Sešgadīgajam rīdziniekam Viesturam Vīksnam nepieciešama palīdzība, lai apmaksātu ārstēšanos

Šis ir stāsts par māmiņu no Ķengaraga, kurai šobrīd ir ļoti vajadzīga mūsu palīdzība, lai apmaksātu terapiju dēlam ar invaliditāti.

Māmiņai Inesei ir Instagram profils, kuru viņa ir nosaukusi “Viestura pasaule”. Inese publicē tajā sava dēlēna bildes, kad izdodas “noķert” viņu mierīgā stāvoklī un labā omā. Aiz kadra paliek sadzīves rutīna, nogurdinošs stress, saspringts ikdienas darbs, ko māmiņa iegulda, rūpējoties par bērnu ar invaliditāti.

“Šajā kontā es gribu dalīties ar mūsu spilgtākajiem brīžiem un mazajiem prieciņiem. Autisms ir daļa no mūsu dzīves, un mēs kaut kādā veidā mācāmies ar to sadzīvot…”

Rūpes par dēlu-autistu ir hroniska, psihotraumatiska situācija, kas prasa milzīgus resursus. Taču pienāk brīži, kad šie resursi izsīkst. Ne tikai morālie, bet arī materiālie un finanšu.

Šobrīd Inesei ir ļoti vajadzīgs mūsu atbalsts, lai apmaksātu dēla ārstēšanu. Sešgadīgajam Viesturam Vīksnam labdarības fondā BeOpen projekta “Zaļā lampa” ietvaros ir atvērts speciāls konts, kā arī pieslēgts

ziedojumu tālrunis 9 000 63 84

(maksa par zvanu 1, 42 eiro).

No kontā ienākušajiem ziedojumiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.Nr. 50008218201

Konta nr. LV96 CBBR 1123 2155 00120

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOr Bank AS)

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Viesturam Vīksnam

Problēmas Viesturam sākās jau agrā bērnībā, sagraujot māmiņas sapņus par ģimenes idilli. Triju gadu vecumā puisēnam noteica diagnozi un piešķīra invaliditāti. Jebkurai māmiņai tas ir stress un trauma, kas spēcīgi ietekmē psihi un raksturu. Pēc profesijas Inese ir būvinženiere, taču visus šos gadus viņas galvenā nodarbošanās ir rūpēties par bērnu.

Ne draugi, ne radinieki, ne vēl jo vairāk cilvēki no malas nespēj saprast, kā tas ir – audzināt bērnu-autistu. Jāsaka, ka tā ir ļoti traumējoša pieredze.

Inese atklāj, ka brīžiem viņai ir sajūta, ka viņas kabatas ir piebāztas ar akmeņiem, bet viņai ik dienas ir jākāpj stāvā kalnā, jo cita ceļa nav. Vai ka viņa sēž laivā un ir spiesta bez apstājas airēt, jo citādi laiva apgriezīsies un nogrims.

Autista mammas stresa pakāpi var salīdzināt ar atrašanos kaujas darbību epicentrā – nekad nezini, kurā vietā sprāgs un kas tevi sagaida nākamajā brīdī. Bērns ir absolūti neprognozējams, viņa rīcība un darbības nav izskaidrojamas no mūsu ierastā redzespunkta.

Inese ir ļoti mīloša, atbalstoša un iejūtīga mamma. Viņu mazajā dzīvoklītī Ķengaragā ir pilns ar visām iespējamām attīstošām rotaļlietām un grāmatām, gluži kā metodiskajā kabinetā. Ineses dzīve ir nebeidzams maratons no viena ārsta pie otra. Jaunajai sievietei sev neatliek ne laika, ne spēka. Lai gan viņa nekad nepadodas, tomēr ir brīži, kad nervi vairs netur un spēki izsīkst.

Šobrīd ir tieši šāda situācija. Viesturam ir nepieciešama nopietna ilgstoša terapija centrā “Paskaties” Rīgā. Saņemot rēķinu, Inesi pārņēma izmisums. Ģimenē strādā tikai tētis, un tādas naudas viņiem gluži vienkārši nav. Ārsti ieteica Inesei vērsties pēc palīdzības projektā “Zaļā lampa” un labdarības fondā BeOpen.  Šobrīd tā ir Ineses vienīgā reālā cerība atrast līdzekļus dēla ārstēšanai.

Diemžēl, Latvijā šobrīd finansiālais atbalsts bērniem ar diagnozi “autisms” un ar to saistītiem traucējumiem notiek pamatā tikai ar ziedojumu palīdzību. Tas nozīmē, ka bērni ir atkarīgi no līdzcilvēku labās gribas un dāsnuma, atsaucoties labdarības fondu aicinājumiem.

Sistemātiskas valsts palīdzības bērniem-autistiem mūsu valstī joprojām nav, tāpat kā nav sistēmas šādu ģimeņu atbalstam. Māmiņas pašas meklē iespējas, kas varētu palīdzēt viņu bērniem.

Lielākā daļa vecāku, saskaroties ar bērna attīstības traucējumiem, ir spiesti vērsties pēc palīdzības maksas centros, kas nodrošina rehabilitācijas iespējas šādiem bērniņiem. Pasaulē ir tikai viena zinātniski pierādīta metode darbam ar bērniem-autistiem – ABA terapija. Lai apmaksātu šādu rehabilitācijas kursu, Viestura māmiņa lūdz mūsu palīdzību.

Kāpēc tas ir svarīgi

Diemžēl, visu izlabot un pilnībā izārstēt autismu nav iespējams. Taču izdarīt var ļoti daudz. Šis “daudz” katram ir savs.

Vienam tas ir sākt iet parastā skolā un iegūt profesiju nākotnē. Citam –iemācīties izrunāt trīs vārdus, pašam iet uz tualeti un turēt karoti. Taču jebkurā gadījumā, lai to panāktu, ir nepieciešams ieguldīt milzīgu darbu, pacietību un pūliņus.

Viesturs

Viesturs cenšas, un ārsti viņu slavē. Un ir par ko! Viestura terapija sākās ar to, ka viņš metās virsū terapeitam, vārtījās pa grīdu un svaidījās ar mācību līdzekļiem. Tagad viņš jau prot pats ēst. Dzer gan vēl pagaidām tikai caur salmiņu. Turklāt zēns ir iemācījies izrunāt pāris vārdus un saprot, ko viņam saka.

Viesturam ļoti patīk mašīnītes, un viņa mīļākā nodarbošanās ir kārtot tās noteiktā secībā. Īpaši svarīgi zēnam ir sakārtot šo karavānu pirms gulētiešanas, citādi viņš nevar aizmigt. Arī visām bumbām ir jābūt noliktām gulēt kopā ar viņu.

Vēl viens rituāls ir saistīts ar zēna mīļāko plīša lācīti. Viesturs tam periodiski velk nost bikšeles, lai pārbaudītu, vai lācītis nav apčurājies. “Tas ir mūsu mācību līdzeklis”, smej Inese. Šādā veidā lācītis palīdzēja pakāpeniski iemācīt Viesturu iet uz tualeti. Viņiem tas ir milzīgs panākums!

Vēl Viesturs ir iemācījies atrast internetā multfilmas, turklāt dažādās valodās, un mīl skatīties vienus un tos pašus fragmentus vairākas reizes pēc kārtas. Šobrīd viņa favorīti ir “Rausītis” spāņu un itāļu valodā, kā arī “Auniņš Šons”.

Vislielākā autistu nelaime ir tā, ka viņi nemāk spēlēties ar saviem vienaudžiem, nespēj nodibināt draudzīgas attiecības un komunicēt ar citiem cilvēkiem. Inesi tas ļoti sāpina – viņa ļoti pārdzīvo to, ka nevar elementāri parunāt ar savu bērnu, nezina, kas viņam sāp un no kā viņš baidās, nespēj salauzt starp viņiem esošo sienu.

Mēs varam palīdzēt Viesturam

Zēnam ir nepieciešama pastāvīgas ABA terapijas nodarbības. Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Viesturam Vīksnam ziedojumu kontu. Viestura atbalstam darbojas arī ziedojumu tālrunis 9 000 63 84 (maksa par zvanu 1, 42 eiro). No kontā ienākušajiem ziedojumiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.Nr. 50008218201

Konta nr. LV96 CBBR 1123 2155 00120

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOr Bank AS)

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Viesturam Vīksnam

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 12.00. Programma top sadarbībā ar labdarības fondu  BeOpen un internetveikalu  JOOM. Programmas autores un vadītājas – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.

Aicinām pievienoties FB lapai >>>Zaļā lampa>>>

Ja jums nepieciešama palīdzība, lūdzu, sazinieties ar mumszala.lampa@gmail.cominfo@beopen.lv