārstē” mammu.

Marks neprot kontrolēt savas emocijas, tāpēc tikt galā ar viņu nav viegli. Zēns var jebkurā brīdī izrauties un aizbēgt vai nokrist uz grīdas un sasist galvu. Viņš nekomunicē ar citiem bērniem, nemīl svešus cilvēkus, bet veikalos grābj no plauktiem visu, ko vien var aizsniegt, sagādājot māmiņai ne mazums nepatīkamu mirkļu. Vēl, līdzīgi kā visi bērni ar autiskā spektra traucējumiem, Marks baidās no skaļiem trokšņiem. “Īpaša nepatika  viņam ir pret putekļu sūcēju. Kad es to ieslēdzu, Marks kliedz un kaujas ar viņu,” smaida māmiņa.

Markam ir vajadzīga nopietna diagnostika Sanktpēterburgas smadzeņu institūtā, lai saprastu, kurā smadzeņu daļā zēnam ir traucējumi un kā viņam palīdzēt. Pēc diagnostikas Markam būs nepieciešama rehabilitācija Rīgas Svētās Sofijas centrā. Tas viss prasa naudu, taču māmiņa audzina Marku viena un piestrādā par pavāru. Viņiem ir ļoti vajadzīga mūsu palīdzība!

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Marka atbalstam līdz nākamajai otrdienai. Maksa par zvanu ir 1,42 EUR. Labdarības fondā BeOpen Markam Čopsam ir atvērts arī ziedojumu konts. No kontā ienākušajiem ziedojumiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas.

Labdarības fonds BeOpen
Reģ.Nr. 50008218201
Konta nr. LV75 CBBR 1123 2155 00110
Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOr Bank AS)
Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Markam Čopsam

Marks piedzima Anglijā, kurp Karīna bija devusies strādāt krīzes gados. Tur viņa satika Marka tēvu, kurš arī bija atbraucis peļņā no Lietuvas.Dzemdības bija pēkšņas un ļoti smagas, ar vispārēju narkozi. Šodien Karīna domā, ka dzemdību laikā mazulim bijis skābekļa bads, kas arī izraisījis visas vēlākās veselības problēmas. Taču toreiz, izrakstoties no slimnīcas, ārsti Karīnai neko par to nepateica.

Kad Markam bija astoņi mēneši, Karīna saprata, ka ļoti grib mājās. Tā kā ar Marka tēvu viņi uz to brīdi jau bija šķīrušies, Karīna ar mazo Marku atgriezās Rīgā.

Marka mīļākās rotaļlietas ir pelēkais kaķis un cūka Pepa.

Pirmās problēmas parādījās, kad Marks sāka apmeklēt bērnudārza jaunāko grupiņu. Audzinātājas pievērsa uzmanību, ka zēns nekontaktējas ar citiem bērniem, sēž viens pats stūrī un neprot runāt.

“Viņš jau bija sācis mājās izrunāt pirmos vārdus, taču gada vecumā viss pēkšņi pazuda. Mēs konsultējāmies ar neirologu un citiem speciālistiem, veicām visus nepieciešamos izmeklējumus, apmeklējām Autisma kabinetu Gaiļezerā un ABA terapijas nodarbības centrā “Solisaugšup”.Taču visur ir milzīgas rindas, uz valsts apmaksātajām nodarbībām dažkārt ir jāgaida vairāk par gadu, savukārt privātās nodarbības ir ļoti dārgas”, stāsta Karīna.

Karīna ļoti grib palīdzēt savam dēlēnam un ir gatava veltīt viņam visu savu dzīvi. Sev viņai neatliek ne laika, ne spēka.

Kad ārsti paziņoja Marka diagnozi, Karīnai ilgi negribējās tam ticēt. “Sākumā es raudāju, bet pēc tam sapratu, ka situācija ir jāpieņem tāda, kāda tā ir. Pats no sevis tas nepāries, tāpēc man ir jāizdara viss iespējamais, lai palīdzētu dēlam adaptēties dzīvei. Bez manis neviens cits viņam nepalīdzēs,” stāsta Karīna.

No citām māmiņām Karīna uzzināja par Smadzeņu institūtu, kurā ir veiksmīgi  ārstējušies daudzi bērni ar līdzīgām problēmām, un nolēma aizvest uz turieni Marku, lai ārsti piemeklētu viņam atbilstošu terapiju.

Mājās pie viņiem dzīvo skaista pelēka kaķenīte Nora, kuru Karīna pirms pieciem gadiem izglāba no iemidzināšanas. Apbrīnojamas sagadīšanās pēc Marka mīļākā rotaļlieta arī ir pelēks kaķēns, kuru zēns visur ņem sev līdzi.

Karīna ir ļoti gaišs cilvēks, viņa cenšas raudzīties uz dzīvi  pozitīvi un tic, ka pārbaudījumi padara viņu stiprāku, bet tādi bērni kā Marks ierodas šai pasaulē, lai iemācītu mīlēt. Viņiem vienkārši ir jāpalīdz.

Kā palīdzēt

8-gadīgajam Markam ir nepieciešama nopietna diagnostika Smadzeņu institūtā un rehabilitācijas kurss pēc īpašas programmas Rīgas Svētās Sofijas centrā. Kopējās izmaksas ir 4250 EUR.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Marka atbalstam līdz nākamajai otrdienai. Maksa par zvanu ir 1,42 EUR.

Labdarības fondā BeOpen Markam Čopsam ir atvērts arī speciāls ziedojumu konts. No kontā ienākušajiem ziedojumiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas.

Labdarības fonds BeOpen
Reģ.Nr. 50008218201
Konta nr. LV75 CBBR 1123 2155 00110
Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOr Bank AS)
Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Markam Čopsam

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 12.00. Programma top sadarbībā ar labdarības fondu  BeOpen un internetveikalu  JOOM. Programmas autores un vadītājas – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.

Aicinām pievienoties FB lapai >>>Zaļā lampa>>>

Ja jums nepieciešama palīdzība, lūdzu, sazinieties ar mumszala.lampa@gmail.cominfo@beopen.lv