Mazajam IIlajam ir autisms un uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms. Šobrīd zēnu gaida uz kārtējo īpaši viņam izstrādāto rehabilitācijas kursu Igaunijas medicīnas centrā Impulss.
Ģimenei ir ļoti nepieciešama palīdzība, lai apmaksātu dēla ārstēšanu.
Labdarības projekta “Zaļā lampa” ietvaros 4 gadus vecā Ilaja Orlova atbalstam darbojas ziedojumu tālrunis 9000 6384. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.
Labdarības fonds “BeOpen” ir atvēris Ilajam arī īpašu ziedojumu kontu:
Labdarības fonds BeOpen
Reģ.Nr. 50008218201,
Konta nr. LV35CBBR1123215500830
Bankas SWIFT kods: CBBRLV22
Mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Ilajam Orlovam
Labdarības fonds “BeOpen” no ziedojumiem neietur nekādas komisijas.
“Visu mūžu sapņoju par dēlu,” stāsta Ilaja māmiņa Darina. “Un tagad, par laimi, viņš mums ir.”
Mēs sarunājamies ar viņu mājīgā dzīvoklī Zolitūdē. Blakus ieritinājušies snauž divi mīlīgi kaķi. Zēns skaida pa istabu, smaida, kaut ko bubina savā valodiņā, ik pa brīdim pieskrien pie mammas, lai cieši apkamptu, un aizrautīgi pēta tēta instrumentus. Viņam viss ir interesants. Ilajs ir apburošs, dzīvespriecīgs un sirsnīgs bērns. Ja vien nezinātu par viņa diagnozi, šī aina atgādinātu īstu ģimenes idilli.
Mazajam Ilajam Orlovam ir četri gadiņi. Autiskā spektra traucējumi viņam ir kopš dzimšanas, bet diagnoze tika uzstādīta tikai pirms gada.
“Nekas neliecināja par to, ka varētu būt problēmas,” stāsta Darina. “Grūtniecība noritēja ideāli – mēs ļoti gatavojāmies un ar nepacietību gaidījām mūsu dēliņu. Viņš nāca pasaulē Bulduros, un tā bija liela laime visai ģimenei.”
Sākumā viss bija labi, taču aptuveni septiņu mēnešu vecumu vecāki sāka ievērot satraucošas pazīmes – mazulis nereaģēja uz savu vārdu, neskatījās acīs, kā arī viņam nebija vairāku vecumam atbilstošu refleksu.
Vecākus tas ļoti satrauca, viņi skaidri apzinājās, ka bērns neattīstās tā, kā tam būtu jābūt atbilstoši normām. Viņi nekavējoties sāka vadāt Ilaju pie ārstiem, konsultējās ar neirologiem, taču speciālisti mēģināja viņus pārliecināt, ka viss ir kārtībā, un bērns ar laiku panāks savus vienaudžus.
Tomēr vecāki nolēma negaidīt un nopietni ķērās pie sava dēla veselības. No 1,5 gadu vecuma Ilajs apmeklēja energoterapeitu, logopēdu, neiropsihologu, Montessori nodarbības, peldēšanu un citus speciālistus. Visas nodarbības vecāki centās apmaksāt paši.
Bērnam bija lielas problēmas ar miegu, biežas dusmu lēkmes, viņš nespēja koncentrēties un nevarēja par sevi parūpēties. Turklāt zēnam bija nopietna valodas attīstības aizture.
Pirms gada Ilajam pēc bērnu psihiatra nosūtījuma tika veikts ADOS tests, un ārsti galu galā diagnosticēja bērnam autiskā spektra traucējumus un UDHS – uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu (neiroloģiski uzvedības traucējumi, kas izpaužas kā grūtības koncentrēties un saglabāt uzmanību, hiperaktivitāte un impulsivitāte).
Tad vecākiem ieteica vērsties Igaunijas medicīnas centrā “Impulss”, kas veiksmīgi risina šādas problēmas. Viņi turp devās kopā ar Ilaju, veica nepieciešamos izmeklējumus un izgāja pirmo rehabilitācijas kursu.
Izmeklējumu laikā tiek identificēti galvas smadzeņu garozas bojājumu perēkļi. Atkarībā no iegūtajiem rezultātiem ārsti izvēlas piemērotāko ārstēšanas shēmu un nozīmē terapiju. Laikus neuzsākot atbilstošu korekciju, cieš bērna psihiskā un psiholoģiskā attīstība – var veidoties intelektuālās attīstības aizture, personības un uzvedības traucējumi. Savlaicīgi vēršoties pie speciālistiem un rūpīgi ievērojot visus ieteikumus, iespējams būtiski uzlabot bērna attīstības prognozi.
Jau pēc pirmā terapijas kursa Ilajam parādījās pirmie uzlabojumi. Lai gan histērijas vēl joprojām turpinājās, zēna nervu sistēmas stāvoklis sāka pamazām uzlaboties – pateicoties ārstu piemeklētajiem medikamentiem. Viņam vairs nebija nepieciešamas autiņbiksītes dienas laikā, tagad tās tiek izmantotas tikai naktīs. Ilajs sāka runāt un komunicēt – pagaidām gan savā valodiņā, kuru saprot tikai viņš pats. Taču Ilaja mammai tā jau bija maza, bet ļoti nozīmīga uzvara.
Soli pa solim Ilajs apgūst arvien svarīgākas prasmes. Viņš jau prot ēst patstāvīgi – pie tā tika strādāts ilgi un pacietīgi. Ļoti daudz palīdz arī vecmāmiņa Nataša – viņa pēc profesijas ir pedagogs un arī dzīvo Rīgā.
Mamma katru dienu lasa Ilajam bērnu grāmatas, dzied šūpuļdziesmas pirms gulētiešanas, kā arī māca dzejoļus un dziesmiņas. Ilajam ir lieliska atmiņa, un viņš cenšas pēc mammas atkārtot vārdus.
“Kad tas viss sākās – histērijas, bezmiegs, kad mums pateica diagnozi, mēs, protams, bijām šokēti, pat ieslīgām depresijā. Mums nelika mieru jautājumi: kāpēc tas notika tieši ar mums? Tu esi gatavs dot savam bērnam visu pasauli, bet nevari pat uzlabot viņa veselību. Man tas šķita ļoti netaisnīgi. Taču tad mēs ar vīru to pieņēmām. Un mēs iemācījāmies ar to sadzīvot. Nav jēgas mocīt sevi ar jautājumiem un krist panikā. Mūsu dēlam varam palīdzēt tikai mēs paši, tāpēc mums ir jābūt stipriem un jādara viss iespējamais, lai uzlabotu viņa veselību,” stāsta Darina.
Ilajs ir brīnišķīgs zēns. Viņa mīļākās rotaļlietas ir nevis rotaļu lācīši vai zaķi, bet gan tēta instrumenti. Viņam patīk visu pieskrūvēt un atskrūvēt, taisīt “remontus”. Vēl viņš dievina autoservisus un jūsmo par mašīnām.
Mājās zēnam ir vesela rotaļu mašīnīšu kolekcija, kuras viņš kārto rindās, kā to parasti dara bērni ar autiskā spektra traucējumiem. Viņa mīļākā multfilma, protams, ir “Zilais traktors”.
“Ilajam ļoti patīk zīmēt. Redzat, sienas pie mums ir apzīmētas – tās ir viņa radošās izpausmes,” smaidot stāsta mamma.
Kādreiz Darinai bija mīļais čivavas šķirnes sunītis Praids, kurš viņas dzīvē nospēlēja neticami nozīmīgu lomu. Tajā novembra dienā, kad notika traģēdija lielveikalā “Maxima”, Darina bija sarunājusi satikties mammu, lai, kā parasti, kopā dotos pēc produktiem. Viņa jau bija saģērbusies, lai sagaidītu mammu autobusa pieturā, kad pēkšņi sākās stiprs lietus, un Praids iespītējās, atsakoties doties ārā.
Beigu beigās Darina viņu paņēma rokās un ātrā solī devās uz autobusa pieturu, taču nokavēja – mamma jau bija devusies uz veikalu viena. Brīdī, kad Darina piezvanīja, viņa stāvēja pie kases. Ēka sabruka meitas acu priekšā. No tā brīža mamma uz telefona zvaniem vairs neatbildēja…
Šādas traģēdijas nav iespējams aprakstīt ar vārdiem. Sāpes nepāriet, tu vienkārši iemācies nest tās sevī. Viens ir skaidrs – Praids izglāba Darinas dzīvību. Kad suns pēc dažiem gadiem nomira, viņa sev teica, ka viņai nekad vairs nebūs cita suņa. Praids joprojām dzīvo viņas sirdī.
Taču Orlovu dzīvoklī mitinās divi citi ļoti mīļi ģimenes locekļi – skaisti melni kaķi – Marti un Belka. Viņi ļoti atgādina slaveno “Oskaru” ieguvušo kaķīti no animācijas filmas “Straume”. Gribas ticēt, ka tā nav tikai nejaušība. Jo šī filma ir par to, ka tikai kopā mēs varam pārvarēt grūtības, palīdzēt sev un citiem, mainīt situāciju uz labo pusi.
Lai tā arī notiek. “Oskaru” mēs ar jums, protams, negaidām – tas nav svarīgākais. Daudz svarīgāk ir tas, ka šobrīd mazajam Ilajam ļoti nepieciešama mūsu palīdzība. Līdz šim visus ārstēšanās izdevumus ģimene sedza pati, taču izmaksas aug ar katru dienu, bet apstāties nedrīkst.
Jau pavisam drīz Ilajs dosies uz nākamo ārstēšanas un rehabilitācijas kursu Igaunijas centrā “Impulss”. Tas ir ļoti svarīgi, lai nostiprinātu jau sasniegtos rezultātus un spētu turpināt virzīties uz priekšu.
Kā palīdzēt
Palīdzība nepieciešama, lai apmaksātu Ilajam īpašu terapiju Tallinas bērnu korekcijas un attīstības centrā “Impulss”. Zēnam šī ir reāla un ļoti nozīmīga iespēja.
Vecāki nelolo ilūzijas par brīnumiem, bet ir gatavi darīt visu, lai viņu dēls sāktu runāt, spētu veiksmīgi socializēties un augtu laimīgs. Lai sirds vairs nesāpētu katru reizi, kad Ilajs raud, jo nespēj pateikt, kas viņam sāp vai ko viņš vēlas.
Ilajam ir vajadzīgi vairāki ārstēšanas kursi Igaunijā, kam ir nepieciešami 6800 EUR.
Labdarības projekta “Zaļā lampa” ietvaros 4 gadus vecā Ilaja Orlova atbalstam darbojas ziedojumu tālrunis 9000 6384. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.
Labdarības fonds “BeOpen” ir atvēris Ilajam arī īpašu ziedojumu kontu:
Labdarības fonds BeOpen
Reģ.Nr. 50008218201,
Konta nr. LV35CBBR1123215500830
Bankas SWIFT kods: CBBRLV22
Mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Ilajam Orlovam
Labdarības fonds “BeOpen” no ziedojumiem neietur nekādas komisijas. Fonds ir reģistrēts kā Sabiedriskā labuma organizācija (SLO), kas ziedotājiem sniedz iespēju saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus.
Kas ir Tallinas centrs Impulss
Tallinas bērnu korekcijas un attīstības centrs “Impulss” ir pirmais centrs Baltijā, kurš attīsta un pielieto neirologopēdiskas metodes.
Katram bērnam tiek izstrādāts individuāls terapijas plāns, apvienojot līdz 10 dažādām metodēm – no logopēdiskajiem vingrinājumiem un masāžas līdz inovatīvām aparatūras un programmatūras metodēm, kas trenē smadzeņu darbību.
Centrā tiek veikta funkcionālā diagnostika, kas palīdz noteikt traucējumu cēloņus smadzeņu darbībā. Terapijā tiek izmantotas:
- datorizētas tehnoloģijas ar bioloģiskās atgriezeniskās saites principu (piemēram, Interactive Metronome, Balance-Master),
- neiroakustiskā metode smadzeņu darbības harmonizēšanai (Tomatis),
- neirodinamiskā vingrošana un citas tehnikas.
Šī pieeja palīdz nervu sistēmai darboties efektīvāk un saskaņotāk.
Labdarības fonds BeOpen no kontā ienākušajiem ziedojumiem neietur nekādus procentus vai komisijas maksas.
Labdarības projekts “Zaļā lampa” tiek realizēts, sadarbojoties ar labdarības fondu BeOpen un tā dibinātāju BluOr Bank.
Rakstu autores – žurnālistes Olga Avdēviča un Rita Troškina.
Aicinām pievienoties “Zaļās lampas” FB lapai >>>Zaļā lampa>>>