Viņķele: mūsu psihiatriskos pacientus ievietoto slimnīcā uz 30 dienām, pārmērīgi pārbaro ar medikamentiem, un tad viņus vienkārši atlaiž

Latvijā īpaši nevēlas runāt par problēmām psihiatrijas jomā, jo ​​šī ir delikāta tēma ar kuru jātiek galā. To intervijā Baltkom radio sacīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Pēc viņas teiktā, pacienti ar aizdomām par garīgām slimībām tiek vienkārši nosūtīti uz slimnīcu uz 30 dienām, bet viņi netiek galā ar šo slimību.

“Aina psihiatrijas jomā ir nožēlojama, par to netiek runāts, šī ir delikāta tēma. Cilvēks dalās pieredzē cīņā ar  onkoloģiju, taču, ja cilvēkam ir šizofrēnija vai depresija, viņš par to nerunā, viņš nav gatavs. Mēs kā sabiedrība neizjūtam pret viņu līdzjūtību, mēs sakām, ka viņš ir nenormāls, viņam ir problēmas ar darbu. Šī ir nozīmīga problēma, kuru nevar atrisināt tikai ar naudu. Mēs konsultējāmies ar psihiatriem, kuri saka, ka pie mums ir dzīva vecā skola, kad cilvēku ar līdzīgām problēmām 30 dienas ievieto slimnīcā, piebaro viņu ar medikamentiem. Un tad viņi to atbrīvo. Tas arī viss. Bet viņu tas neizārstē, dzīvot viņam vieglāk nekļūst. Jābūt plašam un visaptverošam aprūpes tīklam: slimnīcai, kompensējamām zālēm. Tā tiešām ir liela problēma”, – viņa sacīja.

Kā jau ziņots, Eiropas Savienībā Baltijas valstis ir vadošās pēc pašnāvību skaita uz 100 000 iedzīvotājiem. Situācija Latvijā ir kritiska – pēc šī gada sešu mēnešu rezultātiem, Latvija bija otrajā vietā Eiropas Savienībā pēc šī rādītāja, un tas notika jauniešu pašnāvību dēļ. Viena no galvenajām problēmām ir psihiatriskās aprūpes nepieejamība.

Foto: Freepik