“Zaļā lampa”: četrgadīgajam Fjodoram Zaicevam no Rīgas vajadzīga palīdzība

Aprīlī Fjodoram palika četri gadiņi, viņš ir ļoti jauks un pozitīvs puisēns. Kopā ar mammu, tēti un vecāko brāli Tihonuviņš dzīvo Rīgā. Fjodoram ir autisms, viņam ir piešķirta invaliditāte. Māmiņa ļoti pārdzīvoja un ilgi nevarēja saņemties, lai vērstos pēc palīdzības, tomēr citas izejas nav.ABA terapija maksā dārgi, taču mazulim tā ļoti palīdz. Jau pēc pirmajām nodarbībām Fjodora vecāki redz pozitīvas izmaiņas, tāpēc terapija noteikti ir jāturpina.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Fjodora atbalstam līdz 30. maijam. Maksa par zvanu – 1,42 EUR. Labdarības fondā BeOpen Fjodoram ir atvērts arī speciāls ziedojumu konts. No kontā ienākošajiem līdzekļiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ. nr. 50008218201

Konta Nr. LV20 CBBR 1123 2155 00130

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOrBank AS)

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Fjodoram Zaicevam

“Kad Fedja piedzima, es biju laimīgākā mamma pasaulē,”stāsta Tatjana. “Mīlošs vīrs, divi burvīgi dēlēni, labs darbs – ko gan vēl var vēlēties?”Taču izrādījās, ka dzīvei bija savi plāni. Jaunākā dēla negaidītā slimība izvērtās par īstu pārbaudījumu visai ģimenei. Un viņi pārvar to ar neatlaidību, ticību un mīlestību.

Tatjana ir pediatre Bērnu slimnīcā, kā arī dežūrē Jēkabpils un Siguldas slimnīcās, palīdzot atveseļoties neskaitāmiem mazajiem pacientiem. Tagad ir pienācis brīdis, kad viņa pati ir spiesta lūgt palīdzību sava jaunākā dēlēna ārstēšanai.

Visa ģimene. Kad viss vēl bija labi.

Mazulis nāca pasaulē Lieldienās. Vecāki nosauca viņu par Fjodoru, kas tulkojumā no sengrieķu valodas nozīmē “Dieva dāvana”. Zēnu kristīja Ventspils mācītājs Vadims, bet viņa sieva Olga kļuva par Fjodora krustmāti.

“Sākumā viss noritēja normāli. Fedja ātri attīstījās, trīs mēnešu vecumā iemācījās apgriezties, bet pusgada vecumā jau rāpoja, un vispār bija ļoti pozitīvs bērns. Viņš visiem smaidīja – uz ielas, veikalā. Pēc tam es pamanīju, ka Fjodors nereaģē uz savu vārdu, nespēj norīt pienu un ēdiena gabaliņus, tāpēc līdz divu gadu vecumam mēs smalcinājām viņam ēdienu blenderī. Līdz 10 mēnešu vecumam viņš tā arī nebija iemācījies sist plaukstiņas. Mēs divas reizes vērsāmies pie speciālistiem, taču viņi nekādus īpašus traucējumus nekonstatēja,” atceras Tatjana.

Regress sākās, kad Fjodoram bija gads un trīs mēneši. Bērns noslēdzās sevī – viņš pārstāja runāt, izdeva dīvainas skaņas, kas atgādināja kaijas kliedzienus, neinteresējās par rotaļlietām un varēja ilgi sēdēt, raugoties vienā punktā.Savukārt muzikālās rotaļlietas viņu vienkārši fascinēja – viņš mēdza apgulties uz tām, absolūti nereaģējot uz apkārtējiem. Māmiņa satraucās arvien vairāk.

“Reiz mēs nolēmām aizbraukt ar auto uz Jaunmoku pili. Pēkšņi atskanēja skaļš blīkšķis – izšāva pie pils esošais lielgabals. Taču Fjodors pat acis nepamirkšķināja, vispār nepamanīja to. Tas man bija pēdējais piliens, un mēs vērsāmies pie neirologa Marijas Čehovičas Bērnu slimnīcā. Viņa pirmā izteica bažas par autiskā spektra traucējumiem un rekomendēja pēc iespējas ātrāk uzsākt ABA terapijas kursu,” stāsta Tatjana.

Fjodoram uztaisīja elektroencefalogrammu, kā arī pārbaudīja dzirdi, kura izrādījās pilnīgi normāla. 2,4 gadu vecumā zēnam veica ADOS testu, kurš uzrādīja autismu. Bērnu psihiatrs piedāvāja noformēt invaliditāti/

Māmiņa darīja visu iespējamo, lai uzlabotu dēla stāvokli. Jau divu gadu vecumā Fjodors izgāja intensīvu ABA terapijas kursu un grupu nodarbības “Lauvas skolā” Rīgā. Par to visu ģimene maksāja pati. Pēc tam ar BSF atbalstu viņi izgāja otro intensīvo kursu. Papildus Fjodors nodarbojās ar ergoterapeitu un fizioterapeitu, kā arī apmeklēja neirolingvistiskās un sensorās integrācijas seansus.

Turklāt Tatjana iegādājās dažādas attīstošās spēles un nodarbojās ar dēlu mājās pati. Viņa pamanīja, ka Fjodoram ļoti patīk dzīvnieku figūriņas, īpaši zirgi, uz citām rotaļlietām viņš nereaģēja. Tatjanai ienāca prātā, ka varētu pamēģināt veicināt dēlam valodas attīstību, imitējot skaņas, ko izdod dažādi dzīvnieki. Un Fjodoram izdevās! Zēns tik ļoti mīl dzīvniekus, ka pamazām sāka izrunāt zilbes un vārdus. Mājās Fjodoram ir vesela kaste ar dzīvnieku figūriņām, kuru vidū ir gan mājas, gan savvaļas, gan jūras iemītnieki.

Pret zirgiem Fjodors izjūt īpašu simpātiju. “Redzot zirgus, viņš vienkārši atplaukst,” smaida māmiņa. “Mēs speciāli aizvedām Fedju uz Tērveti, lai viņš varētu iepazīties ar tiem tuvāk.”

Pateicoties ABA terapijai un māmiņas neatlaidīgajam darbam, puisēns ir sācis pamazām komunicēt. Šobrīd viņš pārsvarā atkārto dzirdētās frāzes (tā saucās “eholālija”). Taču viņš jau ir sācis skatīties multfilmas un dungo dziesmiņas no “Zilā traktora”. Progress pēc ABA terapijas ir vērojams arī ēšanā – Fjodors ir sācis ēst normālu ēdienu.

Šobrīd Fedja iet bērnudārzā “Saulīte”, parastā grupiņā kopā ar citiem bērniem. “Mums ir ļoti paveicies,” stāsta Tatjana. “Mūsu audzinātājai ir sociālā pedagoga izglītība un viņa zina, kā ar šādiem bērniemkomunicēt.” Ja sākumā Fjodors vispār nekontaktējās ar citiem mazuļiem un sēdēja viens, tad tagad situācija sāk pamazām mainīties. Taču viņš vēl nemāk neko pajautāt, nesaprot, kā sākt runāt, un baidās no lielām cilvēku grupām. Turklāt Fjodoram ir grūtības ar koncentrēšanos, un nodarbību laikā viņš mēdz iegrimt savā pasaulē. Vēl viena Fjodora īpatnība ir “spārniņi’- lai parādītu savas emocijas, viņš sāk vicināt rokas, it kā vēlētos pacelties spārnos. Šī īpatnība ir tik ļoti izteikta, ka nepieciešams ļoti daudz strādāt, lai tā nekristu acīs.

Fjodoram ir labs potenciāls, un nodarbības viņam ļoti palīdz. “Ja sākumā Fedja neatsaucās uz savu vārdu un nespēja pats ne ēst, ne dzert, ne iet uz podiņa, tas tagad viņš to visu jau māk. Tāpēc mēs nedrīkstam apstāties,” ir pārliecināta māmiņa.

Ģimenes mazajā dzīvoklītī mitinās arī vesels zoodārzs – 13 gadus vecā kaķenīte Keta, kuru Tatjana kādreiz izglāba no patversmes, pūkains trusītis –vecākā dēla Tihona mīlulis, kā arī krāsainas zivtiņas, par kurām atbild tētis Vladimirs.

Tatjana un Vladimirs iepazinās, kad viņa mācījās medicīnas fakultātē, bet viņš, būdams metinātājs pēc profesijas, bija atbraucis uz Rīgu no Ukrainas darba darīšanās. Divus gadus viņi draudzējās, bet pēc tam nosvinēja skaistas kāzas Ukrainā. Šobrīd ģimene dzīvo īrētā dzīvoklī Pārdaugavā.

Vecākajam dēlam Tihonam ir 11 gadi, viņš ļoti mīl savu jaunāko brālīti un cenšas it visā palīdzēt māmiņai. Šajā ģimenē valda ļoti siltas attiecības un bezgalīga mīlestība. Neraugoties uz grūtībām, visi smaida un sapņo, lai mazā Fjodora veselības stāvoklis uzlabotos un viņš sāktu runāt, iemācītos komunicēt ar bērniem un panāktu attīstībā savus vienaudžus. Tas ir reāli, un mēs varam palīdzēt!

Kā palīdzēt

Mazajam Fjodoram nepieciešams ABA terapijas gada kurss “Lauvas skolā”. Tas palīdzēs viņam sākt runāt, iemācīties koncentrēt savu uzmanību un apgūt komunikācijas iemaņas. Nodarbībām gada garumā ir nepieciešami 3800 EUR.

Ziedojumu tālrunis 90006384 darbojas Fjodora atbalstam līdz 30. maijam. Maksa par zvanu – 1,42 EUR.

Labdarības fondā BeOpen četrgadīgajam Fjodoram Zaicevam ir atvērts arī speciāls ziedojumu konts. No kontā ienākošajiem līdzekļiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ. nr. 50008218201

Konta Nr. LV20 CBBR 1123 2155 00130

Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOrBank AS)

Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Fjodoram Zaicevam

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 12.00. Programma top sadarbībā ar labdarības fondu  BeOpen un internetveikalu  JOOM. Programmas autores un vadītājas – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.

Aicinām pievienoties FB lapai >>>Zaļā lampa>>>

Ja jums nepieciešama palīdzība, lūdzu, sazinieties ar mumszala.lampa@gmail.cominfo@beopen.lv